Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
12:00 Barnens Bio : Bamse och dunderklockan (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:15 Shoplifters (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
15:30 Roma (Zita 1)
16:00 Balkan New Filmfestival: Lada Kamenski (Zita 2)
16:15 The Wife (Zita 3)
18:00 Balkan New Filmfestival: Zaba/The Frog (Zita 1)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
18:30 Aniara (Zita 3)
20:00 Balkan New Filmfestival: Patuljci sa naslovnih strana/Front page midges (Zita 1)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Den ödmjuka (Zita 3)
i morgon
Zita
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
18:30 Roma (Zita 1)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
21:00 Shoplifters (Zita 1)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Svensk Kortfilm
Ny Finsk Film
Barnens Bio
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Kulturkompis
Bongo Bar
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Europa Cinemas
Folkets Bio
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
12:00 Barnens Bio : Bamse och dunderklockan (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:15 Shoplifters (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
15:30 Roma (Zita 1)
16:00 Balkan New Filmfestival: Lada Kamenski (Zita 2)
16:15 The Wife (Zita 3)
18:00 Balkan New Filmfestival: Zaba/The Frog (Zita 1)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
18:30 Aniara (Zita 3)
20:00 Balkan New Filmfestival: Patuljci sa naslovnih strana/Front page midges (Zita 1)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Den ödmjuka (Zita 3)
i morgon
Zita
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
18:30 Roma (Zita 1)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
21:00 Shoplifters (Zita 1)
Fler dagar...
Instagram
◀︎ BLÄDDRA ▶︎
Bajsfilmen - Dolores
och Gunellens värld
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
Zita Barnens Bio
En film av Linda Hambäck
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Åldersgräns
Distributör
Språk
Textning
Sverige
2016
12 feb 2016
45 min
Barntillåten
Folkets Bio
Svenska
Svenska

Dolores och Gunellen är väldigt olika. Ändå är de bästa vänner och bor tillsammans. En dag bestämmer sig Gunellen för att resa ut i världen. Dolores vill inte vara kvar själv, så för att Gunellen ska stanna kvar berättar allt hon vet om hår och bajs, döden, livet och kärleken. Men allt det här kanske bara gör Gunellen ännu mer nyfiken på att resa ut i världen?

En animerad film fritt efter Pernilla Stalfelts underfundiga och filosofiska böcker. Rikard Wolff är berättaren och Mia Skäringer och Klara Zimmergren ger röst till huvudkaraktärerna Dolores och Gunellen.

Medverkande: Mia Skäringer, och Klara Zimmergren & Rikard Wolff.
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Åldersgräns
Distributör
Språk
Textning
Sverige
2016
12 feb 2016
45 min
Barntillåten
Folkets Bio
Svenska
Svenska
Köp

idag
12:00 Barnens Bio : Bamse och dunderklockan (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:15 Shoplifters (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
15:30 Roma (Zita 1)
16:00 Balkan New Filmfestival: Lada Kamenski (Zita 2)
16:15 The Wife (Zita 3)
18:00 Balkan New Filmfestival: Zaba/The Frog (Zita 1)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
18:30 Aniara (Zita 3)
20:00 Balkan New Filmfestival: Patuljci sa naslovnih strana/Front page midges (Zita 1)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Den ödmjuka (Zita 3)
i morgon
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
18:30 Roma (Zita 1)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
21:00 Shoplifters (Zita 1)
19 tis feb
13:00 Uppenbarelsen (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 303 Squadron Enbart en visning! (Zita 1)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
20 ons feb
13:00 Uppenbarelsen Sista visning! (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
21 tors feb
13:30 Shoplifters (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
15:30 Chelas arv (Zita 2)
15:45 Roma (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
17:30 3 kvinnor (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
19:00 Opera de Paris Live!: Svansjön (Zita 1)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
⬆︎