Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:30 Barnens Bio : Nelly Rapp (Zita 3)
14:45 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
15:45 Wolfwalkers (Zita 2)
16:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
16:45 Spring, Uje spring (Zita 3)
18:00 In the Mood for Love (Zita 1)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 2)
18:30 Rocks (Zita 3)
20:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
20:15 Leva på hoppet (Zita 2)
20:30 Spring, Uje spring (Zita 3)
i morgon
Zita
14:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:30 Barnens Bio : Nelly Rapp (Zita 3)
16:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
16:15 Wolfwalkers (Zita 2)
16:45 Spring, Uje spring (Zita 3)
18:00 In the Mood for Love (Zita 1)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 2)
18:30 Rocks (Zita 3)
20:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
20:15 Leva på hoppet (Zita 2)
20:30 Spring, Uje spring (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
Min Dotter Gloria poster
ūüĒć
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Bli Zitavän
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:30 Barnens Bio : Nelly Rapp (Zita 3)
14:45 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
15:45 Wolfwalkers (Zita 2)
16:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
16:45 Spring, Uje spring (Zita 3)
18:00 In the Mood for Love (Zita 1)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 2)
18:30 Rocks (Zita 3)
20:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
20:15 Leva på hoppet (Zita 2)
20:30 Spring, Uje spring (Zita 3)
i morgon
Zita
14:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:30 Barnens Bio : Nelly Rapp (Zita 3)
16:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
16:15 Wolfwalkers (Zita 2)
16:45 Spring, Uje spring (Zita 3)
18:00 In the Mood for Love (Zita 1)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 2)
18:30 Rocks (Zita 3)
20:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
20:15 Leva på hoppet (Zita 2)
20:30 Spring, Uje spring (Zita 3)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
Min Dotter Gloria poster
‚óÄÔłé BL√ĄDDRA ‚Ė∂Ôłé
Min Dotter Gloria
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
Franska tisdagar
En film av Robert Guédiguian
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
Gloria Mundi
Frankrike, Italien
2019
9 okt 2020
106 min
Drama
Edge Entertainment
Franska
Svenska

En familj samlas för att fira födelsen av lilla Gloria, men trots lyckan över barnet kämpar de unga föräldrarna för att få ihop vardagen. Min Dotter Gloria är ett socialt medvetet familjedrama om kärlek och klass som utspelar sig i en förort till Marseille. Efter succéer som Snön på Kilimanjaro och Huset vid havet så återvänder regissören Robert Guédiguian ännu en gång med sin lojala ensemble av skådespelare. Filmen hade världspremiär på filmfestivalen i Venedig där huvudrollsinnehavaren Ariane Ascaride prisades som bästa kvinnliga skådespelare.

Medverkande: Ariane Ascaride, Ana√Įs Demoustier, och Jean-Pierre Darroussin.
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
Gloria Mundi
Frankrike, Italien
2019
9 okt 2020
106 min
Drama
Edge Entertainment
Franska
Svenska

idag
14:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:30 Barnens Bio : Nelly Rapp (Zita 3)
14:45 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
15:45 Wolfwalkers (Zita 2)
16:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
16:45 Spring, Uje spring (Zita 3)
18:00 In the Mood for Love (Zita 1)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 2)
18:30 Rocks (Zita 3)
20:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
20:15 Leva på hoppet (Zita 2)
20:30 Spring, Uje spring (Zita 3)
i morgon
14:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:30 Barnens Bio : Nelly Rapp (Zita 3)
16:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
16:15 Wolfwalkers (Zita 2)
16:45 Spring, Uje spring (Zita 3)
18:00 In the Mood for Love (Zita 1)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 2)
18:30 Rocks (Zita 3)
20:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
20:15 Leva på hoppet (Zita 2)
20:30 Spring, Uje spring (Zita 3)
18 mån jan
14:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:30 Barnens Bio : Nelly Rapp (Zita 3)
14:45 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
15:45 Wolfwalkers (Zita 2)
16:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
16:45 Spring, Uje spring (Zita 3)
18:00 Klassiker på Zita: In the Mood for Love (Zita 1)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 2)
18:30 Rocks (Zita 3)
20:00 Klassiker på Zita: In the Mood for Love (Zita 1)
20:15 Leva på hoppet (Zita 2)
20:30 Spring, Uje spring (Zita 3)
19 tis jan
14:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:30 Barnens Bio : Nelly Rapp (Zita 3)
14:45 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
15:45 Wolfwalkers (Zita 2)
16:15 Andrej Tarkovskij - En filmares bön  (Zita 1)
16:45 Spring, Uje spring (Zita 3)
18:00 Klassiker på Zita: In the Mood for Love (Zita 2)
18:15 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:30 Rocks (Zita 3)
20:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
20:00 Klassiker på Zita: In the Mood for Love (Zita 2)
20:30 Spring, Uje spring (Zita 3)
20 ons jan
14:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:30 Barnens Bio : Nelly Rapp (Zita 3)
14:45 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
15:45 Wolfwalkers (Zita 2)
16:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
16:45 Spring, Uje spring (Zita 3)
18:00 In the Mood for Love (Zita 1)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 2)
18:30 Rocks (Zita 3)
20:00 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
20:15 Leva på hoppet (Zita 2)
20:30 Spring, Uje spring (Zita 3)
21 tors jan
14:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:30 Barnens Bio : Nelly Rapp (Zita 3)
14:45 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
15:45 Wolfwalkers (Zita 2)
16:15 Andrej Tarkovskij - En filmares bön  Sista visning! (Zita 1)
16:45 Spring, Uje spring (Zita 3)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 2)
18:30 Rocks (Zita 3)
20:15 Leva på hoppet (Zita 2)
20:30 Spring, Uje spring (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se
‚¨ÜÔłé