Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
15:45 En säsong i Frankrike (Zita 2)
16:15 Domaren (Zita 3)
18:00 Den tysta revolutionen (Zita 2)
18:20 Gräns (Zita 3)
19:15 Domaren (Zita 1)
20:00 And Breathe Normally (Zita 2)
20:30 Gudrun (Zita 3)
i morgon
Zita
13:50 Den sommaren (Zita 2)
14:00 Flotten Premiär! (Zita 1)
14:15 Domaren (Zita 3)
15:40 Unga Astrid (Zita 2)
16:00 Maria by Callas: In Her Own Words (Zita 1)
16:30 Allt för min son Premiär! (Zita 3)
18:00 RedLine Premiär! (Zita 2)
18:15 Flotten Premiär! (Zita 1)
18:30 Den tysta revolutionen (Zita 3)
20:15 The Man Who Stole Banksy Premiär! (Zita 2)
20:30 BlacKkKlansman (Zita 1)
20:45 Gräns (Zita 3)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Cinemateket
Franska Tisdagar
Ny Finsk Film
Svensk Kortfilm
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Barnens Bio
Kulturkompis
Bongo Bar
Folkets Bio
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Europa Cinemas
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
15:45 En säsong i Frankrike (Zita 2)
16:15 Domaren (Zita 3)
18:00 Den tysta revolutionen (Zita 2)
18:20 Gräns (Zita 3)
19:15 Domaren (Zita 1)
20:00 And Breathe Normally (Zita 2)
20:30 Gudrun (Zita 3)
i morgon
Zita
13:50 Den sommaren (Zita 2)
14:00 Flotten Premiär! (Zita 1)
14:15 Domaren (Zita 3)
15:40 Unga Astrid (Zita 2)
16:00 Maria by Callas: In Her Own Words (Zita 1)
16:30 Allt för min son Premiär! (Zita 3)
18:00 RedLine Premiär! (Zita 2)
18:15 Flotten Premiär! (Zita 1)
18:30 Den tysta revolutionen (Zita 3)
20:15 The Man Who Stole Banksy Premiär! (Zita 2)
20:30 BlacKkKlansman (Zita 1)
20:45 Gräns (Zita 3)
Fler dagar...
Instagram
tors 21 dec – tors 21 dec

Kortfilmsdagen på Zita Folkets Bio

ZITA ♥︎ KORTFILMSDAGEN ♥︎ FILMFESTIVALER

För fjärde året i rad firar vi på Zita Folkets Bio som Stockholms kortfilmsbiograf årets kortaste dag med gratis kortfilm hela dagen den 21 december. 
Precis som förra året har vi bjudit in några av våra finaste filmfestivaler och arrangörer att kurera sina program. 

Vi vill hylla alla fantastiska filmfestivaler och arrangörer som brukar vara hos Zita genom åren att låta dem visa de bästa kortfilmerna utifrån deras perspektiv. Dessutom frossar vi i Kortfilm c/o Folkets Bios kortfilmer som har haft premiär hos oss under 2017 hos oss på biografen. 
Salong 2 omvandlas till en drop-in salong med flera olika kortfilmsblock, gäster och julmys. Att detta GRATIS!


///////////////////// ÅRETS ARRANGÖRER OCH FESTIVALER /////////////////////

BaNeFF / SNOW FF - Balkan New Film Festival
Stockholm Dansfilmfestival
Frames - Portuguese Film Festival
Monsters of Film
Malmö Arab Film Festival (Arab Film Festival Stockholm)
Polska institutet Stockholm
Stockholm International Film Festival
Stockholm Feministiska Filmfestival 
Panoramica - Stockholms Latinamerikanska Filmfestival 
Short Break

Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio

Lasse Persson retrospektiv


///////////////////// BLOCKEN /////////////////////
Obs: Notera att starttiderna kan variera beroende på publiktryck. Boka era biljetter genom att klicka på respektive block. 

