Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Parning (Zita 3)
18:45 Night comes on (Zita 3)
19:00 Tre kortfilmer av Jannike Grut, Beata Konar och Maria Clauss: Novellafilm 3x3 (Zita 1)
20:45 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Claire Darling (Zita 1)
21:15 Arctic (Zita 2)
i morgon
Zita
13:45 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:30 They Shall Not Grow Old (Zita 1)
16:00 Transnistra (Zita 2)
16:15 Parning Sista visning! (Zita 3)
16:30 Claire Darling (Zita 1)
18:30 Ny Finsk Film: Aldrig mer (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:00 Claire Darling (Zita 1)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Arctic (Zita 2)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Svensk Kortfilm
Ny Finsk Film
FIS
Barnens Bio
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Stockholms Filmskola
Kulturkompis
Bongo Bar
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Europa Cinemas
Folkets Bio
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Parning (Zita 3)
18:45 Night comes on (Zita 3)
19:00 Tre kortfilmer av Jannike Grut, Beata Konar och Maria Clauss: Novellafilm 3x3 (Zita 1)
20:45 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Claire Darling (Zita 1)
21:15 Arctic (Zita 2)
i morgon
Zita
13:45 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:30 They Shall Not Grow Old (Zita 1)
16:00 Transnistra (Zita 2)
16:15 Parning Sista visning! (Zita 3)
16:30 Claire Darling (Zita 1)
18:30 Ny Finsk Film: Aldrig mer (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:00 Claire Darling (Zita 1)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Arctic (Zita 2)
Fler dagar...
Instagram
They Will Have
to Kill Us First
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
En film av Johanna Schwartz
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Åldersgräns
Språk
Textning
Storbritannien
2015
101 min
Dokumentär
Från 15 år
Franska, songhay, engelska, bambara, tamashekFranska, songhay...🔍
Engelska

Musiken är hjärtat i Malis kulturliv. Mali har gett oss musiker som Oumou Sangare, Ali Farka Touré, Rokia Traoré och Salif Keita för att nämna några. När muslimska fundamentalister invaderade Mali 2012 och tog över stora områden i norra delen av landet införde de stränga sharialagar vilket innebar att alla sorters musik och kulturella uttryck bannlystes och förbjöds. De militanta fundamentalisterna förstörde radiostationer, brände instrument och hotade musiker och artister med tortyr och dödsstraff. Många flydde och gick i exil eller gömde sig.  Men några stannade och använde sin musik för att göra motstånd mot våldet och förstörelsen som pågick i Mali.

I dokumentären They Will Have To Kill Us First får vi möta några musiker och sångerskor och deras familjer som på olika sätt hanterar situationen i ett tystat Mali. Det är de erfarna sångerskorna Kharia Arby och Fadimata “Disco” Walett Oumar, musikern Moussa Sidi och de unga killarna i bandet Songhoy Blues. Filmen visar flyktingläger, sönderskjutna städer och byar och nära filmat material av jihaddisternas välde, men även inspirerande scener ur musikernas kamp för att återta sina liv som konstnärer, artister och människor.

 


Johanna Schwartz arbetar som journalist och regissör och har hela världen som arbetsplats med särskilt fokus på den afrikanska kontinenten. Hon har skapat reportage och dokumentära tv-serier för BBC, Channel 4, Channel 5, Discovery, National Geographic, The History Channel, PBS, CNBC, CNN , MTV m.fl. 

Visningen arrangeras av föreningen Doundounbah 
Med stöd av Stockholms Kulturförvaltning

Land
Produktionsår
Längd
Genre
Åldersgräns
Språk
Textning
Storbritannien
2015
101 min
Dokumentär
Från 15 år
Franska, songhay, engelska, bambara, tamashekFranska, songhay...🔍
Engelska
Köp

idag
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Parning (Zita 3)
18:45 Night comes on (Zita 3)
19:00 Tre kortfilmer av Jannike Grut, Beata Konar och Maria Clauss: Novellafilm 3x3 (Zita 1)
20:45 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Claire Darling (Zita 1)
21:15 Arctic (Zita 2)
i morgon
13:45 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:30 They Shall Not Grow Old (Zita 1)
16:00 Transnistra (Zita 2)
16:15 Parning Sista visning! (Zita 3)
16:30 Claire Darling (Zita 1)
18:30 Ny Finsk Film: Aldrig mer (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:00 Claire Darling (Zita 1)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Arctic (Zita 2)
26 fre april
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
15:30 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
16:30 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 2)
18:00 Sivandivan Galapremiär! (Zita 1)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:10 Arctic (Zita 2)
20:20 Pearl Premiär! (Zita 3)
20:30 Tigers Are Not Afraid Specialvisning! (Zita 1)
27 lör april
12:15 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
12:45 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
14:00 Ny Finsk Film: Aldrig mer (Zita 1)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
16:00 Film i Samtidskonsten: Carl Johan De Geer Retrospektiv: Stockholmssyndromet & Med kameran som tröst, del 2 (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
16:30 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 2)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Night comes on (Zita 3)
18:30 Sivandivan Gästbesök! (Zita 1)
20:10 Claire Darling (Zita 2)
20:20 Pearl (Zita 3)
21:00 Birds of Passage (Zita 1)
28 sön april
12:15 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:30 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Ny Finsk Film: Aldrig mer (Zita 1)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
15:45 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 2)
16:00 Film i Samtidskonsten: Carl Johan De Geer: Retrospektiv: Mormor, Hitler och jag, Jag minns Lena Svedberg & Buljong (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
17:30 Transnistra (Zita 2)
18:00 Sivandivan (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
19:30 Claire Darling (Zita 2)
20:00 Birds of Passage (Zita 1)
20:20 Pearl (Zita 3)
29 mån april
13:30 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:30 Sivandivan (Zita 1)
15:45 Transnistra (Zita 2)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
16:30 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
18:15 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 2)
18:30 Valami Amerika 3 Fri entré! (Zita 1)
18:45 Night comes on (Zita 3)
20:10 Claire Darling (Zita 2)
20:30 Pearl (Zita 3)
20:45 Birds of Passage (Zita 1)
30 tis april
14:00 Varda by Agnes (Zita 2)
14:15 Sivandivan (Zita 1)
14:30 Kungen av Atlantis (Zita 3)
16:00 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
16:20 Mellan raderna (Zita 3)
16:30 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 2)
18:00 Sivandivan (Zita 1)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:00 Birds of Passage (Zita 1)
20:15 Claire Darling (Zita 2)
20:30 Pearl (Zita 3)
2 tors maj
14:00 Varda by Agnes (Zita 2)
14:15 Sivandivan (Zita 1)
14:30 Kungen av Atlantis (Zita 3)
16:00 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
16:20 Mellan raderna (Zita 3)
16:30 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 2)
18:00 Birds of Passage (Zita 1)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:15 Claire Darling (Zita 2)
20:30 Pearl (Zita 3)
21:00 Sivandivan (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
⬆︎