Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
15:15 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Terapisterna ExtraförestÀllning! (Zita 1)
18:15 Idomeni (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 Terapisterna (Zita 1)
20:15 There Is No Evil (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
16:00 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Idomeni (Zita 1)
18:15 The Painted Bird (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 There Is No Evil (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Franska Tisdagar_ny
Barnens Bio
NyFinskFilm
kortfilm hösten 2020
Bli ZitavÀn
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
BiokÀllan - din biograf i MÀrsta
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
15:15 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Terapisterna ExtraförestÀllning! (Zita 1)
18:15 Idomeni (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 Terapisterna (Zita 1)
20:15 There Is No Evil (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
16:00 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Idomeni (Zita 1)
18:15 The Painted Bird (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 There Is No Evil (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
tors 24 sept – sön 27 sept

PANORAMICA - Stockholms latinamerikanska filmfestival 2020

Stockholms första och Sveriges största latinamerikanska filmfestival, Panoramica, är tillbaka för sjätte året i rad mellan den 24 och 27 september på Zita. Årets festival är mindre och mer anpassat till årets Covid-19 pandemi. Festivalen äger därför rum både på Zita och online. 

Årets tema ”Det här är ingen festival” där Panoramica vill blicka på de berättelser som idag är lika aktuella som tidigare från regionen trots pandemin. Temat utgår ifrån att festivalen inte vill erbjuda en festival i form av publikmöten, fester och regibesök utan fokusera på säkra biografvisningar istället.

Festivalen invigs med den mexikanska filmen Los Lobos av Samuel Kishi som sätter pulsen i mångas papperslösa immigranters vardag i USA från barnens perspektiv och drömvärld.

Biljetter köps genom panoramica.se
Ni kan även följa festivalens Facebook genom att klicka här!
Eller festivalens Instagram genom att klicka här!

Panoramicas program på Zita 2019:

Torsdag 24 september 
Los Lobos 18.00

Fredag 25 september
Parda & Negra 18.00-20.00
Med efterföljande digitala samtal efter respektive film.

Lördag 26 september
La botera 12.00
Malamadre 14.00
Argentinskt mingel 17.00-18.00 (kräver biljett till följande visningar under)
Seminarium om kvinnliga regissörer i Argentina 18.00
The Sleepwalkers 19.00

Söndag 27 september
Corpo Electrico 14.00
My Body is Political 16.00
Queen of Lapa 18.00

LÄS MER OM FILMERNA PÅ PANORAMICA.SE

 


Biljettinformation:

Filmer 90 kr

ENBART KÖP - ONUMRERADE
Panoramica säljer enbart 49 biljetter i Salong 1 (140 platser) för att säkerhetsställa den sociala distansieringen och allas trygghet.
Biljetter köps i år genom panoramica.se

Det är även möjligt att köpa biljetter på plats.

Försäljningen öppnar 30 minuter innan respektive filmvisning.
 

pta biljetter återlöses ej.

Kom i tid till visningarna för att undvika trängsel. Köa inte in till salongen. 

Alla biografer är tillgänglighetsanpassade.

Filmerna visas med engelska undertexter förutom Los Lobos (svenska undertexter)

Åldersgräns: 15 år gäller på samtliga filmer.  


Publicerad 26/8 2016 kl 11:00. Senast uppdaterad 11/9 2020 kl 11:26.

idag
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
15:15 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Terapisterna ExtraförestÀllning! (Zita 1)
18:15 Idomeni (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 Terapisterna (Zita 1)
20:15 There Is No Evil (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
16:00 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Idomeni (Zita 1)
18:15 The Painted Bird (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 There Is No Evil (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
2 fre okt
13:30 Papicha (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks PremiÀr! (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco PremiÀr! (Zita 3)
20:15 On the Rocks (Zita 1)
20:30 The trial of the Chicago 7 PremiÀr! (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
3 lör okt
12:00 Barnens Bio : Pat och Mat (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Latte Igelkott och den magiska vattenstenen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Shoooms otroliga resa (Zita 1)
13:30 Papicha (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:15 On the Rocks (Zita 1)
20:30 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
4 sön okt
12:00 Barnens Bio : Pat och Mat (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Latte Igelkott och den magiska vattenstenen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Shoooms otroliga resa (Zita 1)
13:30 Papicha Sista visning! (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:15 On the Rocks (Zita 1)
20:30 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
5 mÄn okt
13:30 The Audition (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:00 On the Rocks (Zita 1)
20:15 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
6 tis okt
13:30 The Audition (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:00 On the Rocks (Zita 1)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
17:00 Adam (Zita 1)
18:30 Franska Tisdagar: Min Dotter Gloria (Zita 2)
19:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Daddy's girl (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
20:45 On the Rocks (Zita 1)
20:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
7 ons okt
13:30 The Audition (Zita 3)
13:45 On the Rocks (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 Kenta Lever PremiÀr! (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:00 On the Rocks (Zita 1)
20:15 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
8 tors okt
13:15 The Audition (Zita 3)
15:15 There Is No Evil (Zita 3)
16:30 On the Rocks (Zita 1)
18:00 Disco (Zita 3)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Ny Finsk Film: Hundar bÀr inte byxor (Zita 1)
20:00 Babyteeth (Zita 3)
20:15 Kenta Lever (Zita 2)
20:30 On the Rocks (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
âŹ†ïžŽ