Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:00 Call Me Madame Maestro (Zita 1)
14:00 The Father (Zita 2)
14:15 Lena (Zita 3)
16:00 The Father Sista visning! (Zita 2)
16:15 Swan song (Zita 3)
18:00 Stockholms Radiobiograf (Zita 2)
18:15 Marisol (Zita 3)
19:30 The French Dispatch (Zita 1)
19:45 Titane + Förfilm! (Zita 3)
20:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
i morgon
Zita
15:30 The French Dispatch (Zita 1)
16:30 Himmel över Libanon (Zita 2)
16:45 I vÀntan pÄ Jan Myrdals död Sista visning! (Zita 3)
17:45 Pleasure Sista visning! (Zita 1)
18:15 Marisol (Zita 3)
18:30 Call Me Madame Maestro (Zita 2)
19:45 Titane + Förfilm! (Zita 3)
20:00 The Rocky Horror Picture Show (Zita 1)
20:15 MÄnadens dokumentÀr: The Velvet Underground (Zita 2)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
Undine poster
🔍
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
Svensk kortfilm
Barnens Bio
mÄnadens dokumentÀr
Bli ZitavÀn
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:00 Call Me Madame Maestro (Zita 1)
14:00 The Father (Zita 2)
14:15 Lena (Zita 3)
16:00 The Father Sista visning! (Zita 2)
16:15 Swan song (Zita 3)
18:00 Stockholms Radiobiograf (Zita 2)
18:15 Marisol (Zita 3)
19:30 The French Dispatch (Zita 1)
19:45 Titane + Förfilm! (Zita 3)
20:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
i morgon
Zita
15:30 The French Dispatch (Zita 1)
16:30 Himmel över Libanon (Zita 2)
16:45 I vÀntan pÄ Jan Myrdals död Sista visning! (Zita 3)
17:45 Pleasure Sista visning! (Zita 1)
18:15 Marisol (Zita 3)
18:30 Call Me Madame Maestro (Zita 2)
19:45 Titane + Förfilm! (Zita 3)
20:00 The Rocky Horror Picture Show (Zita 1)
20:15 MÄnadens dokumentÀr: The Velvet Underground (Zita 2)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
Undine poster
◀ BLÄDDRA ▶
Undine
För nÀrvarande Àr inga visningar av denna film planerade.
En film av Christian Petzold
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
Distributör
SprÄk
Textning
Tyskland
2020
23 juli 2021
91 min
Drama
FrÄn 11 Är
Njutafilms
Tyska
Svenska

Undine är föreläsare inom stadsutveckling med fokus på Berlin. Men hon bär också på ett mystiskt förflutet. När hon blir lämnad av sin älskade driver ödet henne till hämnd och att återvända till sitt rätta element, flodens vatten. Mitt i allt detta möter hon dock en ny man och kärlek spirar. Kan den rädda Undine från vad ödet dikterat? En nytolkning av legenden om vattennymfen.

Medverkande: Paula Beer, Franz Rogowski, och Maryam Zaree.
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
Distributör
SprÄk
Textning
Tyskland
2020
23 juli 2021
91 min
Drama
FrÄn 11 Är
Njutafilms
Tyska
Svenska

