Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
16:00 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 Sista chansen!: Helene (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
18:00 Sista chansen!: Livets bästa år (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 Sista chansen!: Bait (Zita 1)
20:00 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Barnens Bio
NyFinskFilm
kortfilm hösten 2020
Bli Zitavän
Sista chansen
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Biokällan - din biograf i Märsta
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
16:00 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 Sista chansen!: Helene (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
18:00 Sista chansen!: Livets bästa år (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 Sista chansen!: Bait (Zita 1)
20:00 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Facebook
Instagram

Måndagar innebär klassiker på Zita! 
Kom och återupplev eller upptäck några av filmhistoriens största filmer- och regissörer på storduk. Säsongerna som släpps omfattar minst 2 månader med klassiker där både biljetter och films släpps veckan innan. Varmt välkomna!

Nu återupptar vi måndagarna med säkra visningar av våra klassiker för vår publik. Vi säljer enbart 42 biljetter i Salongen med 140 platser, alternativt 20 platser i Salong 2 med 45 platser. Sprid ut er ordentligt, håll avstånd och använd gärna vår handsprit när du går in i salongen. 

 

PROGRAM

SÄSONG 3
Oktober - December

19 oktober, 18:30 (Salong 2)
Wittgenstein av Derek Jarman

26 oktober, 18:30 (Salong 2)
Höstsonaten av Ingmar Bergman

2 november, 18:30
A Clockwork Orange av Stanley Kubrick 

9 november, 20:00
Ficktjuven av Robert Bresson

16 november, 18:30 (Salong 2)
Pianisten av Michael Haneke 

23 november, 18:30
Julietta och andarna av Federico Fellini

30 november, 18:30
White Material av Claire Denis

7 december, 18:30 (Salong 2)
In the Mood for Love av Wong Kar-Wai 
Slutsåld

8 december, 18:30 (Salong 2)
In the Mood for Love av Wong Kar-Wai Extravisning!

14 december, 18:30
Metropolitan av Whit Stillman

21 december, 20:00
Körkarlen av Victor Sjöström

 

 

Tidigare säsonger:


SÄSONG 2
Mars — April

2 mars, 18:00
Fish Tank av Andrea Arnold

9 mars, 18:00
Nattportieren av Liliana Cavani

16 mars, 18:00
Trollkarlen från Oz av Victor Fleming & George Cukor

23 mars, 18:00
Demonernas port av Akira Kurosawa (110 år!)

30 mars, 18:00
India Song av Marguerite Duras 

6 april, 18:00
Flickorna av Mai Zetterling

13 april, 18:00
Daughters of the Dust av Julie Dash

20 april, 18:00
Cléo från 5 till 7 av Agnès Varda

27 april, 18:00
Bröderna Mozart av Suzanne Osten


SÄSONG1
December — Februari

9 december, 18:00
Jeanne Dielmann 23 Quai du Commerce 1080 Bruxelles av Chantal Akerman

16 december, 18:00
Pianot av Jane Campion

30 december, 18:00
Moderna tider av Charlie Chaplin

6 januari, 18:00
The Big Lebowski av bröderna Coen

13 januari, 18:00
Apocalypse Now: Final cut av Francis Ford Coppola

20 januari, 18:00
La Jetée av Chris Marker
och
De 12 apornas armé av Terry Gilliam

27 januari, 18:00
Det ljuva livet av Federico Fellini

3 februari, 18:00
Borta med vinden av Victor Flemming

10 februari, 18.00
Tokyo Story av Yasujirô Ozu

17 februari, 18:00
Jules och Jim av Francois Truffaut

24 februari, 18:00
Paraplyerna i Cherbourg av Jaques Demy

Klassiker på Zita
Återstående visningar i denna serie
(Eventuella visningar de senaste 15 dagarna finns också med i listan)
Wittgenstein: mån 19/10 kl 18:30
Höstsonaten: mån 26/10 kl 18:30
A Clockwork Orange: mån 2/11 kl 18:30
Ficktjuven : mån 9/11 kl 20:00
Pianisten: mån 16/11 kl 18:30
Julietta och andarna: mån 23/11 kl 18:30
White Material: mån 30/11 kl 18:30
In the Mood for Love: mån 7/12 kl 18:30
In the Mood for Love: tis 8/12 kl 18:30 (Extravisning!)
Metropolitan: mån 14/12 kl 18:30
Körkarlen: mån 21/12 kl 20:00

Publicerad 28/6 2019 kl 12:43. Senast uppdaterad 20/10 2020 kl 10:06.

idag
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
16:00 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 Sista chansen!: Helene (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
18:00 Sista chansen!: Livets bästa år (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 Sista chansen!: Bait (Zita 1)
20:00 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
26 mån okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:20 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 Summerland (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:15 Adam (Zita 2)
18:30 Klassiker på Zita: Höstsonaten (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
27 tis okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:20 Inland (Zita 3)
18:30 Terror på Elm Street Specialvisning! (Zita 1)
20:15 Babyteeth (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 De Gaulle (Zita 1)
28 ons okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Index (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 What We Do in the Shadows Vamp-Con 2020 (Zita 1)
20:15 Babyteeth Sista visning! (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
29 tors okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:20 Inland (Zita 3)
20:00 Rex Animation Festival: kortfilmspaket: Warped worlds (Zita 1)
20:15 Kenta Lever (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
⬆︎