Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:15 Perfect Days (Zita 1)
14:00 The old oak (Zita 3)
14:15 Bastarden (Zita 2)
16:00 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Magdalena (Zita 1)
18:30 LĂ€rarrummet (Zita 3)
20:15 The Zone of Interest (Zita 1)
20:30 Megaheartz (Zita 2)
20:45 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 3)
i morgon
Zita
13:00 Perfect Days (Zita 2)
13:15 Banel & Adama PremiÀr! (Zita 3)
13:30 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
15:00 Bastarden (Zita 3)
15:30 The Zone of Interest (Zita 2)
15:45 LĂ€rarrummet (Zita 1)
17:30 Poor things (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Be my dad (Zita 1)
18:00 Filmen om Kal P Dal PremiÀr! (Zita 2)
20:00 All of us Strangers PremiÀr! (Zita 2)
20:15 Megaheartz (Zita 3)
20:30 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
Bli ZitavÀn
Zitas Filmpedagoger
50 Ă„r
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2024
Klassiker pÄ Zita
Barnens Bio
mÄnadens dokumentÀr
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:15 Perfect Days (Zita 1)
14:00 The old oak (Zita 3)
14:15 Bastarden (Zita 2)
16:00 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Magdalena (Zita 1)
18:30 LĂ€rarrummet (Zita 3)
20:15 The Zone of Interest (Zita 1)
20:30 Megaheartz (Zita 2)
20:45 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 3)
i morgon
Zita
13:00 Perfect Days (Zita 2)
13:15 Banel & Adama PremiÀr! (Zita 3)
13:30 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
15:00 Bastarden (Zita 3)
15:30 The Zone of Interest (Zita 2)
15:45 LĂ€rarrummet (Zita 1)
17:30 Poor things (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Be my dad (Zita 1)
18:00 Filmen om Kal P Dal PremiÀr! (Zita 2)
20:00 All of us Strangers PremiÀr! (Zita 2)
20:15 Megaheartz (Zita 3)
20:30 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
Fler dagar...
pĂ„ Zita mĂ„n 4 dec – tis 5 dec

Zita hyllar den europeiska filmen!

Den 4 december firar Zita Folkets Bio tillsammans med sina europeiska systerbiografer den europeiska filmen med en gratisvisning av en aktuell/kommande film. I år är vi stolta att förhandsvisa Selma Vilhunens senaste film Fyra små vuxna som tävlade i Göteborgs filmfestival tidigare i år där Alma Pöysti (Höstlöv som faller) vann priset för Bästa kvinnliga huvudroll. Regissören medverkar på länk efter filmvisningen för att samtala om filmen.
Filmen visas med mingelstart 18:00, och filmstart 18:30 i Salong 1.

PROGRAM
18:00 Mingel utanför Salong 1
18:25 Insläpp
18:30 Filmstart
ca 20:35 Efterföljande samtal.

Läs mer om filmen genom att klicka här eller längre ned på sidan.

Observera att du behöver en giltig biljett för visningen. Biljetter plockas ut i vår kassa.


Visningen arrangeras med stöd från Europa Cinemas och Kreativa Europa MEDIA (Europeiska kommisionen).  

 

 


Publicerad 28/11 2018 kl 14:24. Senast uppdaterad 28/11 2023 kl 12:27.

22 tors feb
13:15 Perfect Days (Zita 1)
14:00 The old oak (Zita 3)
14:15 Bastarden (Zita 2)
16:00 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Magdalena (Zita 1)
18:30 LĂ€rarrummet (Zita 3)
20:15 The Zone of Interest (Zita 1)
20:30 Megaheartz (Zita 2)
20:45 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 3)
23 fre feb
13:00 Perfect Days (Zita 2)
13:15 Banel & Adama PremiÀr! (Zita 3)
13:30 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
15:00 Bastarden (Zita 3)
15:30 The Zone of Interest (Zita 2)
15:45 LĂ€rarrummet (Zita 1)
17:30 Poor things (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Be my dad (Zita 1)
18:00 Filmen om Kal P Dal PremiÀr! (Zita 2)
20:00 All of us Strangers PremiÀr! (Zita 2)
20:15 Megaheartz (Zita 3)
20:30 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
24 lör feb
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 The Zone of Interest (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:00 Visegrad 4 Filmdagar: Invalid (Zita 1)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 LĂ€rarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:00 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
25 sön feb
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 Perfect Days (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 LĂ€rarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:15 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
26 mÄn feb
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:30 Banel & Adama (Zita 2)
14:00 LĂ€rarrummet (Zita 3)
15:00 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
15:30 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
17:30 LĂ€rarrummet (Zita 1)
18:00 Bastarden (Zita 3)
18:15 All of us Strangers (Zita 2)
20:00 The Zone of Interest (Zita 1)
20:15 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
20:30 Megaheartz (Zita 3)
27 tis feb
12:00 Barnens Bio : Greta Gris Biofest (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
13:45 Höstlöv som faller (Zita 2)
14:00 LĂ€rarrummet (Zita 3)
15:30 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
15:45 LĂ€rarrummet (Zita 2)
16:15 Banel & Adama (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Vermin (Zita 1)
18:15 Films with English subtitles: The Zone of Interest (Zita 2)
18:30 Bastarden (Zita 3)
20:00 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
20:30 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
21:00 Megaheartz (Zita 3)
28 ons feb
12:00 Barnens Bio : Greta Gris Biofest (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
13:15 Perfect Days (Zita 1)
13:30 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
14:00 LĂ€rarrummet (Zita 3)
15:45 Poor things (Zita 2)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
16:15 Banel & Adama (Zita 3)
18:00 LĂ€rarrummet (Zita 1)
18:30 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
20:15 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
29 tors feb
12:00 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 3)
13:15 Höstlöv som faller (Zita 2)
14:00 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
14:45 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
15:30 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
16:30 Banel & Adama (Zita 3)
16:45 All of us Strangers (Zita 1)
18:00 LĂ€rarrummet (Zita 2)
18:30 Bastarden (Zita 3)
19:00 Analysera Mera: The old oak (Zita 1)
20:15 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
21:00 Megaheartz (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
âŹ†ïžŽ