Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:30 The Zone of Interest (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:30 Visegrad 4 Filmdagar: Invalid (Zita 1)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 Perfect Days (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:15 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
Bli Zitavän
Zitas Filmpedagoger
50 år
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2024
Klassiker på Zita
Barnens Bio
månadens dokumentär
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:30 The Zone of Interest (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:30 Visegrad 4 Filmdagar: Invalid (Zita 1)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 Perfect Days (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:15 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
Fler dagar...

Kommande filmer

Vermin
Skräck av Sébastien Vanicek.
Franska tisdagar.
Visas på Zita27/2
Det finns alltid en morgondag
Drama av Paola Cortellesi.
Premiär på Zita1/3
Mica
Komedi, Drama, Sport av Ismaël Ferroukhi.
Franska tisdagar.
Visas på Zita5/3
Arg_Gubbe.Mov
Dokumentär, Kortfilm av Daniel Aguirre.
svensk kortfilm c/o folkets bio.
Premiär på Zita6/3
Hypnosen
Drama, Komedi av Ernst De Geer.
Premiär på Zita8/3
Robot Dreams
Animation, Drama, Musik av Pablo Berger.
Premiär på Zita9/3
Les Rayures du zèbre
Drama, Komedi av Benoît Mariage.
Franska tisdagar.
Visas på Zita12/3
En hjältes död
Komedi av Karin Franz Körlof.
svensk kortfilm c/o folkets bio.
Premiär på Zita13/3
Spede - För att det är roligt
Drama av Aleksi Delikouras.
Ny Finsk Film.
Visas på Zita14/3
Om alla bara drar
Dokumentär av Karin Wegsjö.
Premiär på Zita15/3
Hanteringen av odöda
Drama, skräck av Thea Hvistendahl.
Premiär på Zita15/3
Nya vänner på Lunneskär
Barnfilm av Jeremy Purcell, Lorraine Lordan.
Barnens Bio.
Premiär på Zita16/3
Bockarna Bruse på badhuset
Animerad familjefilm av Will Ashurst, William John Ashurst.
Barnens Bio.
Premiär på Zita16/3
Invigningsfilm: My Gaza
Dokumentär av PeÅ Holmquist.
Nordic Palestinian Film Festival.
Visas på Zita16/3
Life is Beautiful & förfilm
Dokumentär av Mohamed Jabaly.
Nordic Palestinian Film Festival.
Visas på Zita16/3
Notes on Displacement & förfilm
Dokumentär av Khaled Jarrar.
Nordic Palestinian Film Festival.
Visas på Zita17/3
Isrealism & förfilm
Dokumentär av Erin Axelman, Aam Eilertsen.
Nordic Palestinian Film Festival.
Visas på Zita17/3
Kortfilmspaket
Dokumentär, kortfilm av Mohamed Nayef Ali, Amira Shannan, Majd Abu Hamda.
Nordic Palestinian Film Festival.
Visas på Zita17/3
Respire
Drama av Onur Karaman.
Franska tisdagar.
Visas på Zita19/3
The Lovers
Animerad film av Carolina Sandvik.
svensk kortfilm c/o folkets bio.
Premiär på Zita20/3
La Palisiada
Komedi, Deckara, Drama av Philip Sotnychenko.
Ukrainska torsdagar.
Visas på Zita21/3
Passage
Drama av Levan Akin.
Premiär på Zita22/3
Drive-Away Dolls
Komedi av Ethan Coen.
Premiär på Zita22/3
A tiger in paradise
Dokumentär av Mikel Cee Karlsson.
Premiär på Zita22/3
Lars är LOL
Barnfilm av Eirik Sæter Stordahl.
Barnens Bio.
Premiär på Zita23/3
Som vi har älskat
Dokumentär av Gustav Ågerstrand.
Premiär på Zita27/3
I samma båt
Dokumentär av Mervi Junkkonen, Mia Malviniemi.
svensk kortfilm c/o folkets bio.
Premiär på Zita27/3
Forever-Forever
Drama av Anna Buryachkova.
Ukrainska torsdagar.
Visas på Zita28/3
Humanistisk vampyr söker frivillig självmordsbenägen person
Drama, komedi av Ariane Louise-Seize.
Premiär på Zita29/3
Glenn, The Great Nature Lover
Animerad film av Anna Erlandsson.
svensk kortfilm c/o folkets bio.
Premiär på Zita3/4
Do you love me?
Drama av Tonya Noyabrova.
Ukrainska torsdagar.
Visas på Zita4/4
De oönskade
Drama av Ladj Ly.
Franska tisdagar.
Premiär på Zita5/4
My Gig in Sweden
Komedi av Simon Vahlne.
svensk kortfilm c/o folkets bio.
Premiär på Zita10/4
Youth (Spring)
Dokumentär av Wang Bing.
Premiär på Zita12/4
Smak av björnbär
Drama av Elene Naveriani.
Premiär på Zita12/4
Skärvor
Dokumentär av Sara Broos.
Premiär på Zita12/4
Let me go
Drama av Maxime Rappaz.
Franska tisdagar.
Visas på Zita16/4
Sommar utan vår
Drama av Nuri Bilge Ceylan.
Premiär på Zita19/4
Kalak
Drama av Isabella Eklöf.
Premiär på Zita19/4
Heartbeast
Drama av Aino Suni.
Ny Finsk Film.
Visas på Zita25/4
Leaving Jesus
Dokumentär av Ellen Fiske.
Premiär på Zita26/4
Fyra döttrar
Dokumentär av Kaouther Ben Hania.
Premiär på Zita26/4
Les Amandiers
Drama av Valeria Bruni Tedeschi.
Franska tisdagar.
Visas på Zita30/4
En doft av kärlek
Drama, Romantik av Anh Hung Tran.
Franska tisdagar.
Premiär på Zita3/5
Föreläsning med Alex Bergdahl - ”Tillbaka till 1974”
Föreläsning, film av Alex Bergdahl.
GLICKMAN/MARKS SPECIALVISNING.
Specialvisning på Zita4/5
The Act of Killing
Dokumentär, hybrid av Joshua Oppenheimer, Christine Cynn.
Film & Samtal.
Visas på Zita22/5
Chimären
Drama av Alice Rohrwacher.
Premiärdatum ej bestämt
Madame Luna
Av Daniel Espinosa.
Premiärdatum ej bestämt
Pojken och hägern
Animerad film av Hayao Miyazaki.
Premiärdatum ej bestämt

