Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Händelser i Ydre Galapremiär + mingel! (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet Premiär! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jättestora päronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hände, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Cinemateket
Svensk Kortfilm
Film i Samtidskonsten
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Barnens Bio
Kulturkompis
Bongo Bar
Folkets Bio
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Europa Cinemas
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Händelser i Ydre Galapremiär + mingel! (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet Premiär! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jättestora päronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hände, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
Fler dagar...
Instagram
Edgar och Kristina
Visas på Zita mån 7 maj kl 18:30
  Se tider och boka
Cinemateket
En film av Leonids Leimanis
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Åldersgräns
Språk
Textning
Purva bridejs
Sovjetunionen
1966
1 jan 1966
85 min
Från 15 år
Lettiska
Engelska

Edgar och Kristina arbetar båda som tjänstefolk på ett stort gods. De älskar varandra, men Edgar älskar också spriten. Leonids Leimanis, en av förgrundsgestalterna inom lettisk film, inspirerades av de Hollywoodfilmer han sett som barn när han filmatiserade Rudolfs Blaumanis 1800-tals-roman. Den omåttligt populära filmen drog över 26 miljoner biobesökare.

Förfilm: Insomnia 
Regi: Vladimirs Leščovs, 2004, Lettand, 3 min

Medverkande: Vija Artmanė, Uldis Pūcītis, Lūcija Baumane
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Åldersgräns
Språk
Textning
Purva bridejs
Sovjetunionen
1966
1 jan 1966
85 min
Från 15 år
Lettiska
Engelska
Cinemateket
Filmen ingår i Cinemateket och visas 7/5 kl 18:30.
Övrigt i denna serie
Deserter USA 16/4 kl 18:30
Deserter USA 16/4 kl 18:30
Påklädaren 30/4 kl 18:30
Tre dagar 14/5 kl 18:30
Aktuella
Köp

idag
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Händelser i Ydre Galapremiär + mingel! (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet Premiär! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
i morgon
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jättestora päronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hände, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
29 sön april
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jättestora päronet (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jättestora päronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hände, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Händelser i Ydre (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
30 mån april
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jättestora päronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hände, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Bakom masken (Zita 2)
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Vår nya fröken (Zita 2)
18:15 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
18:30 Cinemateket: Påklädaren (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Mot Solnedgången (Zita 3)
21:00 Gruppen (Zita 1)
2 ons maj
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Händelser i Ydre (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
3 tors maj
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken Sista chansen! (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga Sista chansen! (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Händelser i Ydre (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor Sista chansen! (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
⬆︎