Zitas nyhetsbrev ruta
Film i Samtidskonsten
Barnens Bio
Ny Finsk Film
Barnens Bio
Kulturkompis
Babs restaurang & bar
Folkets Bio
Biokällan - din biograf i Märsta
Banner Biljettbokning
Instagram

Välkommen till Zita, Folkets Bio Stockholm

Zita är en del av Folkets Bio. Vi är en ideell partipolitiskt obunden socialistisk kulturförening med uppgift att visa kvalitetsfilm på bio; kortfilmer, knattefilm, dokumentärer och spelfilm.

Vi visar film från hela världen! Förutom filmvisningar arrangerar vi bland annat temaveckor, föreläsningar, festivaler, seminarier och har skolbio- och skolfilmsverksamhet.
 

BIOGRAFEN ZITA – FOLKETS BIO STOCKHOLM
Birger Jarlsgatan 37
111 45 Stockholm
tel kassa: 08-23 20 20
kassan@zita.se

KONTORET
Ulrika Sundbäck
Biografföreståndare 
ulrika@zita.se  tel 08-545 272 54

Ida Thorén
Producent, Barnens Bio, festivaler 
ida@zita.se tel 0702-97 83 18

Johan Fogde Dias
Producent, marknadsföring, uthyrningar
johan@zita.se tel 08-545 272 56

FILMPEDAGOGERNA
Anna Söderberg
Filmpedagog 
anna@folketsbio.se  tel 08-545 272 52

Clara Sjöborg
Filmpedagog
clara@folketsbio.se


STYRELSEN
Dina Afkhampour
Ordförande
dina@cinemafrica.se

Oscar Eriksson
Ordförande 
oscar.eriksson@gmail.com


FILMDISTRIBUTION
Riksföreningen Folkets Bio 
www.folketsbio.se
tel. 08-545 275 20
info@folketsbio.se
 

På Zita finns också Babs kök & bar. Middag innan bion, eller ett glas vin efteråt...? Babs har vanligtvis öppet från kl 17 till 01, öppettiderna kan avvika under lågsäsong.
Bordsbokning: tel 08-23 61 01.


Publicerad 2/7 2015 kl 22:39. Senast uppdaterad 24/11 2016 kl 17:22.
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se