Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
14:00 Hamada (Zita 3)
14:30 Lucky One (Zita 1)
15:40 The Favourite (Zita 2)
16:00 3 kvinnor (Zita 3)
16:15 Kungen av Atlantis (Zita 1)
18:00 Kungen av Atlantis (Zita 2)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: The Bear (Zita 1)
19:30 Never Look Away (Zita 1)
20:00 Roma (Zita 2)
20:45 En dag till att leva Kortfilm som förfilm! (Zita 3)
i morgon
Zita
12:30 Never Look Away (Zita 1)
12:45 Roma (Zita 2)
13:45 Kapernaum (Zita 3)
15:15 The Favourite (Zita 2)
16:00 3 kvinnor (Zita 3)
17:45 Kungen av Atlantis (Zita 2)
18:15 Hamada (Zita 3)
18:30 Joni 75: A Birthday Celebration (Zita 1)
20:15 En dag till att leva Kortfilm som förfilm! (Zita 3)
21:00 Lucky One (Zita 1)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Svensk Kortfilm
Ny Finsk Film
Franska Tisdagar
Barnens Bio
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Kulturkompis
Bongo Bar
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Europa Cinemas
Folkets Bio
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
14:00 Hamada (Zita 3)
14:30 Lucky One (Zita 1)
15:40 The Favourite (Zita 2)
16:00 3 kvinnor (Zita 3)
16:15 Kungen av Atlantis (Zita 1)
18:00 Kungen av Atlantis (Zita 2)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: The Bear (Zita 1)
19:30 Never Look Away (Zita 1)
20:00 Roma (Zita 2)
20:45 En dag till att leva Kortfilm som förfilm! (Zita 3)
i morgon
Zita
12:30 Never Look Away (Zita 1)
12:45 Roma (Zita 2)
13:45 Kapernaum (Zita 3)
15:15 The Favourite (Zita 2)
16:00 3 kvinnor (Zita 3)
17:45 Kungen av Atlantis (Zita 2)
18:15 Hamada (Zita 3)
18:30 Joni 75: A Birthday Celebration (Zita 1)
20:15 En dag till att leva Kortfilm som förfilm! (Zita 3)
21:00 Lucky One (Zita 1)
Fler dagar...
Instagram
lör 15 dec – lör 15 dec

BLOCK 2
The Metamorphosis & artist talk // Omvandlingen & artist talk

Visningen sker i Salong 2, 17:00 – 18:40, och består av följande program:

Variation of suspension | drop. av David Alræk, Katrine Patry och Lisa Colette Bysheim
Aquarius av Timo Zhalnin
Sleepwalker av Anders Klapp
The sun and I av Sofia Lindberg
Limbo av Nathalie-Anne Downs
Innan gryningen av Elin Hedin
Mareta, please yes a lullaby (Little Mother) av Blas Payri
The Return av Liudmila Komrakova

PAUSE 10min

Artist talk ca 45min 

Läs mer om Stockholm Dansfilmfestival här.


