Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt på Jorden (Zita 3)
15:15 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Terapisterna Extraföreställning! (Zita 1)
18:15 Idomeni (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 Terapisterna (Zita 1)
20:15 There Is No Evil (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt på Jorden (Zita 3)
16:00 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Idomeni (Zita 1)
18:15 The Painted Bird (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 There Is No Evil (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
Jorden vi ärvde poster
🔍
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Franska Tisdagar_ny
Barnens Bio
NyFinskFilm
kortfilm hösten 2020
Bli Zitavän
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Biokällan - din biograf i Märsta
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt på Jorden (Zita 3)
15:15 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Terapisterna Extraföreställning! (Zita 1)
18:15 Idomeni (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 Terapisterna (Zita 1)
20:15 There Is No Evil (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt på Jorden (Zita 3)
16:00 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Idomeni (Zita 1)
18:15 The Painted Bird (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 There Is No Evil (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
Jorden vi ärvde poster
Jorden vi ärvde
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
Franska tisdagar
En film av Edouard Bergeon
Originaltitel
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
Au nom de la terre
2 okt 2020
103 min
Drama
Njutafilms
Franska
Svenska

Familjen Jarjeau har varit lantbrukare i generationer. Både far och son arbetar på gården, men sonen är på gränsen till ett sammanbrott. Han har drivor av skulder och pappan gör inte livet lättare. Trots kärleken till fru och barn känner Pierre att han sjunker ner i avgrunden.

Landsbygdsdrama om kampen för överlevnad i en lantbrukarfamilj som funnits i generationer. Men de nya tiderna är krävande, liksom relationerna inom familjen.

En stark film som många, inte minst på den svenska landsbygden, kan känna igen sig i. Med bland andra Veerle Baetens och Guillaume Canet i huvudrollerna. Filmen blev en oväntad publiksuccé i Frankrike, med över 2 miljoner biobesökare. Baserad på regissörens egen familjehistoria.

Medverkande: Guillaume Canet, Veerle Baetens, Anthony Bajon, och Rufus.
Originaltitel
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
Au nom de la terre
2 okt 2020
103 min
Drama
Njutafilms
Franska
Svenska

idag
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt på Jorden (Zita 3)
15:15 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Terapisterna Extraföreställning! (Zita 1)
18:15 Idomeni (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 Terapisterna (Zita 1)
20:15 There Is No Evil (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt på Jorden (Zita 3)
16:00 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Idomeni (Zita 1)
18:15 The Painted Bird (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 There Is No Evil (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
2 fre okt
13:30 Papicha (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks Premiär! (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco Premiär! (Zita 3)
20:15 On the Rocks (Zita 1)
20:30 The trial of the Chicago 7 Premiär! (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
3 lör okt
12:00 Barnens Bio : Pat och Mat (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Latte Igelkott och den magiska vattenstenen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Shoooms otroliga resa (Zita 1)
13:30 Papicha (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:15 On the Rocks (Zita 1)
20:30 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
4 sön okt
12:00 Barnens Bio : Pat och Mat (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Latte Igelkott och den magiska vattenstenen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Shoooms otroliga resa (Zita 1)
13:30 Papicha Sista visning! (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:15 On the Rocks (Zita 1)
20:30 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
5 mån okt
13:30 The Audition (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:00 On the Rocks (Zita 1)
20:15 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
6 tis okt
13:30 The Audition (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:00 On the Rocks (Zita 1)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
17:00 Adam (Zita 1)
18:30 Franska Tisdagar: Min Dotter Gloria (Zita 2)
19:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Daddy's girl (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
20:45 On the Rocks (Zita 1)
20:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
7 ons okt
13:30 The Audition (Zita 3)
13:45 On the Rocks (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 Kenta Lever Premiär! (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:00 On the Rocks (Zita 1)
20:15 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
8 tors okt
13:15 The Audition (Zita 3)
15:15 There Is No Evil (Zita 3)
16:30 On the Rocks (Zita 1)
18:00 Disco (Zita 3)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Ny Finsk Film: Hundar bär inte byxor (Zita 1)
20:00 Babyteeth (Zita 3)
20:15 Kenta Lever (Zita 2)
20:30 On the Rocks (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
⬆︎