Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:45 Bakom masken (Zita 3)
14:00 Lida (Zita 2)
15:30 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
15:45 VÄr nya fröken (Zita 2)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
18:00 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Garbo och Lenin (Zita 1)
18:10 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 2)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 3)
19:30 Gruppen (Zita 1)
20:00 SmÄgodis, katter och lite vÄld (Zita 2)
20:15 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
i morgon
Zita
13:45 Bakom masken (Zita 3)
14:00 Lida (Zita 2)
15:30 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
15:45 VÄr nya fröken (Zita 2)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
17:30 SmÄgodis, katter och lite vÄld (Zita 1)
18:00 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 2)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 3)
20:00 Argenfilmska: El bonaerense Gratis! (Zita 1)
20:15 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
20:30 SmÄgodis, katter och lite vÄld (Zita 2)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Cinemateket
Svensk Kortfilm
Film i Samtidskonsten
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Barnens Bio
Kulturkompis
Bongo Bar
Folkets Bio
BiokÀllan - din biograf i MÀrsta
ABF
Europa Cinemas
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:45 Bakom masken (Zita 3)
14:00 Lida (Zita 2)
15:30 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
15:45 VÄr nya fröken (Zita 2)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
18:00 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Garbo och Lenin (Zita 1)
18:10 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 2)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 3)
19:30 Gruppen (Zita 1)
20:00 SmÄgodis, katter och lite vÄld (Zita 2)
20:15 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
i morgon
Zita
13:45 Bakom masken (Zita 3)
14:00 Lida (Zita 2)
15:30 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
15:45 VÄr nya fröken (Zita 2)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
17:30 SmÄgodis, katter och lite vÄld (Zita 1)
18:00 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 2)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 3)
20:00 Argenfilmska: El bonaerense Gratis! (Zita 1)
20:15 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
20:30 SmÄgodis, katter och lite vÄld (Zita 2)
Fler dagar...
Instagram
pĂ„ Zita tis 20 mars – tis 24 april

Franska Tisdagar

Franska Tisdagar är Franska Filmfestivalens filmserie på biografen Zita. Tisdagar på Zita har blivit synonymt med franska filmer och säsongen bjuder på filmer som aldrig visats i Sverige tidigare och exklusiva förhandsvisningar av kommande franska filmer. 

FRANSKA TISDAGAR ÄR TILLBAKA TILL HÖSTEN.

 

Priser:
Ordinarie pris: 100 kr 
ABF rabatt*: 80 kr
*Till dom som går i franska cirklar på ABF har en kod att ange. 


En av Zita Folkets Bios filmserier, i samarbete med ABF Stockholm. 


Publicerad 25/1 2016 kl 23:08. Senast uppdaterad 25/4 2018 kl 12:53.
Aktuella
Köp

idag
13:45 Bakom masken (Zita 3)
14:00 Lida (Zita 2)
15:30 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
15:45 VÄr nya fröken (Zita 2)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
18:00 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Garbo och Lenin (Zita 1)
18:10 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 2)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 3)
19:30 Gruppen (Zita 1)
20:00 SmÄgodis, katter och lite vÄld (Zita 2)
20:15 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
i morgon
13:45 Bakom masken (Zita 3)
14:00 Lida (Zita 2)
15:30 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
15:45 VÄr nya fröken (Zita 2)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
17:30 SmÄgodis, katter och lite vÄld (Zita 1)
18:00 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 2)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 3)
20:00 Argenfilmska: El bonaerense Gratis! (Zita 1)
20:15 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
20:30 SmÄgodis, katter och lite vÄld (Zita 2)
27 fre april
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HÀndelser i Ydre GalapremiÀr + mingel! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
28 lör april
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
29 sön april
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
30 mÄn april
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Bakom masken (Zita 2)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:15 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
18:30 Cinemateket: PÄklÀdaren (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
21:00 Gruppen (Zita 1)
2 ons maj
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
3 tors maj
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken Sista chansen! (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga Sista chansen! (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor Sista chansen! (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
âŹ†ïžŽ