Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
16:00 Little Wing (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
18:00 Tystnadens språk Premiär och samtal! (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
20:00 Monty Python and the Holy Grail - Quote A Long with song! Specialvisning! (Zita 1)
20:30 Para Knas Premiär! (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
imorgon
Zita
12:15 Barnens Bio : Trollvinter i Mumindalen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Rädda Tomten (Sv. tal) (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Jazzoo- Festen Barnpremiär! (Zita 1)
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
15:15 Barndom (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
17:00 Little Wing (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
19:00 Tystnadens språk (Zita 1)
20:15 120 slag i minuten (Zita 1)
20:30 Para Knas (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
Fler dagar...
Boka och köp
Visas nu
Cinemateket
Ny Finsk Film
Zita nyhetsbrev #11
Zita Barnens Bio #1
Pedagoger
Barnens Bio
Kulturkompis
Bongo Bar
Folkets Bio
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
16:00 Little Wing (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
18:00 Tystnadens språk Premiär och samtal! (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
20:00 Monty Python and the Holy Grail - Quote A Long with song! Specialvisning! (Zita 1)
20:30 Para Knas Premiär! (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
imorgon
Zita
12:15 Barnens Bio : Trollvinter i Mumindalen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Rädda Tomten (Sv. tal) (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Jazzoo- Festen Barnpremiär! (Zita 1)
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
15:15 Barndom (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
17:00 Little Wing (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
19:00 Tystnadens språk (Zita 1)
20:15 120 slag i minuten (Zita 1)
20:30 Para Knas (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
Fler dagar...
Instagram
ons 26 april ‚Äď s√∂n 30 april

Argenfilmska - Argentinsk filmfestival

Argentinska Ambassaden presenterar Argenfilmska

Mellan den 26 och 30 april arrangerar den argentinska ambassaden i Stockholm tillsammans med Stockholms latinamerikanska filmfestival Panoramica den första argentinska filmveckan i Stockholm under namnet Argenfilmska. I programmet syns några av landets mest aktuella filmer från de senaste åren och i samband med den argentinska veckan kommer det att hållas i samtal, workshops med regissörsbesök från Argentina.

Argenfilmska äger rum på biograferna Klarabiografen och Zita Folkets Bio med invigning på Filmhusets Mauritz. Bland filmerna som erbjuds under veckan finns It's Your Fault (Por tu culpa) och Aire Libre av Anahí Berneri, Perfect Future (El futuro perfecto) av Nele Wohlatz, Los Decentes av Lukas Rinner och La Valija de Benavidez av Lucía Cassabé.

Det här är första gången som Argentinas ambassad håller i ett kulturevenemang helt ägnad åt den Argentinska filmen som på sistone har varit internationellt uppmärksammat genom några av de stora filmfestivalerna runt om i världen. Senast i höst fick Sverige möjligheten att se Paulina av Sebastian Mitré, annan Panoramicafilm, i de svenska biograferna.

FILMVISNINGARNA ÄR GRATIS! (I mån av plats)
Men du måste skicka ett mail till 
culturales_esuec@mrecic.gov.ar
Ange ditt fullständiga namn och de filmer/aktiviteter som som intresserar dig.

 

Argenfilmska-filmer som visas på Zita Folkets Bio: 

Onsdag 26 april 
It's Your Fault av AnahiŐĀ Berneri 18:00 (regissörsbesök!)

Lördag 29 april
A Decent Woman av Lukas Valenta Rinner 16:00

Söndag 30 april
Benavidez's Case av Laura CasabeŐĀ 16:00

Läs mer om de andra filmvisningarna som äger rum på Klarabiografen här!


Festivalen sponsras av Argentinska Kulturministeriet, Nationella Cinematografi och Bildkonst Institutet (INCAA) och Panoramica - Stockholms latinamerikanska filmfestival tillsammans med biograferna Filmhuset (Mauritz), Klarabiografen och Zita Folkets Bio.


Publicerad 19/4 2017 kl 09:52. Senast uppdaterad 20/4 2017 kl 15:42.
Boka och köp

idag
Zita
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
16:00 Little Wing (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
18:00 Tystnadens språk Premiär och samtal! (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
20:00 Monty Python and the Holy Grail - Quote A Long with song! Specialvisning! (Zita 1)
20:30 Para Knas Premiär! (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
i morgon
Zita
12:15 Barnens Bio : Trollvinter i Mumindalen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Rädda Tomten (Sv. tal) (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Jazzoo- Festen Barnpremiär! (Zita 1)
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
15:15 Barndom (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
17:00 Little Wing (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
19:00 Tystnadens språk (Zita 1)
20:15 120 slag i minuten (Zita 1)
20:30 Para Knas (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
17 sön dec
Zita
12:15 Barnens Bio : Trollvinter i Mumindalen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Rädda Tomten (Sv. tal) (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Jazzoo- Festen (Zita 1)
14:00 Barnens Bio : Jazzoo- Festen (Zita 1)
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
15:15 Barndom (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
17:00 Little Wing (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
19:00 Tystnadens språk (Zita 1)
20:15 120 slag i minuten (Zita 1)
20:30 Para Knas (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
18 mån dec
Zita
14:00 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
15:15 Barndom (Zita 1)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
17:00 Little Wing (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
20:30 Para Knas (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
19 tis dec
Zita
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
15:15 Barndom (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
17:00 Little Wing (Zita 1)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
19:30 120 slag i minuten (Zita 1)
20:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
20 ons dec
Zita
14:00 Barndom (Zita 1)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
16:00 Little Wing (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
18:00 Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio: Stranded Gratis! (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
19:30 120 slag i minuten (Zita 1)
20:30 Para Knas (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
21 tors dec
Zita
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
15:15 Barndom (Zita 1)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
17:00 Little Wing (Zita 1)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
19:30 120 slag i minuten (Zita 1)
20:30 Para Knas (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | zita@zita.se
‚¨ÜÔłé