Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 En sommar Premiär! (Zita 3)
14:15 Nille på Ringsö (Zita 2)
15:30 Maestro Premiär! (Zita 1)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 1)
18:15 Puss hejdå Premiär! (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Reality Premiär! (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille på Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdå (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan på Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
Nyhetsbrev_ny
Bli Zitavän
50 år
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2023
Klassiker på Zita
Barnens Bio
månadens dokumentär
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 En sommar Premiär! (Zita 3)
14:15 Nille på Ringsö (Zita 2)
15:30 Maestro Premiär! (Zita 1)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 1)
18:15 Puss hejdå Premiär! (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Reality Premiär! (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille på Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdå (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan på Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
Fler dagar...
Visas p√• Zita tors 23 nov ‚Äď s√∂n 26 nov

European Film Festival

Information in English follows 

Årets upplaga av Europeisk filmfestival äger rum mellan den 23-26 november på Zita Folkets Bio i Stockholm. Festivalen arrangeras som ett samarbete mellan EU-kommissionen i Sverige och 14 ambassader och kulturinstitut, medlemmar av EUNIC Stockholm. Vi har letat fram ett urval av det senaste och det bästa inom europeisk film, som belönats nationellt och internationellt. 

PROGRAM

Torsdag 23/11

17:00 Kroatien Blue Flower zita 3

18:15 Italien Settembre zita 2

19:15 Tyskland Rabiye Kurnaz vs. Geroge Bush zita 3

Fredag 24/11

17:00 Tjeckien Borders of Love (+Q&A) zita 2

17:15 Bulgarien Mother zita 3

19:15 Slovenien Riders zita 2

19:30 Cypern The Man with the Answers zita 3

Lördag 25/11 

15:00 Polen Filip zita 2

17:15 Ukriana Butterfly Vision zita 1

19:15 Portugal Silencio zita 2

19:30 Estland Deserted zita 3

Söndag 26/11 

17:00 Frankrike De son Vivant zita 2

17:15 Spanien Un amor zita 3

19:15 Slovakien Piargy zita 2

 

Intäkterna från biljettförsäljningen kommer att stödja National University of Ostroh Academy, som grundades 1576. Universitetet ger för närvarande hjälp till över 200 internflyktingar, inklusive många barn. Under hela perioden av militär aggression har det moderna National University of Ostroh Academy aktivt stött den ukrainska armén, volontärcentret och Ostrohs territoriella försvarsenhet. Flera professorer och studenter har mobiliserats och anslutit sig till den ukrainska armén och territoriella försvarsenheterna över hela Ukraina för att skydda detta land från angriparen.
Läs mer här: 
https://bit.ly/47bfVSD

 


European Film Festival

This year's edition of the European Film Festival will take place from 23 to 26 November at Zita Biofolket in Stockholm. The Festival is organised under the auspices of the European Commission and 14 Embassies and Cultural Institutes, members of EUNIC Stockholm. We will bring you a selection of the best and most recent European films, awarded at national and international level.

PROGRAMME

Thursday 23/11

17:00 Croatia Blue Flower zita 3

18:15 Italy Settembre zita 2

19:15 Germany Rabiye Kurnaz vs. Geroge Bush zita 3

Friday 24/11

17:00 Czechia Borders of Love (+Q&A) zita 2

17:15 Bulgaria Mother zita 3

19:15 Slovenia Riders zita 2

19:30 Cyprus The Man with the Answers zita 3

Saturday 25/11 

15:00 Poland Filip zita 2

17:15 Ukraine Butterfly Vision zita 1

19:15 Portugal Silencio zita 2

19:30 Estonia Deserted zita 3

Sunday 26/11 

17:00 France De son Vivant zita 2

17:15 Spain Un amor zita 3

19:15 Slovakia Piargy zita 2

 

Proceeds from ticket sales will support the National University of Ostroh Academy, which was founded in 1576. The university is currently providing assistance to over 200 internally displaced persons, including many children. Throughout the period of military aggression, the modern National University of Ostroh Academy has been actively supporting the Ukrainian Army, Volunteer Center, and Ostroh Territorial Defense Unit. Several of professors and students have been mobilized and have joined the Ukrainian Army and Territorial Defense Units across Ukraine to protect this land from the aggressor.You can read more information here: https://bit.ly/47bfVSD


Organisers:

  • European Commission
  • EUNIC

Partners:

  • Embassy of Bulgaria
  • Czech Centre
  • The Czech Embassy
  • Goethe-Institut
  • Embassy of Estonia
  • Embassy of Spain
  • Institut français / Embassy of France
  • Embassy of Croatia
  • Instituto Italiano di Cultura 
  • Embassy of Cyprus
  • Polish Institute
  • Camões I.P. / Embassy of Portugal
  • Embassy of Slovenia
  • Embassy of Slovakia
  • Ukrainian Institute

Publicerad 21/9 2021 kl 11:32. Senast uppdaterad 20/11 2023 kl 09:51.

8 fre dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 En sommar Premiär! (Zita 3)
14:15 Nille på Ringsö (Zita 2)
15:30 Maestro Premiär! (Zita 1)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 1)
18:15 Puss hejdå Premiär! (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Reality Premiär! (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
9 lör dec
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille på Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdå (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan på Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
10 sön dec
12:30 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
14:00 Scrapper (Zita 1)
14:15 Nille på Ringsö Sista visning! (Zita 2)
15:45 Amina (Zita 2)
16:00 Puss hejdå Film & Samtal (Zita 1)
17:45 En sommar (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 2)
18:15 Höstlöv som faller (Zita 1)
19:45 Reality (Zita 2)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
11 mån dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 Månadens dokumentär: Puss hejdå (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:00 Klassiker på Zita: Livet är underbart (Zita 1)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:15 Reality (Zita 2)
20:30 Scrapper (Zita 1)
20:45 Syndabocken (Zita 3)
12 tis dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 Månadens dokumentär: Puss hejdå (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Coma (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
19:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
13 ons dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 Månadens dokumentär: Puss hejdå (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:00 Ny Italiensk Film: Brado (Zita 1)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:10 Maestro (Zita 1)
20:20 Scrapper (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
14 tors dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina Sista visning! (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:45 Maestro (Zita 1)
16:00 Månadens dokumentär: Puss hejdå (Zita 2)
16:15 Somliga går med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
18:30 Films with English subtitles: Höstlöv som faller (Zita 1)
20:15 Maestro (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
20:45 Scrapper (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se
‚¨ÜÔłé