13:30 - 14:36
Block 1 - Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio pt.1
Studio 5 av Maximilien van Aertryck och Axel Danielsson
Älskande unge av Frida Kempff 
Brev till Sverige av Salad Hilowle
Den blomstertid nu kommer av Victor Lindgren
Push it av Julia Thelin
Min börda av Niki Lindroth von Bahr

14:45 - 15:15
Block 2 - Retrospektiv
Lasse Persson retrospektiv 

15:30 - 16:16
Block 3 - Festivalfavoriter 1
Heaven has been Fooled av Odeta Cunaj (New Balkan Film Festival)
Ambi av Marija Apcevska (New Balkan Film Festival) 
Varg av Frida Kempff (Stockholm Filmfestival) 

16:30 - 17:21
Block 4 - Festivalfavoriter 2
Dead Horses av Anna Solanas och Marc Riba (Monsters of Film)
Coma av Amro Ali (Stockholm Arab Film Festival)
Polonez av Agnieszka Elbanowska (Polska Institutet) 
Campo de Víboras av Cristèle Alves Meira (Frames Portuguese Film Festival) 

17:30 - 18:30
Block 5 - Festivalfavoriter 3
Pussy av Renata Gasiorowska (Short Break)
Hole av Martin Edralin (Short Break) 
Undressing my Mother av Ken Wardrop (Short Break) 
Svenskarna av Manolo Diaz Rämö (Panoramica)

19:00 - 19:30
Block 6 - Festivalfavoriter 4
Elitackrobaten av Catti Brandelius (Stockholm Feministiska Filmfestival)
Dansblock presenterad av Stockholm Dansfilmfestival 

19:45 - 20:46
Block 7 - Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio pt.2
Kometen av Victor Lindgren 
Min homosyster av Lia Hietala
Amalimbo av Juan Pablo Libossart
Önskedrömmar av Jonathan Etzler
Ambassadors Wife av Theresa Traore Dahlberg

Paus 10 min - 
M Parent av Niccolas Maurice
Stranded av Viktor Johansson
Madre av Simón Mesa Soto
Fuckgirls av Saga Becker

Biljetter:
Klicka på respekive block för att boka biljetter. Publik utan biljett som är på plats 5min innan visingarna släpps in i mån av plats.

 

Kortfilmsdagen
Kortfilmsdagen arrangeras på biografer och andra visningsplatser runt om i hela landet. 
 


Zitas Kortfilmsdag arrangeras på eget intiativ med hjälp av våra arrangörer Folkets Bio och ABF Stockholm ♥.


Publicerad 11/12 2015 kl 14:37. Senast uppdaterad 20/12 2017 kl 10:57.
Aktuella
Köp

