Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:00 Uppenbarelsen (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 303 Squadron Enbart en visning! (Zita 1)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
i morgon
Zita
13:00 Uppenbarelsen Sista visning! (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Olydnad poster
🔍
Svensk Kortfilm
Ny Finsk Film
Barnens Bio
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Kulturkompis
Bongo Bar
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Europa Cinemas
Folkets Bio
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:00 Uppenbarelsen (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 303 Squadron Enbart en visning! (Zita 1)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
i morgon
Zita
13:00 Uppenbarelsen Sista visning! (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
Fler dagar...
Instagram
Olydnad poster
◀︎ BLÄDDRA ▶︎
Olydnad
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
En film av Sebastián Lelio
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
Disobedience
USA
2018
6 juli 2018
114 min
Drama
Lucky Dogs
Engelska
Svenska

Ronit har sedan länge lämnat London och sin ortodoxa judiska familj bakom sig för New York och ett självständig och fritt liv. När hon får beskedet att hennes pappa plötsligt har dött så återvänder hon hem och mycket har hänt sedan sist hon var där. Hon träffar sin gamle vän Dovid som tagit över som rabbin i församlingen efter hennes pappa, och Dovid har gift sig med Ronits barndomsvän Esti. Medan Dovid är upptagen med synagogan så börjar Ronit och Esti umgås igen och den passion som en gång var visar sig inte ha slocknat.

Medverkande: Rachel McAdams, Rachel Weisz, Alessandro Nivola, Anton Lesser, och Cara Horgan mfl. .
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
Disobedience
USA
2018
6 juli 2018
114 min
Drama
Lucky Dogs
Engelska
Svenska
Köp

idag
13:00 Uppenbarelsen (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 303 Squadron Enbart en visning! (Zita 1)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
i morgon
13:00 Uppenbarelsen Sista visning! (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
21 tors feb
13:30 Shoplifters (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
15:30 Chelas arv (Zita 2)
15:45 Roma (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
17:30 3 kvinnor (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
19:00 Opera de Paris Live!: Svansjön (Zita 1)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
22 fre feb
13:15 3 kvinnor (Zita 2)
13:30 Chelas arv (Zita 1)
13:45 The Wife (Zita 3)
15:15 Bränd (Zita 2)
15:30 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
15:45 Den ödmjuka (Zita 3)
18:00 Ny Finsk Film: Olavi Virta – En oförglömlig röst (Zita 1)
18:15 Woman at War Premiär! (Zita 2)
18:30 Aniara (Zita 3)
20:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:30 The Favourite (Zita 3)
20:45 Roma (Zita 1)
23 lör feb
12:00 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
12:15 Sportlovsbio: Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Sportlovsbio: Bamse och dunderklockan (Zita 3)
13:00 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:45 The Wife (Zita 3)
14:00 Ny Finsk Film: Olavi Virta - en oförglömlig röst (Zita 2)
14:00 Ny Finsk Film: Olavi Virta – En oförglömlig röst (Zita 1)
15:45 Den ödmjuka (Zita 3)
16:30 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:45 3 kvinnor (Zita 2)
18:30 Aniara (Zita 3)
18:45 Woman at War (Zita 2)
19:00 Chelas arv (Zita 1)
20:30 The Favourite (Zita 3)
20:45 Bränd (Zita 2)
21:00 Roma (Zita 1)
24 sön feb
12:00 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
12:15 Sportlovsbio: Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Sportlovsbio: Bamse och dunderklockan (Zita 3)
13:00 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:45 The Wife (Zita 3)
14:00 Ny Finsk Film: Olavi Virta - en oförglömlig röst (Zita 2)
14:00 Ny Finsk Film: Olavi Virta – En oförglömlig röst (Zita 1)
14:10 3 kvinnor (Zita 2)
15:45 Den ödmjuka (Zita 3)
16:00 Draug (Zita 2)
17:45 Woman at War (Zita 2)
18:00 Scandinavian women in horror kortfilmer (Zita 1)
18:30 Aniara (Zita 3)
19:45 Bränd (Zita 2)
20:00 Suspiria (Zita 1)
20:30 The Favourite (Zita 3)
25 mån feb
12:15 Sportlovsbio: Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Sportlovsbio: Bamse och dunderklockan (Zita 3)
12:45 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:30 Chelas arv (Zita 1)
13:45 The Wife (Zita 3)
14:00 3 kvinnor (Zita 2)
15:30 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
15:45 Den ödmjuka (Zita 3)
16:00 Bränd (Zita 2)
18:00 Stockholm Filmskola på Zita: Inspirationsseminarium Stockholms Filmskola (Zita 1)
18:30 Aniara (Zita 3)
18:45 Woman at War (Zita 2)
20:15 Roma (Zita 1)
20:30 The Favourite (Zita 3)
20:45 Shoplifters (Zita 2)
26 tis feb
12:15 Sportlovsbio: Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Sportlovsbio: Bamse och dunderklockan (Zita 3)
12:45 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:30 Chelas arv (Zita 1)
13:45 The Wife (Zita 3)
14:00 3 kvinnor (Zita 2)
15:30 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
15:45 Den ödmjuka (Zita 3)
16:00 Bränd (Zita 2)
18:00 Aniara DISPLAY (Zita 1)
18:30 The Favourite (Zita 3)
18:45 Woman at War (Zita 2)
20:45 Roma (Zita 1)
20:45 Shoplifters (Zita 2)
21:00 The Wife (Zita 3)
27 ons feb
12:15 Sportlovsbio: Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Sportlovsbio: Bamse och dunderklockan (Zita 3)
12:45 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:30 Chelas arv (Zita 1)
13:45 The Wife (Zita 3)
14:00 3 kvinnor (Zita 2)
15:30 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
15:45 Den ödmjuka (Zita 3)
16:00 Bränd (Zita 2)
18:30 Aniara (Zita 3)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Zlatan i Alperna (Zita 1)
18:45 Woman at War (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
20:45 Shoplifters Sista visning! (Zita 2)
21:00 The Favourite (Zita 3)
28 tors feb
12:15 Sportlovsbio: Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Sportlovsbio: Bamse och dunderklockan (Zita 3)
12:45 Sportlovsbio: Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:30 Chelas arv (Zita 1)
13:45 The Wife (Zita 3)
14:00 3 kvinnor (Zita 2)
15:30 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
15:45 Den ödmjuka (Zita 3)
16:00 Bränd (Zita 2)
18:30 Aniara (Zita 3)
18:45 Woman at War (Zita 2)
19:00 Analysera Mera: Shoplifters (Zita 1)
20:30 The Favourite (Zita 3)
20:45 Roma (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
⬆︎