Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:00 Uppenbarelsen (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 303 Squadron Enbart en visning! (Zita 1)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
i morgon
Zita
13:00 Uppenbarelsen Sista visning! (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Mot Solnedgången poster
🔍
Svensk Kortfilm
Ny Finsk Film
Barnens Bio
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Kulturkompis
Bongo Bar
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Europa Cinemas
Folkets Bio
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:00 Uppenbarelsen (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 303 Squadron Enbart en visning! (Zita 1)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
i morgon
Zita
13:00 Uppenbarelsen Sista visning! (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
Fler dagar...
Instagram
Mot Solnedgången poster
Mot Solnedgången
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
En film av Naomi Kawase
Originaltitel
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Åldersgräns
Distributör
Språk
Textning
Hikari
Japan
2017
101 min
Drama, romantik
Från 7 år
Nonstop Entertainment
Japanska
Svenska

Misako skriver filmtolkningar för synskadade. Med en blick som ständigt iakttar sin omgivning ser hon nyanser som ingen annan. På en filmvisning träffar hon fotografen Masaya, vars syn håller på att bli sämre och sämre. Tillsammans lär de sig se världen genom nya ögon.

Cannes-prisade regissören Naomi Kawase, som bland annat låg bakom hyllade Under Körsbärsträden, visar återigen att hon är en mästare på att skapa stora berättelser med små medel.

Medverkande: Tatsuya Fuji, Mantarô Koichi, och Ayame Misaki.
Originaltitel
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Åldersgräns
Distributör
Språk
Textning
Hikari
Japan
2017
101 min
Drama, romantik
Från 7 år
Nonstop Entertainment
Japanska
Svenska
Köp

idag
13:00 Uppenbarelsen (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 303 Squadron Enbart en visning! (Zita 1)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
i morgon
13:00 Uppenbarelsen Sista visning! (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
21 tors feb
13:30 Shoplifters (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
15:30 Chelas arv (Zita 2)
15:45 Roma (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
17:30 3 kvinnor (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
19:00 Opera de Paris Live!: Svansjön (Zita 1)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
22 fre feb
13:15 3 kvinnor (Zita 2)
13:30 Chelas arv (Zita 1)
13:45 The Wife (Zita 3)
15:15 Bränd (Zita 2)
15:30 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
15:45 Den ödmjuka (Zita 3)
18:00 Ny Finsk Film: Olavi Virta – En oförglömlig röst (Zita 1)
18:15 Woman at War Premiär! (Zita 2)
18:30 Aniara (Zita 3)
20:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:30 The Favourite (Zita 3)
20:45 Roma (Zita 1)
23 lör feb
12:00 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
12:15 Sportlovsbio: Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Sportlovsbio: Bamse och dunderklockan (Zita 3)
13:00 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:45 The Wife (Zita 3)
14:00 Ny Finsk Film: Olavi Virta - en oförglömlig röst (Zita 2)
14:00 Ny Finsk Film: Olavi Virta – En oförglömlig röst (Zita 1)
15:45 Den ödmjuka (Zita 3)
16:30 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:45 3 kvinnor (Zita 2)
18:30 Aniara (Zita 3)
18:45 Woman at War (Zita 2)
19:00 Chelas arv (Zita 1)
20:30 The Favourite (Zita 3)
20:45 Bränd (Zita 2)
21:00 Roma (Zita 1)
24 sön feb
12:00 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
12:15 Sportlovsbio: Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Sportlovsbio: Bamse och dunderklockan (Zita 3)
13:00 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:45 The Wife (Zita 3)
14:00 Ny Finsk Film: Olavi Virta - en oförglömlig röst (Zita 2)
14:00 Ny Finsk Film: Olavi Virta – En oförglömlig röst (Zita 1)
14:10 3 kvinnor (Zita 2)
15:45 Den ödmjuka (Zita 3)
16:00 Draug (Zita 2)
17:45 Woman at War (Zita 2)
18:00 Scandinavian women in horror kortfilmer (Zita 1)
18:30 Aniara (Zita 3)
19:45 Bränd (Zita 2)
20:00 Suspiria (Zita 1)
20:30 The Favourite (Zita 3)
25 mån feb
12:15 Sportlovsbio: Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Sportlovsbio: Bamse och dunderklockan (Zita 3)
12:45 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:30 Chelas arv (Zita 1)
13:45 The Wife (Zita 3)
14:00 3 kvinnor (Zita 2)
15:30 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
15:45 Den ödmjuka (Zita 3)
16:00 Bränd (Zita 2)
18:00 Stockholm Filmskola på Zita: Inspirationsseminarium Stockholms Filmskola (Zita 1)
18:30 Aniara (Zita 3)
18:45 Woman at War (Zita 2)
20:15 Roma (Zita 1)
20:30 The Favourite (Zita 3)
20:45 Shoplifters (Zita 2)
26 tis feb
12:15 Sportlovsbio: Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Sportlovsbio: Bamse och dunderklockan (Zita 3)
12:45 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:30 Chelas arv (Zita 1)
13:45 The Wife (Zita 3)
14:00 3 kvinnor (Zita 2)
15:30 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
15:45 Den ödmjuka (Zita 3)
16:00 Bränd (Zita 2)
18:00 Aniara DISPLAY (Zita 1)
18:30 The Favourite (Zita 3)
18:45 Woman at War (Zita 2)
20:45 Roma (Zita 1)
20:45 Shoplifters (Zita 2)
21:00 The Wife (Zita 3)
27 ons feb
12:15 Sportlovsbio: Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Sportlovsbio: Bamse och dunderklockan (Zita 3)
12:45 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:30 Chelas arv (Zita 1)
13:45 The Wife (Zita 3)
14:00 3 kvinnor (Zita 2)
15:30 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
15:45 Den ödmjuka (Zita 3)
16:00 Bränd (Zita 2)
18:30 Aniara (Zita 3)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Zlatan i Alperna (Zita 1)
18:45 Woman at War (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
20:45 Shoplifters Sista visning! (Zita 2)
21:00 The Favourite (Zita 3)
28 tors feb
12:15 Sportlovsbio: Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Sportlovsbio: Bamse och dunderklockan (Zita 3)
12:45 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:30 Chelas arv (Zita 1)
13:45 The Wife (Zita 3)
14:00 3 kvinnor (Zita 2)
15:30 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
15:45 Den ödmjuka (Zita 3)
16:00 Bränd (Zita 2)
18:30 Aniara (Zita 3)
18:45 Woman at War (Zita 2)
19:00 Analysera Mera: Shoplifters (Zita 1)
20:30 The Favourite (Zita 3)
20:45 Roma (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
⬆︎