Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
15:15 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Terapisterna ExtraförestÀllning! (Zita 1)
18:15 Idomeni (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 Terapisterna (Zita 1)
20:15 There Is No Evil (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
16:00 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Idomeni (Zita 1)
18:15 The Painted Bird (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 There Is No Evil (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
Pat och Mat poster
🔍
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Franska Tisdagar_ny
Barnens Bio
NyFinskFilm
kortfilm hösten 2020
Bli ZitavÀn
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
BiokÀllan - din biograf i MÀrsta
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
15:15 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Terapisterna ExtraförestÀllning! (Zita 1)
18:15 Idomeni (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 Terapisterna (Zita 1)
20:15 There Is No Evil (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
Zita
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
16:00 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Idomeni (Zita 1)
18:15 The Painted Bird (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 There Is No Evil (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
Pat och Mat poster
◀ BLÄDDRA ▶
Pat och Mat
▶  Se tider och köp
En film av Marek Benes
Land
ProduktionsÄr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
Distributör
Tjeckien
2016
76 min
Animerat, Komedi, Äventyr
BarntillÄten
Folkets Hus och Park

Pat & Mat (Två snubbar) är en dockanimation om två filuriga snubbar med storslagna projekt som oftast går åt fanders. De två snubbarna har visats på tv i Sverige i mer än 30 år och är väldigt uppskattade av barn och vuxna.

Figurernas kläder och bostäder har förändrats genom åren; de har bott både i funkisvillor, i stan och i torp i skogen, och i de äldre avsnitten bodde de i våningslägenhet. Pat har gul tröja, basker och runt huvud medan Mat oftast har röd tröja.

Land
ProduktionsÄr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
Distributör
Tjeckien
2016
76 min
Animerat, Komedi, Äventyr
BarntillÄten
Folkets Hus och Park
Barnens Bio
Filmen ingÄr i Barnens Bio och visas 26/9 kl 13:00; 27/9 kl 13:00; 3/10 kl 12:00; 4/10 kl 12:00.
Övrigt som Ă„terstĂ„r i denna serie
(Eventuella visningar de senaste 5 dagarna finns ocksÄ med i listan)
Shoooms otroliga resa 26/9 kl 14:30 (PremiÀrkalas!)
Shoooms otroliga resa 27/9 kl 12:45
Shoooms otroliga resa 3/10 kl 12:45
Shoooms otroliga resa 4/10 kl 12:45

idag
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
15:15 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Terapisterna ExtraförestÀllning! (Zita 1)
18:15 Idomeni (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 Terapisterna (Zita 1)
20:15 There Is No Evil (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
i morgon
14:15 Shirley (Zita 2)
14:45 Samtidigt pÄ Jorden (Zita 3)
16:00 Psykos i Stockholm (Zita 1)
16:15 Papicha (Zita 2)
16:30 The Audition (Zita 3)
18:00 Idomeni (Zita 1)
18:15 The Painted Bird (Zita 2)
18:30 Bitter Love (Zita 3)
20:00 There Is No Evil (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
2 fre okt
13:30 Papicha (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks PremiÀr! (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco PremiÀr! (Zita 3)
20:15 On the Rocks (Zita 1)
20:30 The trial of the Chicago 7 PremiÀr! (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
3 lör okt
12:00 Barnens Bio : Pat och Mat (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Latte Igelkott och den magiska vattenstenen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Shoooms otroliga resa (Zita 1)
13:30 Papicha (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:15 On the Rocks (Zita 1)
20:30 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
4 sön okt
12:00 Barnens Bio : Pat och Mat (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Latte Igelkott och den magiska vattenstenen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Shoooms otroliga resa (Zita 1)
13:30 Papicha Sista visning! (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:15 On the Rocks (Zita 1)
20:30 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:45 Babyteeth (Zita 3)
5 mÄn okt
13:30 The Audition (Zita 3)
13:45 Shirley (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 On the Rocks (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:00 On the Rocks (Zita 1)
20:15 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
6 tis okt
13:30 The Audition (Zita 3)
14:00 Adam (Zita 2)
15:00 On the Rocks (Zita 1)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
17:00 Adam (Zita 1)
18:30 Franska Tisdagar: Min Dotter Gloria (Zita 2)
19:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Daddy's girl (Zita 1)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
20:45 On the Rocks (Zita 1)
20:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
7 ons okt
13:30 The Audition (Zita 3)
13:45 On the Rocks (Zita 1)
14:00 Adam (Zita 2)
15:30 There Is No Evil (Zita 3)
16:00 Idomeni (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
18:00 Kenta Lever PremiÀr! (Zita 1)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Disco (Zita 3)
20:00 On the Rocks (Zita 1)
20:15 The trial of the Chicago 7 (Zita 2)
20:30 Babyteeth (Zita 3)
8 tors okt
13:15 The Audition (Zita 3)
15:15 There Is No Evil (Zita 3)
16:30 On the Rocks (Zita 1)
18:00 Disco (Zita 3)
18:15 Adam (Zita 2)
18:30 Ny Finsk Film: Hundar bÀr inte byxor (Zita 1)
20:00 Babyteeth (Zita 3)
20:15 Kenta Lever (Zita 2)
20:30 On the Rocks (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
âŹ†ïžŽ