Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
Midsommarstängt 18 – 28 juni.
i morgon
Zita
Midsommarstängt 18 – 28 juni.
Fler dagar...
Köp
Kommande
Cinemateket
Svensk Kortfilm
Film i Samtidskonsten
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Barnens Bio
Kulturkompis
Bongo Bar
Folkets Bio
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Europa Cinemas
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
Midsommarstängt 18 – 28 juni.
i morgon
Zita
Midsommarstängt 18 – 28 juni.
Fler dagar...
Instagram

Välkommen till Zita, Folkets Bio Stockholm

Zita är en del av Folkets Bio. Vi är en ideell partipolitiskt obunden socialistisk kulturförening med uppgift att visa kvalitetsfilm på bio; kortfilmer, knattefilm, dokumentärer och spelfilm.

Vi visar film från hela världen! Förutom filmvisningar arrangerar vi bland annat temaveckor, föreläsningar, festivaler, seminarier och har skolbio- och skolfilmsverksamhet.
 

BIOGRAFEN ZITA – FOLKETS BIO STOCKHOLM
Birger Jarlsgatan 37
111 45 Stockholm
tel kassa: 08-23 20 20
kassan@zita.se


KONTORET
Mathias Rost
Biografföreståndare
mathias@zita.se 
tel 08-545 272 54


Johan Fogde Dias
Producent, festivaler, uthyrningar, marknadsföring
johan@zita.se
tel 08-545 272 56


FILMPEDAGOGERNA
Anna Söderberg
Filmpedagog 
anna@folketsbio.se  tel 08-545 272 52

Clara Sjöborg
Filmpedagog
clara@folketsbio.se


STYRELSEN
Tobias Pravitz
Ordförande
tobias@zita.se


FILMDISTRIBUTION
Riksföreningen Folkets Bio 
www.folketsbio.se
tel. 08-545 275 20
info@folketsbio.se
 

På Zita finns också Bongo Bar. Middag innan bion, eller ett glas vin efteråt...? Bongo har öppet måndagar, tisdagar och söndagar från kl 17 till 23, onsdagar-torsdagar 17 till 00. Fredag-lördag 17 till 01.  öppettiderna kan avvika under lågsäsong.
Bordsbokning: tel 08-23 61 01.


Publicerad 2/7 2015 kl 22:39. Senast uppdaterad 24/4 2018 kl 14:31.
Aktuella
Köp

idag
Midsommarstängt 18 – 28 juni.
i morgon
Midsommarstängt 18 – 28 juni.
25 mån juni
Midsommarstängt 18 – 28 juni.
26 tis juni
Midsommarstängt 18 – 28 juni.
27 ons juni
Midsommarstängt 18 – 28 juni.
28 tors juni
Midsommarstängt 18 – 28 juni.
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
⬆︎