idag
15:45 En säsong i Frankrike (Zita 2)
16:15 Domaren (Zita 3)
18:00 Den tysta revolutionen (Zita 2)
18:20 Gräns (Zita 3)
19:15 Domaren (Zita 1)
20:00 And Breathe Normally (Zita 2)
20:30 Gudrun (Zita 3)
i morgon
13:50 Den sommaren (Zita 2)
14:00 Flotten Premiär! (Zita 1)
14:15 Domaren (Zita 3)
15:40 Unga Astrid (Zita 2)
16:00 Maria by Callas: In Her Own Words (Zita 1)
16:30 Allt för min son Premiär! (Zita 3)
18:00 RedLine Premiär! (Zita 2)
18:15 Flotten Premiär! (Zita 1)
18:30 Den tysta revolutionen (Zita 3)
20:15 The Man Who Stole Banksy Premiär! (Zita 2)
20:30 BlacKkKlansman (Zita 1)
20:45 Gräns (Zita 3)
22 lör sept
12:00 Barnens Bio : Lilla Spöket Laban - Världens snällaste spöke (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Lustiga små kryp (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Bamse och tjuvstaden (Zita 2)
13:00 Barnens Bio : Lilla Spöket Laban - Världens snällaste spöke (Zita 3)
13:50 Den sommaren (Zita 2)
14:00 Flotten (Zita 1)
14:15 Domaren (Zita 3)
15:40 Unga Astrid (Zita 2)
16:00 Maria by Callas: In Her Own Words (Zita 1)
16:30 Allt för min son (Zita 3)
18:00 RedLine (Zita 2)
18:15 Flotten (Zita 1)
18:30 Den tysta revolutionen (Zita 3)
20:15 The Man Who Stole Banksy (Zita 2)
20:30 BlacKkKlansman (Zita 1)
20:45 Gräns (Zita 3)
23 sön sept
12:00 Barnens Bio : Lilla Spöket Laban - Världens snällaste spöke (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Lustiga små kryp (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Bamse och tjuvstaden (Zita 2)
13:00 Barnens Bio : Lilla Spöket Laban - Världens snällaste spöke (Zita 3)
13:50 Den sommaren (Zita 2)
14:00 Flotten (Zita 1)
14:15 Domaren (Zita 3)
15:40 Unga Astrid (Zita 2)
16:00 Maria by Callas: In Her Own Words (Zita 1)
16:30 Allt för min son (Zita 3)
18:00 RedLine (Zita 2)
18:15 Flotten (Zita 1)
18:30 Den tysta revolutionen (Zita 3)
20:15 The Man Who Stole Banksy (Zita 2)
20:30 BlacKkKlansman (Zita 1)
20:45 Gräns (Zita 3)
24 mån sept
13:50 Den sommaren (Zita 2)
14:00 Flotten (Zita 1)
14:15 En säsong i Frankrike (Zita 3)
15:40 Unga Astrid (Zita 2)
16:00 Maria by Callas: In Her Own Words (Zita 1)
16:30 Domaren (Zita 3)
18:00 Allt för min son (Zita 2)
18:30 Cinemateket: Belle de jour - dagfjärilen (Zita 1)
18:30 Den tysta revolutionen (Zita 3)
20:00 The Man Who Stole Banksy (Zita 2)
20:30 BlacKkKlansman (Zita 1)
20:45 Gräns (Zita 3)
25 tis sept
13:50 Den sommaren (Zita 2)
14:00 Flotten (Zita 1)
14:15 En säsong i Frankrike (Zita 3)
15:40 Unga Astrid (Zita 2)
16:00 Maria by Callas: In Her Own Words (Zita 1)
16:30 Domaren (Zita 3)
18:00 Allt för min son (Zita 2)
18:15 Flotten (Zita 1)
18:30 Den tysta revolutionen (Zita 3)
20:00 The Man Who Stole Banksy (Zita 2)
20:30 BlacKkKlansman (Zita 1)
20:45 Gräns (Zita 3)
26 ons sept
13:30 Flotten (Zita 1)
13:50 Den sommaren (Zita 2)
14:15 En säsong i Frankrike (Zita 3)
15:20 Maria by Callas: In Her Own Words (Zita 1)
15:40 Unga Astrid (Zita 2)
16:30 Domaren (Zita 3)
18:00 PANORAMICA: Cocote (Zita 1)
18:00 Flotten (Zita 2)
18:30 Den tysta revolutionen (Zita 3)
20:00 The Man Who Stole Banksy (Zita 2)
20:15 BlacKkKlansman (Zita 1)
20:45 Gräns (Zita 3)
27 tors sept
13:30 Flotten (Zita 1)
13:50 Den sommaren (Zita 2)
14:15 En säsong i Frankrike (Zita 3)
15:20 Maria by Callas: In Her Own Words (Zita 1)
15:40 Unga Astrid (Zita 2)
16:30 Domaren (Zita 3)
18:00 Flotten (Zita 2)
18:00 PANORAMICA: Guerro (Zita 1)
18:30 Den tysta revolutionen (Zita 3)
20:00 The Man Who Stole Banksy (Zita 2)
20:35 BlacKkKlansman (Zita 1)
20:45 Gräns (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
⬆︎