Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
16:00 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 Sista chansen!: Helene (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
18:00 Sista chansen!: Livets bästa år (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 Sista chansen!: Bait (Zita 1)
20:00 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Barnens Bio
NyFinskFilm
kortfilm hösten 2020
Bli Zitavän
Sista chansen
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Biokällan - din biograf i Märsta
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
16:00 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 Sista chansen!: Helene (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
18:00 Sista chansen!: Livets bästa år (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 Sista chansen!: Bait (Zita 1)
20:00 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
tis 6 okt ‚Äď ons 9 dec

Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio visar vi högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 100 filmer ingått i programmet och inför höstsäsongen 2020 bjuder vi tillsammans med Folkets Bio på åtta av de just nu bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen. 

Kortfilmerna premiärvisas på tisdagar och onsdagar - fri entré! - och går sedan som förfilm till en aktuell biofilm under en veckas tid. 

PROGRAM HÖSTEN 2020

6 oktober: Daddy's girl

13 oktober: Stad nr 13

21 oktober: A legacy of Horses 

28 oktober: Index 

4 november: Utflykt 

25 november: Utan er

2 december: Min relation till vuxna män

9 december: Tomorrow The Birds Will Sing

 


Läs mer om Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio på deras hemsida här.
En av Zita Folkets Bios filmserier som sker i samarbete med ABF Stockholm. 

Svensk kortfilm c/o Folkets Bio
Återstående visningar i denna serie
(Eventuella visningar de senaste 30 dagarna finns också med i listan)
Daddy's girl: tis 6/10 kl 19:30
Stad nr 13: tis 13/10 kl 18:30
A legacy of horses: ons 21/10 kl 18:30
Index: ons 28/10 kl 18:30
Utflykt: ons 4/11 kl 18:30
Utan er: ons 25/11 kl 18:30
Tomorrow the birds will sing: ons 9/12 kl 18:30

Publicerad 16/2 2016 kl 21:37. Senast uppdaterad 18/9 2020 kl 11:58.

idag
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
16:00 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 Sista chansen!: Helene (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
18:00 Sista chansen!: Livets bästa år (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 Sista chansen!: Bait (Zita 1)
20:00 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
26 mån okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:20 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 Summerland (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:15 Adam (Zita 2)
18:30 Klassiker på Zita: Höstsonaten (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
27 tis okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:20 Inland (Zita 3)
18:30 Terror på Elm Street Specialvisning! (Zita 1)
20:15 Babyteeth (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 De Gaulle (Zita 1)
28 ons okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Index (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 What We Do in the Shadows Vamp-Con 2020 (Zita 1)
20:15 Babyteeth Sista visning! (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
29 tors okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:20 Inland (Zita 3)
20:00 Rex Animation Festival: kortfilmspaket: Warped worlds (Zita 1)
20:15 Kenta Lever (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se
‚¨ÜÔłé