Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Barnens Bio : Nya vänner på Lunneskär (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Tony, Shelly och det magiska ljuset (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 3)
14:00 Stormskärs Maja (Zita 2)
14:15 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
14:30 Kalak (Zita 3)
16:30 Smak av björnbär (Zita 1)
17:00 Lärarrummet (Zita 3)
17:15 Kaptenen (Zita 2)
18:45 Passage (Zita 1)
19:00 Sommar utan vår (Zita 3)
19:30 Smak av björnbär (Zita 2)
20:45 Som vi har älskat (Zita 1)
i morgon
Zita
13:30 Youth (Spring) (Zita 3)
13:45 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
15:00 Skärvor (Zita 2)
16:00 Smak av björnbär (Zita 1)
16:30 Kaptenen (Zita 2)
17:30 Sommar utan vår (Zita 3)
18:30 Stormskärs Maja (Zita 1)
19:00 Passage (Zita 2)
21:00 Humanistisk vampyr söker frivillig självmordsbenägen person (Zita 2)
21:15 Som vi har älskat (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
Nyhetsbrev_ny
Bli Zitavän
Zitas Filmpedagoger
Analysera mera
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2024
Klassiker på Zita
Barnens Bio
månadens dokumentär
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Barnens Bio : Nya vänner på Lunneskär (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Tony, Shelly och det magiska ljuset (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 3)
14:00 Stormskärs Maja (Zita 2)
14:15 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
14:30 Kalak (Zita 3)
16:30 Smak av björnbär (Zita 1)
17:00 Lärarrummet (Zita 3)
17:15 Kaptenen (Zita 2)
18:45 Passage (Zita 1)
19:00 Sommar utan vår (Zita 3)
19:30 Smak av björnbär (Zita 2)
20:45 Som vi har älskat (Zita 1)
i morgon
Zita
13:30 Youth (Spring) (Zita 3)
13:45 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
15:00 Skärvor (Zita 2)
16:00 Smak av björnbär (Zita 1)
16:30 Kaptenen (Zita 2)
17:30 Sommar utan vår (Zita 3)
18:30 Stormskärs Maja (Zita 1)
19:00 Passage (Zita 2)
21:00 Humanistisk vampyr söker frivillig självmordsbenägen person (Zita 2)
21:15 Som vi har älskat (Zita 3)
Fler dagar...
Visas p√• Zita fre 26 maj ‚Äď l√∂r 27 maj

Stockholm Independent Film Festival

Stockholm Independent Film Festival återvänder till Zita Folkets Bio den 26 och 27 maj för två dagar fyllda av film. Vi är glada över att återigen fira oberoende film på vår favoritplats med vår favoritpublik. Under två dagar kommer vi att visa 20 kort- och långfilmer samt dokumentärfilmer av filmskapare från hela världen.

SIFF23 fick in över 2 000 ansökningar från mer än 109 länder och av filmskapare från alla samhällsskikt. Genom att använda oberoende filmens kraft har vi skapat ett varierat och tankeväckande filmprogram som är bundet att ta vår publik på en resa runt om i världen. Under två dagar och totalt 4 visningstider är vårt filmval inriktat på att underhålla, utbilda och ta upp aktuella frågor.

En film ur vårt filmprogram är Electric Malady av den svenska regissören Marie Lidén, som nominerades i BAFTA Awards 2023 i kategorin för bästa debut. I denna fängslande dokumentär pratar Lidén med William som lider av elöverkänslighet och låter honom dela med sig av sin historia.

I vår kortfilmspaketi hittar du dolda juveler som Tall Dark and Handsome av Sam Baron, Hämdervä av Eva Malmberg och The Right Words av Adrian Moyse Dullin.

Vi ser fram emot att välkomna dig till Zita biografen från 1900-talets jugendstil i Stockholms city för att fira oberoende film tillsammans. Inträde är gratis, läs mer om hur du går till väga och om alla filmer genom festivalens hemsida HÄR.

 

PROGRAM:

26 MAJ

Filmprogram 1
kl. 19.00 - 20.30
Med paus: 20.30-20.40

‚ĖĻTall Dark and Handsome, 14’, Sam Baron, Storbritannien, Best Short Film
‚ĖĻTogether, 6’, Pedro Conti, Brasilien, Best Animated Film
‚ĖĻOusmane, 25’, Jorge Camarotti, Kanada, Best Short Film
‚ĖĻThe Fear Cycle, 13’, Dexter Brierley, Matt Seger, USA, Best Short Documentary
‚ĖĻFade Into You, 7’, David M. Helman, USA, Best Music Video
‚ĖĻFlying Turtle, 19’, Daniel Golovnya, Ukraina, Best Short Film

Filmprogram 2
kl. 20.40-22.15

‚ĖĻDating Internet Strangers, 11’, Eduardo Wahrhaftig, Brasilien, Best Short Documentary
‚ĖĻSummer 91 (Looking Back), 3’, Rupert Höller, USA, Best Music Video
‚ĖĻRequiem, 25’, Emma Gilbertson, Storbritannien, Best Student Project    
‚ĖĻHämdervä, 13’, Eva Malmberg, Sverige, Best Swedish Production        
‚ĖĻSoft Rain, 7’, Sacha Goedegebure, Singapore, Best Animation        
‚ĖĻFall of Our Summer, 28’, Karlo Vorih, Kroatien, Best Student Project

 

27 MAJ

Filmprogram 3
kl. 19.00 - 20.30

Med paus: 20.30-20.40

‚ĖĻElectric Malady, 84’, Marie Lidén, Storbritannien, Best Feature Documentary    

Filmprogram 4

‚ĖĻTo Have & To Hold, 10’, Daniel Gaymon, USA, Best Short Film    
‚ĖĻTommies, 15’, Brian Fairbairn, Karl Eccleston, Storbritanien, Best Short Film    
‚ĖĻSunday Roast, 15’, Olof Berghe, Sverige, Best Swedish Production
‚ĖĻShe, 8’, Emil Dam Seidel, Sverige, Best Experimental
‚ĖĻDeath at the Bus Stop, 6’, Maja Kjellstad Aanonsen, Norge, Best Animation
‚ĖĻThe Right Words, 15’, Adrian Moyse Dullin, Frankrike, Best Short Film
‚ĖĻThe Killjoy, 15’, Harald Rom Kveseth Spjelkavik, Norge, Best Short Film

Prisutdelning efter alla filmvisningar ca kl. 22.00

Inträdet är Gratis! för mer information besök filmfestivalen hemsida här


 


Publicerad 4/5 2018 kl 13:33. Senast uppdaterad 1/6 2023 kl 16:16.

21 sön april
12:00 Barnens Bio : