Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
16:00 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 Sista chansen!: Helene (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
18:00 Sista chansen!: Livets bästa år (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 Sista chansen!: Bait (Zita 1)
20:00 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
Min Dotter Gloria poster
ūüĒć
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Barnens Bio
NyFinskFilm
kortfilm hösten 2020
Bli Zitavän
Sista chansen
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Biokällan - din biograf i Märsta
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
16:00 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 Sista chansen!: Helene (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
18:00 Sista chansen!: Livets bästa år (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 Sista chansen!: Bait (Zita 1)
20:00 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
Min Dotter Gloria poster
‚óÄÔłé BL√ĄDDRA ‚Ė∂Ôłé
Min Dotter Gloria
‚Ė∂Ôłé  Se tider och k√∂p
Franska tisdagar
En film av Robert Guédiguian
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
Gloria Mundi
Frankrike, Italien
2019
9 okt 2020
106 min
Drama
Edge Entertainment
Franska
Svenska

En familj samlas för att fira födelsen av lilla Gloria, men trots lyckan över barnet kämpar de unga föräldrarna för att få ihop vardagen. Min Dotter Gloria är ett socialt medvetet familjedrama om kärlek och klass som utspelar sig i en förort till Marseille. Efter succéer som Snön på Kilimanjaro och Huset vid havet så återvänder regissören Robert Guédiguian ännu en gång med sin lojala ensemble av skådespelare. Filmen hade världspremiär på filmfestivalen i Venedig där huvudrollsinnehavaren Ariane Ascaride prisades som bästa kvinnliga skådespelare.

Medverkande: Ariane Ascaride, Ana√Įs Demoustier, och Jean-Pierre Darroussin.
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
Gloria Mundi
Frankrike, Italien
2019
9 okt 2020
106 min
Drama
Edge Entertainment
Franska
Svenska

idag
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
16:00 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 Sista chansen!: Helene (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
18:00 Sista chansen!: Livets bästa år (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 Sista chansen!: Bait (Zita 1)
20:00 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
26 mån okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:20 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 Summerland (Zita 1)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:15 Adam (Zita 2)
18:30 Klassiker på Zita: Höstsonaten (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
20:15 Summerland (Zita 1)
20:30 Los Lobos (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
27 tis okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:20 Inland (Zita 3)
18:30 Terror på Elm Street Specialvisning! (Zita 1)
20:15 Babyteeth (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
20:45 De Gaulle (Zita 1)
28 ons okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Index (Zita 1)
18:30 Inland (Zita 3)
20:00 What We Do in the Shadows Vamp-Con 2020 (Zita 1)
20:15 Babyteeth Sista visning! (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
29 tors okt
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:20 Inland (Zita 3)
20:00 Rex Animation Festival: kortfilmspaket: Warped worlds (Zita 1)
20:15 Kenta Lever (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se
‚¨ÜÔłé