24 lör feb
13:30 The Zone of Interest (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:30 Visegrad 4 Filmdagar: Invalid (Zita 1)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
25 sön feb
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 Perfect Days (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:15 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
26 mån feb
12:00 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
13:30 Banel & Adama (Zita 2)
14:00 Lärarrummet (Zita 3)
15:15 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
15:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
17:30 Lärarrummet (Zita 1)
18:00 Bastarden (Zita 3)
18:15 All of us Strangers (Zita 2)
20:00 The Zone of Interest (Zita 1)
20:15 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
20:30 Megaheartz (Zita 3)
27 tis feb
12:00 Barnens Bio : Greta Gris Biofest (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
13:45 Höstlöv som faller (Zita 2)
14:00 Lärarrummet (Zita 3)
15:30 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
15:45 Lärarrummet (Zita 2)
16:15 Banel & Adama (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Vermin (Zita 1)
18:15 Films with English subtitles: The Zone of Interest (Zita 2)
18:30 Bastarden (Zita 3)
20:00 När Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
20:30 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
21:00 Megaheartz (Zita 3)
28 ons feb
12:00 Barnens Bio : Greta Gris Biofest (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
13:15 Perfect Days (Zita 1)
13:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
14:00 Lärarrummet (Zita 3)
15:45 Poor things (Zita 2)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
16:15 Banel & Adama (Zita 3)
18:00 Lärarrummet (Zita 1)
18:30 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
20:15 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
29 tors feb
12:00 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 3)
13:15 Höstlöv som faller (Zita 2)
14:00 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
14:45 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
15:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
16:30 Banel & Adama (Zita 3)
16:45 All of us Strangers (Zita 1)
18:00 Lärarrummet (Zita 2)
18:30 Bastarden (Zita 3)
19:00 Analysera Mera: The old oak (Zita 1)
20:15 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
21:00 Megaheartz (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
⬆︎