Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
15:15 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Terapisterna ExtraförestÀllning! (Zita 1)
18:15 Idomeni (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 Terapisterna (Zita 1)
20:15 There Is No Evil (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
16:00 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Idomeni (Zita 1)
18:15 The Painted Bird (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 There Is No Evil (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
Helene poster
🔍
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Franska Tisdagar_ny
Barnens Bio
NyFinskFilm
kortfilm hösten 2020
Bli ZitavÀn
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
BiokÀllan - din biograf i MÀrsta
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
15:15 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Terapisterna ExtraförestÀllning! (Zita 1)
18:15 Idomeni (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 Terapisterna (Zita 1)
20:15 There Is No Evil (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
16:00 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Idomeni (Zita 1)
18:15 The Painted Bird (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 There Is No Evil (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
Helene poster
◀ BLÄDDRA ▶
Helene
För nÀrvarande Àr inga visningar av denna film planerade.
En film av Antti Jokinen
Land
ProduktionsÄr
LĂ€ngd
Genre
Distributör
SprÄk
Textning
Finland
2020
122 min
Drama
Nonstop Entertainment
Finska
Svenska

Året är 1915. Helene Schjerfbecks konstnärskap håller på att falla i glömska. Det är år sedan hon hade sin senaste utställning. Men så dyker en konsthandlare dyker upp med stora planer för Helene. Och hon får kontakt med beundraren och amatörmålaren Einar Reuter. Livet får en nytändning och blir aldrig mer sig likt. Helene skildrar den berömda konstnärens mest omvälvande år, i en film fylld av passion för måleri och livet självt.

Medverkande: Laura Birn, Johannes Holopainen, och Pirkko Saisio.
Land
ProduktionsÄr
LĂ€ngd
Genre
Distributör
SprÄk
Textning
Finland
2020
122 min
Drama
Nonstop Entertainment
Finska
Svenska

idag
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
15:15 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Terapisterna ExtraförestÀllning! (Zita 1)
18:15 Idomeni (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 Terapisterna (Zita 1)
20:15 There Is No Evil (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
16:00 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Idomeni (Zita 1)
18:15 The Painted Bird (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 There Is No Evil (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
2 fre okt
13:30 Papicha (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks PremiÀr! (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco PremiÀr! (Zita 3)
20:15 On the Rocks (Zita 1)
20:30 The trial of the Chicago 7 PremiÀr! (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
3 lör okt
12:00 Barnens Bio : Pat och Mat (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Latte Igelkott och den magiska vattenstenen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Shoooms otroliga resa (Zita 1)
13:30 Papicha (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:15 On the Rocks (Zita 1)
20:30 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
4 sön okt
12:00 Barnens Bio : Pat och Mat (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Latte Igelkott och den magiska vattenstenen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Shoooms otroliga resa (Zita 1)
13:30 Papicha Sista visning! (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:15 On the Rocks (Zita 1)
20:30 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
5 mÄn okt
13:30 The Audition (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:00 On the Rocks (Zita 1)
20:15 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
6 tis okt
13:30 The Audition (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:00 On the Rocks (Zita 1)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
17:00 Adam (Zita 1)
18:30 Franska Tisdagar: Min Dotter Gloria (Zita 2)
19:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Daddy's girl (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
20:45 On the Rocks (Zita 1)
20:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
7 ons okt
13:30 The Audition (Zita 3)
13:45 On the Rocks (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 Kenta Lever PremiÀr! (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:00 On the Rocks (Zita 1)
20:15 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
8 tors okt
13:15 The Audition (Zita 3)
15:15 There Is No Evil (Zita 3)
16:30 On the Rocks (Zita 1)
18:00 Disco (Zita 3)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Ny Finsk Film: Hundar bÀr inte byxor (Zita 1)
20:00 Babyteeth (Zita 3)
20:15 Kenta Lever (Zita 2)
20:30 On the Rocks (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
âŹ†ïžŽ