Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:15 Perfect Days (Zita 1)
14:00 The old oak (Zita 3)
14:15 Bastarden (Zita 2)
16:00 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Magdalena (Zita 1)
18:30 Lärarrummet (Zita 3)
20:15 The Zone of Interest (Zita 1)
20:30 Megaheartz (Zita 2)
20:45 Ett hjärta är alltid rött (Zita 3)
i morgon
Zita
13:00 Perfect Days (Zita 2)
13:15 Banel & Adama Premiär! (Zita 3)
13:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
15:00 Bastarden (Zita 3)
15:30 The Zone of Interest (Zita 2)
15:45 Lärarrummet (Zita 1)
17:30 Poor things (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Be my dad (Zita 1)
18:00 Filmen om Kal P Dal Premiär! (Zita 2)
20:00 All of us Strangers Premiär! (Zita 2)
20:15 Megaheartz (Zita 3)
20:30 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
Kautokeino-upproret  poster
🔍
Bli Zitavän
Zitas Filmpedagoger
50 år
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2024
Klassiker på Zita
Barnens Bio
månadens dokumentär
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:15 Perfect Days (Zita 1)
14:00 The old oak (Zita 3)
14:15 Bastarden (Zita 2)
16:00 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Magdalena (Zita 1)
18:30 Lärarrummet (Zita 3)
20:15 The Zone of Interest (Zita 1)
20:30 Megaheartz (Zita 2)
20:45 Ett hjärta är alltid rött (Zita 3)
i morgon
Zita
13:00 Perfect Days (Zita 2)
13:15 Banel & Adama Premiär! (Zita 3)
13:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
15:00 Bastarden (Zita 3)
15:30 The Zone of Interest (Zita 2)
15:45 Lärarrummet (Zita 1)
17:30 Poor things (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Be my dad (Zita 1)
18:00 Filmen om Kal P Dal Premiär! (Zita 2)
20:00 All of us Strangers Premiär! (Zita 2)
20:15 Megaheartz (Zita 3)
20:30 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
Fler dagar...
Kautokeino-upproret  poster
◀︎ BLÄDDRA ▶︎
Kautokeino-upproret
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
STOCKHOLM-HUMLEGÅRDEN ROTARYKLUBB PRESENTERAR
En film av Nils Gaup
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Åldersgräns
Distributör
Språk
Textning
Kautokeino-opprøret
Norge
2008
5 sept 2008
96 min
Drama
Från 11 år
Folkets Bio Stockholm
Svenska, Danska, Norska, SamiskaSvenska, Danska...🔍
Norska

Välkomna till en helkväll med Stockholm-Humlegården Rotary som visar Nils Gaups Kautokeino-upproret. 50kr per biljett går till Rotarys PolioPlus program. 

En sann berättelse om Sameupproret i Kautokeino, Norge. Den utspelar sig i mitten av 1800-talet och handlar om hur samerna satte sig emot kyrkan och statens dominans runt alkoholutskänkningen.

Filmen visas på 35mm kopia från Norska filminstitutet. Det innebär att de delar med samiskt tal är textat på norska. Ingen svensk text i övriga dialoger. 

Medverkande: Nikolaj Coster-Waldau, Mikael Persbrandt, och Mikael Nyqvist.
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Åldersgräns
Distributör
Språk
Textning
Kautokeino-opprøret
Norge
2008
5 sept 2008
96 min
Drama
Från 11 år
Folkets Bio Stockholm
Svenska, Danska, Norska, SamiskaSvenska, Danska...🔍
Norska

22 tors feb
13:15 Perfect Days (Zita 1)
14:00 The old oak (Zita 3)
14:15 Bastarden (Zita 2)
16:00 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Magdalena (Zita 1)
18:30 Lärarrummet (Zita 3)
20:15 The Zone of Interest (Zita 1)
20:30 Megaheartz (Zita 2)
20:45 Ett hjärta är alltid rött (Zita 3)
23 fre feb
13:00 Perfect Days (Zita 2)
13:15 Banel & Adama Premiär! (Zita 3)
13:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
15:00 Bastarden (Zita 3)
15:30 The Zone of Interest (Zita 2)
15:45 Lärarrummet (Zita 1)
17:30 Poor things (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Be my dad (Zita 1)
18:00 Filmen om Kal P Dal Premiär! (Zita 2)
20:00 All of us Strangers Premiär! (Zita 2)
20:15 Megaheartz (Zita 3)
20:30 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
24 lör feb
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 The Zone of Interest (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:00 Visegrad 4 Filmdagar: Invalid (Zita 1)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:00 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
25 sön feb
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 Perfect Days (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:15 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
26 mån feb
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:30 Banel & Adama (Zita 2)
14:00 Lärarrummet (Zita 3)
15:00 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
15:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
17:30 Lärarrummet (Zita 1)
18:00 Bastarden (Zita 3)
18:15 All of us Strangers (Zita 2)
20:00 The Zone of Interest (Zita 1)
20:15 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
20:30 Megaheartz (Zita 3)
27 tis feb
12:00 Barnens Bio : Greta Gris Biofest (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
13:45 Höstlöv som faller (Zita 2)
14:00 Lärarrummet (Zita 3)
15:30 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
15:45 Lärarrummet (Zita 2)
16:15 Banel & Adama (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Vermin (Zita 1)
18:15 Films with English subtitles: The Zone of Interest (Zita 2)
18:30 Bastarden (Zita 3)
20:00 När Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
20:30 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
21:00 Megaheartz (Zita 3)
28 ons feb
12:00 Barnens Bio : Greta Gris Biofest (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
13:15 Perfect Days (Zita 1)
13:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
14:00 Lärarrummet (Zita 3)
15:45 Poor things (Zita 2)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
16:15 Banel & Adama (Zita 3)
18:00 Lärarrummet (Zita 1)
18:30 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
20:15 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
29 tors feb
12:00 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 3)
13:15 Höstlöv som faller (Zita 2)
14:00 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
14:45 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
15:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
16:30 Banel & Adama (Zita 3)
16:45 All of us Strangers (Zita 1)
18:00 Lärarrummet (Zita 2)
18:30 Bastarden (Zita 3)
19:00 Analysera Mera: The old oak (Zita 1)
20:15 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
21:00 Megaheartz (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
⬆︎