Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Historjá - stygn för Sápmi (Zita 1)
14:10 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 A Chiara (Zita 2)
16:00 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:15 Min far och jag (Zita 3)
18:00 Klassiker på Zita: Funny Girl (Zita 1)
18:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
18:30 Frigörelsen (Zita 3)
20:00 A Chiara (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
20:45 Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
i morgon
Zita
13:45 Historjá - stygn för Sápmi (Zita 1)
14:10 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 A Chiara (Zita 2)
15:45 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:15 Min far och jag (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Les 2 Alfred (Zita 1)
18:30 Frigörelsen (Zita 3)
19:00 Film i Samtidskonsten: Camille Henrot (Zita 2)
20:00 Dödgrävarens hustru (Zita 1)
20:15 Red Rocket (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Franska Tisdagar_ny
Klassiker på Zita
Barnens Bio
Film i Samtidskonsten
månadens dokumentär
english subtitles
Bli Zitavän
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Historjá - stygn för Sápmi (Zita 1)
14:10 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 A Chiara (Zita 2)
16:00 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:15 Min far och jag (Zita 3)
18:00 Klassiker på Zita: Funny Girl (Zita 1)
18:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
18:30 Frigörelsen (Zita 3)
20:00 A Chiara (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
20:45 Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
i morgon
Zita
13:45 Historjá - stygn för Sápmi (Zita 1)
14:10 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 A Chiara (Zita 2)
15:45 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:15 Min far och jag (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Les 2 Alfred (Zita 1)
18:30 Frigörelsen (Zita 3)
19:00 Film i Samtidskonsten: Camille Henrot (Zita 2)
20:00 Dödgrävarens hustru (Zita 1)
20:15 Red Rocket (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
Väderlekar:
Experimentfilm för barn
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
Film i Samtidskonsten
En film av Carl Fredrik Reuterswärd, Telemach Wiesinger, Christine Ödlund mfl.
Land
Sverige mfl.

Välkomna på babyvisning med fantasieggande konst- och experimentfilmer anpassade för barn i åldrarna 0-5 år. Filmprogrammet uppehåller sig vid väder och vind med naturens skiftningar som en källa till kreativitet och lek. Skiftningarna i klimatet framträder som både naturliga och artificiella i programmets olika filmer. Här återfinns experimentfilm av Carl-Fredrik Reuterswärd, bilddikter av Telemach Wiesinger och formexperiment av Anna-Lena Jaktlund, Noemi Sjöberg och Christine Ödlund

Film i Samtidskonsten kommer att vägleda genom programmet.
Medhavda barnvagnar kan ställas vid Zitas biljettkassa. Föräldrar, släktingar och barn är alla välkomna.

 

Filmprogram:
Hygieniska Problem, Carl Fredrik Reuterswärd, 1962, 2 min
Transformations, Telemach Wiesinger, 2017, 12 min
Graders ökning, Christine Ödlund, 2003, 4 min
Tehran, Noemi Sjöberg, 2005, 5 min
Månen, Anna-Lena Jaktlund, 2008 2 min

Total speltid: ca 25 minuter 

 


Programmet presenteras i samarbete med Filmform. Film i Samtidskonsten finansieras med stöd från Kulturrådet, Stockholms Stad och Stockholms läns landsting. 

Land
Sverige mfl.

23 mån maj
13:45 Historjá - stygn för Sápmi (Zita 1)
14:10 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 A Chiara (Zita 2)
16:00 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:15 Min far och jag (Zita 3)
18:00 Klassiker på Zita: Funny Girl (Zita 1)
18:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
18:30 Frigörelsen (Zita 3)
20:00 A Chiara (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
20:45 Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
24 tis maj
13:45 Historjá - stygn för Sápmi (Zita 1)
14:10 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 A Chiara (Zita 2)
15:45 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:15 Min far och jag (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Les 2 Alfred (Zita 1)
18:30 Frigörelsen (Zita 3)
19:00 Film i Samtidskonsten: Camille Henrot (Zita 2)
20:00 Dödgrävarens hustru (Zita 1)
20:15 Red Rocket (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
25 ons maj
14:10 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 A Chiara (Zita 2)
16:00 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:15 Min far och jag (Zita 3)
17:45 En annan värld (Zita 1)
18:30 Frigörelsen (Zita 3)
19:45 Mothering Sunday (Zita 1)
20:20 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
26 tors maj
13:45 Historjá - stygn för Sápmi (Zita 1)
14:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:00 A Chiara (Zita 2)
16:15 Min far och jag (Zita 3)
17:45 En annan värld (Zita 1)
18:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
18:30 Memory Box Sista visning! (Zita 3)
19:45 Memoria Sista visning! (Zita 1)
20:00 Red Rocket (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
⬆︎