Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:15 Birds of Passage (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:10 Arctic (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Maquia: When the promised flowers bloom (Zita 2)
18:15 Birds of Passage (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:10 Arctic (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Svensk Kortfilm
Ny Finsk Film
FIS
Barnens Bio
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Kulturkompis
Bongo Bar
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Europa Cinemas
Folkets Bio
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:15 Birds of Passage (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:10 Arctic (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Maquia: When the promised flowers bloom (Zita 2)
18:15 Birds of Passage (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:10 Arctic (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
Fler dagar...
Instagram
Juck
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
svensk kortfilm c/o folkets bio
En film av Olivia Kastebring, Julia Gumpert, Ulrika Bandeira
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Sverige
2018
24 okt 2018
17 min
Dans och musik
Folkets Bio
Svenska

JUCK är dansgruppen som 2013 slog igenom med en viral video där de tänjde på gränserna för hur den kvinnliga kroppen får uttrycka sig och ta plats. Sedan dess har de juckat världen över. I en film som pendlar mellan dokumentär, dans och fiktion ställs frågan: vad är feminitet?

Medverkande: Juck.
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Sverige
2018
24 okt 2018
17 min
Dans och musik
Folkets Bio
Svenska
Köp

idag
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:15 Birds of Passage (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:10 Arctic (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
i morgon
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Maquia: When the promised flowers bloom (Zita 2)
18:15 Birds of Passage (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:10 Arctic (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
22 mån april
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Sunset (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Birds of Passage (Zita 1)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:10 Arctic (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
23 tis april
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:30 Claire Darling (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:15 Parning (Zita 3)
18:00 Lucky One Extravisning! (Zita 2)
18:15 Night comes on (Zita 3)
18:30 Analysera Mera: Sunset (Zita 1)
19:30 Arctic (Zita 2)
20:00 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
24 ons april
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Parning (Zita 3)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
18:45 Night comes on (Zita 3)
19:00 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
19:00 Tre kortfilmer av Jannike Grut, Beata Konar och Maria Clauss: Novellafilm 3x3 (Zita 1)
19:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
20:45 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Claire Darling (Zita 1)
21:15 Arctic (Zita 2)
25 tors april
13:45 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:30 They Shall Not Grow Old (Zita 1)
16:00 Transnistra (Zita 2)
16:15 Parning Sista visning! (Zita 3)
16:30 Claire Darling (Zita 1)
18:30 Ny Finsk Film: Aldrig mer (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:00 Claire Darling (Zita 1)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Arctic (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
⬆︎