Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HÀndelser i Ydre GalapremiÀr + mingel! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Gruppen poster
🔍
Cinemateket
Svensk Kortfilm
Film i Samtidskonsten
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Barnens Bio
Kulturkompis
Bongo Bar
Folkets Bio
BiokÀllan - din biograf i MÀrsta
ABF
Europa Cinemas
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HÀndelser i Ydre GalapremiÀr + mingel! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
Fler dagar...
Instagram
Gruppen poster
◀ BLÄDDRA ▶
Gruppen
  Se tider och boka
En film av Laurent Cantet
Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
Distributör
SprÄk
Textning
L'Atelier
Frankrike
2017
13 april 2018
113 min
Drama
Folkets Bio
Franska
Svenska

Antoine deltar i en skrivarkurs med andra ungdomar i den lilla hamnstaden La Ciotat i södra Frankrike. Kursen leds av en känd författare och gruppen bestämmer sig för att skriva en kriminalroman som ska utspela sig mot bakgrund av stadens historia av arbetarkamp och rasism. Antoine är helt emot valet av tema och hamnar i konflikt med de andra eleverna. Hans aggressiva reaktion är både skrämmande och fascinerande och författaren Olivia kan inte låta bli att försöka lära känna och förstå honom.


Filmen visades i sektionen Un Certain Regard, Cannes 2017.

Medverkande: Marina FoĂŻs, Matthieu Lucci, Florian Beaujean, med flera
Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
Distributör
SprÄk
Textning
L'Atelier
Frankrike
2017
13 april 2018
113 min
Drama
Folkets Bio
Franska
Svenska
Aktuella
Köp

idag
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HÀndelser i Ydre GalapremiÀr + mingel! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
i morgon
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
29 sön april
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
30 mÄn april
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Bakom masken (Zita 2)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:15 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
18:30 Cinemateket: PÄklÀdaren (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
21:00 Gruppen (Zita 1)
2 ons maj
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
3 tors maj
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken Sista chansen! (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga Sista chansen! (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor Sista chansen! (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
âŹ†ïžŽ