Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:00 Billie (Zita 3)
14:00 Nomadland (Zita 1)
14:45 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 Corona Film Club (Zita 2)
18:10 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
18:20 Children of the enemy (Zita 3)
20:10 First Cow (Zita 2)
20:20 En runda till (Zita 3)
20:45 Nomadland (Zita 1)
i morgon
Zita
14:00 Billie (Zita 3)
14:30 Nomadland (Zita 1)
14:45 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 House of Cardin (Zita 2)
16:45 Nomadland (Zita 1)
18:15 Children of the enemy (Zita 3)
18:30 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 1)
20:15 Judas and the Black Messiah (Zita 3)
20:30 The man who sold his skin (Zita 2)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
Körkarlen poster
🔍
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Franska Tisdagar_ny
Barnens Bio
Ny Finsk Film
kortfilm våren 2021
månadens dokumentär
Bli Zitavän
Sista chansen
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:00 Billie (Zita 3)
14:00 Nomadland (Zita 1)
14:45 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 Corona Film Club (Zita 2)
18:10 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
18:20 Children of the enemy (Zita 3)
20:10 First Cow (Zita 2)
20:20 En runda till (Zita 3)
20:45 Nomadland (Zita 1)
i morgon
Zita
14:00 Billie (Zita 3)
14:30 Nomadland (Zita 1)
14:45 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 House of Cardin (Zita 2)
16:45 Nomadland (Zita 1)
18:15 Children of the enemy (Zita 3)
18:30 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 1)
20:15 Judas and the Black Messiah (Zita 3)
20:30 The man who sold his skin (Zita 2)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
Körkarlen poster
Körkarlen
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
Klassiker på Zita
En film av Victor Sjöström
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Språk
Textning
Sverige
1921
1 jan 2015
106 min
Drama, stumfilm
Stumfilm
Svenska

Berättad i levande bilder av Victor Sjöström! Så löd texten till den fantastiska filmatiseringen av Selma Lagerlöfs Körkarlen där den oförbätterlige suputen David Holm blir utsedd till dödens körkarl och som sedan länge ingår i filmens internationella kanon. 

Plågad av dåligt samvete, men oförmögen att vända spiralen, upprepar David Holm gång efter annan sina misstag i ett fattigsverige där stoltheten och bitterheten i väggarna sitter lika djupt som lungsoten i kläderna. Det nya värvet ger honom visserligen möjlighet att se tillbaka på sitt liv men jakten på syndernas förlåtelse, eller bara en gnutta genuin självinsikt, sker med ständiga förhinder, samtidigt som hustruns desperation växer, ensam med deras två barn.
 

 

Medverkande: Victor Sjöström, Hilda Borgström, och Astrid Holm.
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Språk
Textning
Sverige
1921
1 jan 2015
106 min
Drama, stumfilm
Stumfilm
Svenska

idag
14:00 Billie (Zita 3)
14:00 Nomadland (Zita 1)
14:45 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 Corona Film Club (Zita 2)
18:10 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
18:20 Children of the enemy (Zita 3)
20:10 First Cow (Zita 2)
20:20 En runda till (Zita 3)
20:45 Nomadland (Zita 1)
i morgon
14:00 Billie (Zita 3)
14:30 Nomadland (Zita 1)
14:45 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 House of Cardin (Zita 2)
16:45 Nomadland (Zita 1)
18:15 Children of the enemy (Zita 3)
18:30 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 1)
20:15 Judas and the Black Messiah (Zita 3)
20:30 The man who sold his skin (Zita 2)
20 tors maj
14:00 Billie (Zita 3)
14:45 Nomadland (Zita 1)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 House of Cardin Sista visning! (Zita 2)
17:00 Nomadland (Zita 1)
18:10 Stray Sista visning! (Zita 3)
18:30 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 1)
20:30 The man who sold his skin (Zita 2)
21 fre maj
14:00 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:00 En runda till (Zita 2)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:00 Promising Young Woman Premiär! (Zita 1)
18:30 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 Promising Young Woman (Zita 1)
20:30 First Cow (Zita 2)
22 lör maj
12:15 Barnens Bio : Raya och den sista draken (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Blod och tårar - ett läbbigt filmpaket (Zita 1)
13:30 Barnens Bio : Blod och tårar - ett läbbigt filmpaket (Zita 1)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:00 En runda till (Zita 2)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:00 Promising Young Woman (Zita 1)
18:30 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 Promising Young Woman (Zita 1)
20:30 First Cow (Zita 2)
23 sön maj
12:00 Barnens Bio : Maronas fantastiska resa (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Raya och den sista draken (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Blod och tårar - ett läbbigt filmpaket (Zita 1)
13:30 Barnens Bio : Blod och tårar - ett läbbigt filmpaket (Zita 1)
14:00 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:00 En runda till (Zita 2)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:00 Promising Young Woman (Zita 1)
18:30 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 Promising Young Woman (Zita 1)
20:30 First Cow (Zita 2)
24 mån maj
14:00 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:00 En runda till (Zita 2)
16:15 Billie (Zita 1)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:15 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
18:30 Klassiker på Zita: Muraren (Zita 1)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 En runda till (Zita 2)
20:30 Promising Young Woman (Zita 1)
25 tis maj
14:00 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:15 Franska Tisdagar: Roubaix une Lumière (Zita 2)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:00 Promising Young Woman (Zita 1)
18:30 Franska Tisdagar: Roubaix une Lumière (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 Promising Young Woman (Zita 1)
20:45 First Cow (Zita 2)
26 ons maj
14:00 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
15:45 En runda till (Zita 2)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:00 En runda till English Subtitles! (Zita 2)
18:15 The man who sold his skin (Zita 1)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 En runda till English Subtitles! (Zita 2)
20:30 Promising Young Woman (Zita 1)
27 tors maj
14:15 Billie (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:00 En runda till (Zita 2)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:45 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 3)
18:00 Promising Young Woman (Zita 1)
18:30 Children of the enemy (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 The man who sold his skin (Zita 1)
20:30 First Cow (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
⬆︎