Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
16:00 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 Sista chansen!: Helene (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
18:00 Sista chansen!: Livets bästa år (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 Sista chansen!: Bait (Zita 1)
20:00 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
Disco poster
ūüĒć
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Barnens Bio
NyFinskFilm
kortfilm hösten 2020
Bli Zitavän
Sista chansen
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Biokällan - din biograf i Märsta
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
16:00 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 Sista chansen!: Helene (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
18:00 Sista chansen!: Livets bästa år (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 Sista chansen!: Bait (Zita 1)
20:00 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
Disco poster
Disco
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
En film av Jorunn Myklebust Syversen
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
Norge
2019
2 okt 2020
94 min
Drama
Draken film
Norska
Svenska

Josefine Frida från tv-serien Skam briljerar som den unga kristna dansaren Mirjam. Hon är världsmästare i discodans och ungdomsledare i den hippa frikyrkan Friheten, där hennes styvpappa är pastor. Hon lyser ikapp med sina troféer i familjens vackra hem, men en dag faller hon ihop på en tävling. Mirjams kropp slutar att lyda och hon går in i en livskris. Hennes föräldrar manar henne att arbeta än hårdare med sin tro för att hitta balans, men det gör henne bara mer tvivlande. I sitt desperata sökande lockas hon in i en församling av sektliknande karaktär med en betydligt strängare syn på kristendomen än vad hon är van vid.

Jorunn Myklebust Syversens andra långfilm är ett urstarkt uppväxtdrama om tro, tvivel och olika sorters extas.

Disco är femfaldigt Amanda-nominerad, Norges motsvarighet till Guldbaggen.

Medverkande: Josefine Frida Pettersen, Andrea Br√¶in Hovig, Espen Klouman H√łiner, Kj√¶rsti Odden Skjeldal, och Nicolai Cleve Broch.
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
Norge
2019
2 okt 2020
94 min
Drama
Draken film
Norska
Svenska

idag
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
16:00 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 Sista chansen!: Helene (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
18:00 Sista chansen!: Livets bästa år (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 Sista chansen!: Bait (Zita 1)
20:00 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
26 mån okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:20 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 Summerland (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:15 Adam (Zita 2)
18:30 Klassiker på Zita: Höstsonaten (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
27 tis okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:20 Inland (Zita 3)
18:30 Terror på Elm Street Specialvisning! (Zita 1)
20:15 Babyteeth (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 De Gaulle (Zita 1)
28 ons okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Index (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 What We Do in the Shadows Vamp-Con 2020 (Zita 1)
20:15 Babyteeth Sista visning! (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
29 tors okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:20 Inland (Zita 3)
20:00 Rex Animation Festival: kortfilmspaket: Warped worlds (Zita 1)
20:15 Kenta Lever (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se
‚¨ÜÔłé