Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 En sommar Premiär! (Zita 3)
14:15 Nille på Ringsö (Zita 2)
15:30 Maestro Premiär! (Zita 1)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 1)
18:15 Puss hejdå Premiär! (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Reality Premiär! (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille på Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdå (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan på Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
Nyhetsbrev_ny
Bli Zitavän
50 år
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2023
Klassiker på Zita
Barnens Bio
månadens dokumentär
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 En sommar Premiär! (Zita 3)
14:15 Nille på Ringsö (Zita 2)
15:30 Maestro Premiär! (Zita 1)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 1)
18:15 Puss hejdå Premiär! (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Reality Premiär! (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille på Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdå (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan på Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
Fler dagar...

FORTBILDNING

För att boka fortbildning, KLICKA HÄR

Våra fortbildningar vänder sig till alla intresserade lärare, rektorer och lärarstudenter som vill fortbilda sig i filmens språk och lära sig mer om hur film kan användas i undervisningen. 
Ni är välkomna till biografen Zita om ni vill arrangera en temadag. Vi kan ordna en temadag utifrån en mängd olika teman, till exempel historiebruk, filmens språk och dramaturgi, normer och jämställdhet, demokrati, källkritik och medie- och informationskunnighet. Vi kan skräddarsy en halv- eller heldag med filmvisning, filmsamtal och filmföreläsning och workshops. 
Vi kommer givetvis till er skola eller den lokala biografen om så önskas! Tveka inte att höra av er och diskutera olika idéer och lösningar!


Zitas filmpedagoger har genom åren anlitats av olika uppdragsgivare och samarbetspartners, till exempel ECFA - European Children's Film Association, Läsrörelsen, Världskulturmuseerna, Antirasistiska Filmdagar och Film & Kultur för mänskliga rättigheter, Stockholms universitet, Uppsala universitet, Konstfack, Forum för Levande Historia, Medioteket, Sveriges Television, Friends, SIDA/Den globala skolan, Stockholm Film Festival Junior, Umeå Europeiska Filmfestival, FilmStockholm och andra regionala resurscentrum för film samt kommuner, grundskolor, gymnaiseskolor och folkhögskolor runtom i Sverige.


Pris enligt överenskommande. För mer information och bokning, kontakta Zitas filmpedagog Anna Söderberg 08-54527252 / 0739701582 / anna@zita.se

Följ Zitas filmpedagoger på sociala medier:
Facebook


Publicerad 31/8 2015 kl 16:52. Senast uppdaterad 23/8 2023 kl 15:55.

8 fre dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 En sommar Premiär! (Zita 3)
14:15 Nille på Ringsö (Zita 2)
15:30 Maestro Premiär! (Zita 1)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 1)
18:15 Puss hejdå Premiär! (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Reality Premiär! (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
9 lör dec
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille på Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdå (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan på Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
10 sön dec
12:30 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
14:00 Scrapper (Zita 1)
14:15 Nille på Ringsö Sista visning! (Zita 2)
15:45 Amina (Zita 2)
16:00 Puss hejdå Film & Samtal (Zita 1)
17:45 En sommar (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 2)
18:15 Höstlöv som faller (Zita 1)
19:45 Reality (Zita 2)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
11 mån dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 Månadens dokumentär: Puss hejdå (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:00 Klassiker på Zita: Livet är underbart (Zita 1)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:15 Reality (Zita 2)
20:30 Scrapper (Zita 1)
20:45 Syndabocken (Zita 3)
12 tis dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 Månadens dokumentär: Puss hejdå (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Coma (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
19:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
13 ons dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 Månadens dokumentär: Puss hejdå (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:00 Ny Italiensk Film: Brado (Zita 1)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:10 Maestro (Zita 1)
20:20 Scrapper (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
14 tors dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina Sista visning! (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:45 Maestro (Zita 1)
16:00 Månadens dokumentär: Puss hejdå (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
18:30 Films with English subtitles: Höstlöv som faller (Zita 1)
20:15 Maestro (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
20:45 Scrapper (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se
‚¨ÜÔłé