Kalendariet visar resterande dagar av nuvarande spelvecka (fredag–torsdag). Fr.o.m. onsdag visas även nästa spelvecka, om visningar har lagts in. Klicka på en titel för att läsa mer. Klicka på en tid för att boka biljetter.

i dag
Zita
12:00 Den okända flickan (Zita 1)
12:20 Småstad (Zita 2)
12:30 Exfrun (Zita 3)
14:15 CinemAfrica: Action Commandante (Zita 1)
14:15 Barnens Bio : Ture och Jerry (Zita 3)
14:30 CinemAfrica: Like Cotton Twines (Zita 2)
15:15 Barnens Bio : Rum 213 (Zita 3)
16:15 CinemAfrica: Short Film Packet (Zita 1)
17:00 CinemAfrica: Afro Swedish Packet (Zita 2)
17:15 Den lyckligaste dagen i Olli Mäkis liv (Zita 3)
18:15 CinemAfrica: Foreign Body (Zita 1)
19:00 Min arabiska vår (Zita 3)
19:30 CinemAfrica: Kalushi (Zita 2)
20:00 CinemAfrica: White Colour Black (Zita 1)
20:45 Min pappa Toni Erdmann (Zita 3)
21:30 Den lyckligaste dagen i Olli Mäkis liv (Zita 2)
i morgon
Zita
10:00 CinemAfrica: Queen of Katwe (Zita 1)
12:00 Den okända flickan (Zita 2)
12:20 Småstad (Zita 1)
12:30 Exfrun (Zita 3)
14:15 CinemAfrica: On Call (Zita 1)
14:15 Barnens Bio : Ture och Jerry (Zita 3)
14:30 CinemAfrica: Kati Kati (Zita 2)
15:15 Barnens Bio : Rum 213 (Zita 3)
16:00 CinemAfrica: Happiness is a Four Letter Word (Zita 1)
17:00 CinemAfrica: Soweto, Times of Wrath (Zita 2)
17:15 Den lyckligaste dagen i Olli Mäkis liv (Zita 3)
18:00 CinemAfrica: The Giant is Falling Closing Night Film (Zita 1)
19:00 CinemAfrica: Foreign Body (Zita 2)
19:15 Min arabiska vår (Zita 3)
20:00 Min pappa Toni Erdmann (Zita 1)
21:00 Det främmande (Zita 2)
21:15 Den lyckligaste dagen i Olli Mäkis liv (Zita 3)
mån 27 feb
Zita
13:30 Barnens Bio : Spirited Away (Zita 2)
13:45 Exfrun (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Rum 213 (Zita 1)
15:30 Småstad (Zita 3)
15:45 Den okända flickan (Zita 1)
16:00 Min pappa Toni Erdmann (Zita 2)
17:20 Manchester by the Sea (Zita 3)
19:00 Den lyckligaste dagen i Olli Mäkis liv (Zita 2)
20:00 The Handmaiden (Zita 3)
20:30 Min arabiska vår (Zita 1)
21:00 Den lyckligaste dagen i Olli Mäkis liv (Zita 2)
tis 28 feb
Zita
13:30 Barnens Bio : Spirited Away (Zita 2)
13:45 Exfrun (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Rum 213 (Zita 1)
15:30 Min pappa Toni Erdmann (Zita 3)
15:45 Den lyckligaste dagen i Olli Mäkis liv (Zita 1)
16:00 Småstad (Zita 2)
18:00 Manchester by the Sea (Zita 1)
18:15 Den lyckligaste dagen i Olli Mäkis liv (Zita 2)
18:45 Min arabiska vår (Zita 3)
20:00 Film i Samtidskonsten: Secteur IX B (Zita 2)
20:30 Den okända flickan (Zita 1)
20:45 Det främmande (Zita 3)
ons 1 mars
Zita
13:45 Exfrun (Zita 2)
14:00 Barnens Bio : Till vildingarnas land (Sv. tal) klassiker! (Zita 1)
14:15 Barnens Bio : Lilla Anna och Långa Farbrorn (Zita 3)
15:30 Min pappa Toni Erdmann (Zita 3)
15:45 Småstad (Zita 2)
16:00 Barnens Bio : Rum 213 (Zita 1)
17:30 Blood Lions Djurens Rätt visar (Zita 2)
18:00 Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio: Älskade unge Gratis! (Zita 1)
18:30 Min arabiska vår (Zita 3)
19:00 Den lyckligaste dagen i Olli Mäkis liv (Zita 1)
19:30 The Handmaiden (Zita 2)
20:30 Manchester by the Sea (Zita 3)
20:45 Den okända flickan (Zita 1)
tors 2 mars
Zita
13:30 Barnens Bio : Spirited Away (Zita 2)
13:45 Exfrun (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Fröken omöjlig Förhandsvisning! (Zita 1)
15:30 Småstad (Zita 3)
15:45 Den lyckligaste dagen i Olli Mäkis liv (Zita 1)
16:00 Min pappa Toni Erdmann (Zita 2)
17:30 Min arabiska vår (Zita 3)
18:00 Manchester by the Sea (Zita 1)
19:00 Den lyckligaste dagen i Olli Mäkis liv (Zita 2)
19:45 The Handmaiden (Zita 3)
20:30 Den okända flickan (Zita 1)
21:00 Det främmande (Zita 2)

Visa även kalendariepunkter längre fram i tiden...
(31 ytterligare kalendariepunkter finns. Det är inte säkert att kalendariet är komplett för dessa senare datum.)

Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se