27 ons okt
14:00 Call Me Madame Maestro (Zita 1)
14:00 The Father (Zita 2)
14:15 Lena (Zita 3)
16:00 The Father Sista visning! (Zita 2)
16:15 Swan song (Zita 3)
18:00 Stockholms Radiobiograf (Zita 2)
18:15 Marisol (Zita 3)
19:30 The French Dispatch (Zita 1)
19:45 Titane + Förfilm! (Zita 3)
20:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
28 tors okt
15:30 The French Dispatch (Zita 1)
16:30 Himmel över Libanon (Zita 2)
16:45 I vÀntan pÄ Jan Myrdals död Sista visning! (Zita 3)
17:45 Pleasure Sista visning! (Zita 1)
18:15 Marisol (Zita 3)
18:30 Call Me Madame Maestro (Zita 2)
19:45 Titane + Förfilm! (Zita 3)
20:00 The Rocky Horror Picture Show (Zita 1)
20:15 MÄnadens dokumentÀr: The Velvet Underground (Zita 2)
29 fre okt
14:00 Alla utlÀnningar har fördragna gardiner (Zita 1)
14:10 Lena (Zita 2)
14:20 Tom Petty, Somewhere You Feel Free: The Making of Wildflowers (Zita 3)
15:45 The French Dispatch (Zita 1)
16:20 Swan song (Zita 3)
16:30 Himmel över Libanon (Zita 2)
18:00 Baltic Film Week: Goodbye Soviet Union Regibesök! (Zita 1)
18:15 Coda PremiÀr! (Zita 3)
18:30 Call Me Madame Maestro (Zita 2)
20:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
20:30 Marisol (Zita 3)
20:45 MÄnadens dokumentÀr: The Velvet Underground (Zita 1)
30 lör okt
12:15 Barnens Bio : Var inte rÀdd lÄnga farbrorn (Zita 1)
12:45 Barnens Bio : Min granne Totoro (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Lilla spöket Laban - Spökdags (Zita 2)
13:15 Alla utlÀnningar har fördragna gardiner (Zita 1)
14:15 Lena (Zita 2)
14:30 Tom Petty, Somewhere You Feel Free: The Making of Wildflowers (Zita 3)
15:00 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Stop Motion (Zita 1)
16:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
16:30 Swan song (Zita 3)
18:00 Baltic Film Week: The Jump Regibesök! (Zita 1)
18:15 Call Me Madame Maestro (Zita 2)
18:30 Coda (Zita 3)
20:00 Himmel över Libanon (Zita 2)
20:30 MÄnadens dokumentÀr: The Velvet Underground (Zita 1)
20:45 Marisol (Zita 3)
31 sön okt
12:45 Barnens Bio : Min granne Totoro (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Var inte rÀdd lÄnga farbrorn (Zita 1)
13:15 Barnens Bio : Lilla spöket Laban - Spökdags (Zita 2)
14:00 Rex Animation Festival: kortfilmspaket: Kortfilmspaket: Warped Worlds (Zita 1)
14:15 Lena (Zita 2)
14:30 Tom Petty, Somewhere You Feel Free: The Making of Wildflowers Sista visning! (Zita 3)
15:30 The French Dispatch (Zita 1)
16:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
16:30 Swan song (Zita 3)
17:45 Litet Land (Zita 1)
18:15 Call Me Madame Maestro (Zita 2)
18:30 Coda (Zita 3)
19:45 Himmel över Libanon (Zita 2)
20:00 Titane + Förfilm! (Zita 1)
20:45 Marisol (Zita 3)
1 mÄn nov
12:45 Barnens Bio : Min granne Totoro (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Var inte rÀdd lÄnga farbrorn (Zita 1)
13:15 Barnens Bio : Lilla spöket Laban - Spökdags (Zita 2)
14:00 Alla utlÀnningar har fördragna gardiner (Zita 1)
14:15 Lena (Zita 2)
14:30 Marisol (Zita 3)
15:45 The French Dispatch (Zita 1)
16:00 Swan song (Zita 3)
16:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
18:00 Klassiker pÄ Zita: Flickan i frack (Zita 1)
18:00 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Walls (Zita 2)
18:15 Coda (Zita 3)
19:30 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Studies (Zita 2)
20:15 Himmel över Libanon (Zita 1)
20:30 Litet Land (Zita 3)
2 tis nov
12:45 Barnens Bio : Min granne Totoro (Zita 3)
13:15 Barnens Bio : Lilla spöket Laban - Spökdags (Zita 2)
14:15 Lena (Zita 2)
14:30 Marisol (Zita 3)
15:45 The French Dispatch (Zita 1)
16:00 Swan song (Zita 3)
16:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
18:00 Franska Tisdagar: Bröllopstalet (Zita 1)
18:00 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Grownups (Zita 2)
18:15 Call Me Madame Maestro (Zita 3)
19:30 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Stop Motion (Zita 2)
19:45 Coda (Zita 3)
20:00 Himmel över Libanon (Zita 1)
3 ons nov
13:00 Barnens Bio : Var inte rÀdd lÄnga farbrorn (Zita 1)
13:15 Barnens Bio : Lilla spöket Laban - Spökdags (Zita 2)
14:00 Alla utlÀnningar har fördragna gardiner (Zita 1)
14:15 Lena (Zita 2)
14:45 Marisol (Zita 3)
15:45 The French Dispatch (Zita 1)
16:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
16:15 Swan song (Zita 3)
18:00 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Families (Zita 1)
18:15 Call Me Madame Maestro (Zita 3)
18:30 Himmel över Libanon (Zita 2)
19:30 Rex Animation Festival: kortfilmspaket: Kortfilmspaket: Warped Worlds (Zita 1)
19:45 Bergman Island (Zita 3)
20:15 MÄnadens dokumentÀr: The Velvet Underground (Zita 2)
4 tors nov
12:45 Barnens Bio : Min granne Totoro (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Var inte rÀdd lÄnga farbrorn (Zita 1)
13:15 Barnens Bio : Lilla spöket Laban - Spökdags (Zita 2)
14:00 Alla utlÀnningar har fördragna gardiner (Zita 1)
14:15 Lena (Zita 2)
14:30 Marisol (Zita 3)
15:45 The French Dispatch (Zita 1)
16:00 Litet Land Sista visning! (Zita 3)
16:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
18:00 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Grownups (Zita 1)
18:30 Himmel över Libanon (Zita 2)
19:30 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Studies (Zita 1)
20:15 The Sparks Brothers Sista visning! (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
âŹ†ïžŽ