Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:30 Claire Darling (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:15 Parning (Zita 3)
18:00 Lucky One Extravisning! (Zita 2)
18:15 Night comes on (Zita 3)
18:30 Analysera Mera: Sunset (Zita 1)
19:30 Arctic (Zita 2)
20:00 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
i morgon
Zita
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Parning (Zita 3)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
18:45 Night comes on (Zita 3)
19:00 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
19:00 Tre kortfilmer av Jannike Grut, Beata Konar och Maria Clauss: Novellafilm 3x3 (Zita 1)
19:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
20:45 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Claire Darling (Zita 1)
21:15 Arctic (Zita 2)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Svensk Kortfilm
Ny Finsk Film
FIS
Barnens Bio
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Kulturkompis
Bongo Bar
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Europa Cinemas
Folkets Bio
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:30 Claire Darling (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:15 Parning (Zita 3)
18:00 Lucky One Extravisning! (Zita 2)
18:15 Night comes on (Zita 3)
18:30 Analysera Mera: Sunset (Zita 1)
19:30 Arctic (Zita 2)
20:00 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
i morgon
Zita
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Parning (Zita 3)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
18:45 Night comes on (Zita 3)
19:00 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
19:00 Tre kortfilmer av Jannike Grut, Beata Konar och Maria Clauss: Novellafilm 3x3 (Zita 1)
19:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
20:45 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Claire Darling (Zita 1)
21:15 Arctic (Zita 2)
Fler dagar...
Instagram
Rex Studentpris 2018
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
Rex Animationsfestival 2018

För tredje året i rad håller Rex Animationsfestival en studenttävling för bästa animerade kortfilm. Anmälan till tävlingen är öppen för studerande på alla nivåer. Bidragen får inte vara äldre än två år och måste ha Sverige som produktionsland. Sista anmälningsdag var 15 juni 2018. 

De utvalda kortfilmerna som nu är nominerade till årets studentpris bedöms av en jury bestående av professionella från animationsvärlden. Visningen följs av en prisutdelning där vinnaren koras. Årets studenttävling presenteras i samarbete med Wacom.

Det är gratis att delta vid visningen av de nominerade filmerna men platserna är begränsade så osa senast 5:e oktober till awards@rexanimation.se

Köp

idag
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:30 Claire Darling (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:15 Parning (Zita 3)
18:00 Lucky One Extravisning! (Zita 2)
18:15 Night comes on (Zita 3)
18:30 Analysera Mera: Sunset (Zita 1)
19:30 Arctic (Zita 2)
20:00 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
i morgon
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Parning (Zita 3)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
18:45 Night comes on (Zita 3)
19:00 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
19:00 Tre kortfilmer av Jannike Grut, Beata Konar och Maria Clauss: Novellafilm 3x3 (Zita 1)
19:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
20:45 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Claire Darling (Zita 1)
21:15 Arctic (Zita 2)
25 tors april
13:45 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:30 They Shall Not Grow Old (Zita 1)
16:00 Transnistra (Zita 2)
16:15 Parning Sista visning! (Zita 3)
16:30 Claire Darling (Zita 1)
18:30 Ny Finsk Film: Aldrig mer (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:00 Claire Darling (Zita 1)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Arctic (Zita 2)
26 fre april
18:00 Sivandivan Galapremiär! (Zita 1)
27 lör april
14:00 Ny Finsk Film: Aldrig mer (Zita 1)
16:00 Film i Samtidskonsten: Carl Johan De Geer Retrospektiv: Stockholmssyndromet & Med kameran som tröst, del 2 (Zita 1)
18:30 Sivandivan Gästbesök! (Zita 1)
28 sön april
14:00 Ny Finsk Film: Aldrig mer (Zita 1)
16:00 Film i Samtidskonsten: Carl Johan De Geer: Retrospektiv: Mormor, Hitler och jag, Jag minns Lena Svedberg & Buljong (Zita 1)
29 mån april
18:30 Valami Amerika 3 Fri entré! (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
⬆︎