Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HÀndelser i Ydre GalapremiÀr + mingel! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Cinemateket
Svensk Kortfilm
Film i Samtidskonsten
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Barnens Bio
Kulturkompis
Bongo Bar
Folkets Bio
BiokÀllan - din biograf i MÀrsta
ABF
Europa Cinemas
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HÀndelser i Ydre GalapremiÀr + mingel! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
Fler dagar...
Instagram
tis 24 april – sön 29 april

Argenfilmska - Argentinska filmvisningar

Argentinska Ambassaden presenterar Argenfilmska

Mellan den 24 och 29 april arrangerar den argentinska ambassaden i Stockholm den argentinska filmveckan Argenfilmska för andra året i rad på biograferna Klarabiografen och Zita Folkets Bio. Nytt för iår är att filmveckan även arrangeras i Göteborg under samma period. 

FILMVISNINGARNA ÄR GRATIS! (I mån av plats)
 

Argenfilmska-filmer som visas på Zita Folkets Bio: 

Torsdag 26 april 
El bonaerense av Pablo Trapero 20:00

Lördag 28 april
La nina santa av Lucrecia Martel 18:00

 

Läs mer om de andra filmvisningarna som äger rum på Klarabiografen här!


 

Argenfilmska
ÅterstĂ„ende visningar i denna serie
(Eventuella visningar de senaste 5 dagarna finns ocksÄ med i listan)
El bonaerense: tors 26/4 kl 20:00 (Gratis!)
La nina santa: lör 28/4 kl 18:00 (Gratis!)

Publicerad 19/4 2017 kl 09:52. Senast uppdaterad 11/4 2018 kl 08:35.
Aktuella
Köp

idag
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HÀndelser i Ydre GalapremiÀr + mingel! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
i morgon
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
29 sön april
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
30 mÄn april
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Bakom masken (Zita 2)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:15 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
18:30 Cinemateket: PÄklÀdaren (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
21:00 Gruppen (Zita 1)
2 ons maj
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
3 tors maj
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken Sista chansen! (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga Sista chansen! (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor Sista chansen! (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
âŹ†ïžŽ