Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:15 Perfect Days (Zita 1)
14:00 The old oak (Zita 3)
14:15 Bastarden (Zita 2)
16:00 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Magdalena (Zita 1)
18:30 Lärarrummet (Zita 3)
20:15 The Zone of Interest (Zita 1)
20:30 Megaheartz (Zita 2)
20:45 Ett hjärta är alltid rött (Zita 3)
i morgon
Zita
13:00 Perfect Days (Zita 2)
13:15 Banel & Adama Premiär! (Zita 3)
13:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
15:00 Bastarden (Zita 3)
15:30 The Zone of Interest (Zita 2)
15:45 Lärarrummet (Zita 1)
17:30 Poor things (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Be my dad (Zita 1)
18:00 Filmen om Kal P Dal Premiär! (Zita 2)
20:00 All of us Strangers Premiär! (Zita 2)
20:15 Megaheartz (Zita 3)
20:30 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
Désordres poster
🔍
Bli Zitavän
Zitas Filmpedagoger
50 år
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2024
Klassiker på Zita
Barnens Bio
månadens dokumentär
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:15 Perfect Days (Zita 1)
14:00 The old oak (Zita 3)
14:15 Bastarden (Zita 2)
16:00 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Magdalena (Zita 1)
18:30 Lärarrummet (Zita 3)
20:15 The Zone of Interest (Zita 1)
20:30 Megaheartz (Zita 2)
20:45 Ett hjärta är alltid rött (Zita 3)
i morgon
Zita
13:00 Perfect Days (Zita 2)
13:15 Banel & Adama Premiär! (Zita 3)
13:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
15:00 Bastarden (Zita 3)
15:30 The Zone of Interest (Zita 2)
15:45 Lärarrummet (Zita 1)
17:30 Poor things (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Be my dad (Zita 1)
18:00 Filmen om Kal P Dal Premiär! (Zita 2)
20:00 All of us Strangers Premiär! (Zita 2)
20:15 Megaheartz (Zita 3)
20:30 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
Fler dagar...
Désordres poster
◀︎ BLÄDDRA ▶︎
Désordres
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
Franska filmfestivalen
En film av Cyril Schäublin
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Åldersgräns
Distributör
Språk
Textning
Unrueh
Schweiz
2022
1 jan 2022
93 min
Drama
Från 15 år
Folkets Bio Stockholm
Franska
Engelska

Ny teknik håller på att omvandla en urmakarstad i 1800-talets Schweiz. Josephine, en ung arbetare, tillverkar hjärtat i urverket. Då arbetsgivarna hittar nya sätt att organisera pengar, tid och arbete för att förbli konkurrenskraftiga, engagerar sig Josephine i de anarkistiska urmakarnas lokala rörelse. Där träffar hon den ryske revolutionären Pyotr Kropotkin.

En lika noggrann som stilistiskt lekfull skildring av urverk och anarkism från det schweiziska stjärnskottet Cyril Schäublin.

Medverkande: Clara Gostynski, Alexei Evstratov, Monika Stalder, och Valentin Merz.
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Åldersgräns
Distributör
Språk
Textning
Unrueh
Schweiz
2022
1 jan 2022
93 min
Drama
Från 15 år
Folkets Bio Stockholm
Franska
Engelska

22 tors feb
13:15 Perfect Days (Zita 1)
14:00 The old oak (Zita 3)
14:15 Bastarden (Zita 2)
16:00 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Magdalena (Zita 1)
18:30 Lärarrummet (Zita 3)
20:15 The Zone of Interest (Zita 1)
20:30 Megaheartz (Zita 2)
20:45 Ett hjärta är alltid rött (Zita 3)
23 fre feb
13:00 Perfect Days (Zita 2)
13:15 Banel & Adama Premiär! (Zita 3)
13:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
15:00 Bastarden (Zita 3)
15:30 The Zone of Interest (Zita 2)
15:45 Lärarrummet (Zita 1)
17:30 Poor things (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Be my dad (Zita 1)
18:00 Filmen om Kal P Dal Premiär! (Zita 2)
20:00 All of us Strangers Premiär! (Zita 2)
20:15 Megaheartz (Zita 3)
20:30 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
24 lör feb
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 The Zone of Interest (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:00 Visegrad 4 Filmdagar: Invalid (Zita 1)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:00 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
25 sön feb
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 Perfect Days (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:15 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
26 mån feb
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:30 Banel & Adama (Zita 2)
14:00 Lärarrummet (Zita 3)
15:00 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
15:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
17:30 Lärarrummet (Zita 1)
18:00 Bastarden (Zita 3)
18:15 All of us Strangers (Zita 2)
20:00 The Zone of Interest (Zita 1)
20:15 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
20:30 Megaheartz (Zita 3)
27 tis feb
12:00 Barnens Bio : Greta Gris Biofest (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
13:45 Höstlöv som faller (Zita 2)
14:00 Lärarrummet (Zita 3)
15:30 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
15:45 Lärarrummet (Zita 2)
16:15 Banel & Adama (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Vermin (Zita 1)
18:15 Films with English subtitles: The Zone of Interest (Zita 2)
18:30 Bastarden (Zita 3)
20:00 När Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
20:30 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
21:00 Megaheartz (Zita 3)
28 ons feb
12:00 Barnens Bio : Greta Gris Biofest (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
13:15 Perfect Days (Zita 1)
13:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
14:00 Lärarrummet (Zita 3)
15:45 Poor things (Zita 2)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
16:15 Banel & Adama (Zita 3)
18:00 Lärarrummet (Zita 1)
18:30 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
20:15 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
29 tors feb
12:00 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 3)
13:15 Höstlöv som faller (Zita 2)
14:00 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
14:45 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
15:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
16:30 Banel & Adama (Zita 3)
16:45 All of us Strangers (Zita 1)
18:00 Lärarrummet (Zita 2)
18:30 Bastarden (Zita 3)
19:00 Analysera Mera: The old oak (Zita 1)
20:15 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
21:00 Megaheartz (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
⬆︎