Publicerad 28/11 2018 kl 10:40. Senast uppdaterad 5/12 2018 kl 10:04.
Köp

idag
14:00 Hamada (Zita 3)
14:30 Lucky One (Zita 1)
15:40 The Favourite (Zita 2)
16:00 3 kvinnor (Zita 3)
16:15 Kungen av Atlantis (Zita 1)
18:00 Kungen av Atlantis (Zita 2)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: The Bear (Zita 1)
19:30 Never Look Away (Zita 1)
20:00 Roma (Zita 2)
20:45 En dag till att leva Kortfilm som förfilm! (Zita 3)
i morgon
12:30 Never Look Away (Zita 1)
12:45 Roma (Zita 2)
13:45 Kapernaum (Zita 3)
15:15 The Favourite (Zita 2)
16:00 3 kvinnor (Zita 3)
17:45 Kungen av Atlantis (Zita 2)
18:15 Hamada (Zita 3)
18:30 Joni 75: A Birthday Celebration (Zita 1)
20:15 En dag till att leva Kortfilm som förfilm! (Zita 3)
21:00 Lucky One (Zita 1)
22 fre mars
13:45 Kapernaum (Zita 2)
14:00 They Shall Not Grow Old Enstaka visningar! (Zita 1)
14:15 Lucky One (Zita 3)
15:45 En dag till att leva (Zita 3)
16:00 Till drömmarnas land Premiär! (Zita 1)
16:15 Kungen av Atlantis (Zita 2)
17:45 Månadens dokumentär: Hamada (Zita 3)
18:15 Sunset Premiär! (Zita 2)
19:30 Never Look Away (Zita 3)
20:00 Till drömmarnas land Premiär! (Zita 1)
21:00 Roma (Zita 2)
23 lör mars
11:45 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 1)
12:00 Barnens Bio : Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 1)
13:45 Kapernaum (Zita 2)
14:00 Till drömmarnas land (Zita 1)
15:45 En dag till att leva (Zita 3)
16:00 They Shall Not Grow Old Enstaka visningar! (Zita 1)
16:15 Kungen av Atlantis (Zita 2)
17:45 Månadens dokumentär: Hamada (Zita 3)
18:00 Till drömmarnas land (Zita 1)
18:15 Sunset (Zita 2)
19:30 The Favourite (Zita 3)
20:00 Never Look Away (Zita 1)
21:00 Roma (Zita 2)
24 sön mars
11:45 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 1)
12:00 Barnens Bio : Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 3)
13:00 : Japonism förr och nu (Zita 1)
13:45 Kapernaum (Zita 2)
14:15 Lucky One (Zita 3)
15:45 En dag till att leva (Zita 3)
16:10 They Shall Not Grow Old Enstaka visningar! (Zita 1)
16:15 Kungen av Atlantis (Zita 2)
17:45 Månadens dokumentär: Hamada (Zita 3)
18:00 Till drömmarnas land (Zita 1)
18:15 Sunset (Zita 2)
19:30 The Favourite (Zita 3)
20:00 Never Look Away (Zita 1)
21:00 Roma (Zita 2)
25 mån mars
13:45 Kapernaum (Zita 2)
14:15 Lucky One (Zita 3)
15:45 En dag till att leva (Zita 3)
16:00 They Shall Not Grow Old Enstaka visningar! (Zita 1)
16:15 Kungen av Atlantis (Zita 2)
17:45 Månadens dokumentär: Hamada (Zita 3)
18:00 Till drömmarnas land (Zita 1)
19:30 The Favourite (Zita 3)
20:00 Never Look Away (Zita 1)
21:00 Roma (Zita 2)
26 tis mars
14:00 Till drömmarnas land (Zita 1)
14:15 Lucky One (Zita 3)
14:30 Kungen av Atlantis (Zita 2)
15:45 En dag till att leva (Zita 3)
16:00 They Shall Not Grow Old Enstaka visningar! (Zita 1)
17:45 Månadens dokumentär: Hamada (Zita 3)
18:30 Franska Tisdagar: Vid evighetens port (Zita 1)
19:00 Sunset (Zita 2)
19:30 The Favourite (Zita 3)
20:45 Roma (Zita 1)
27 ons mars
13:45 Kungen av Atlantis (Zita 2)
14:00 Till drömmarnas land (Zita 1)
14:15 Lucky One (Zita 3)
15:45 En dag till att leva (Zita 3)
16:00 They Shall Not Grow Old Enstaka visningar! (Zita 1)
16:30 Sunset (Zita 2)
17:45 Månadens dokumentär: Hamada (Zita 3)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Excess will save us (Zita 1)
19:30 The Favourite (Zita 3)
20:00 Till drömmarnas land (Zita 1)
21:15 Kungen av Atlantis (Zita 2)
28 tors mars
13:45 Kapernaum (Zita 2)
14:00 Till drömmarnas land (Zita 1)
14:15 Lucky One (Zita 3)
15:45 En dag till att leva (Zita 3)
16:00 They Shall Not Grow Old Enstaka visningar! (Zita 1)
16:15 Kungen av Atlantis (Zita 2)
17:45 Månadens dokumentär: Hamada (Zita 3)
18:15 Sunset (Zita 2)
18:30 Ny Finsk Film: En heavy resa (Zita 1)
19:30 The Favourite (Zita 3)
20:15 Till drömmarnas land (Zita 1)
21:00 Roma (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
⬆︎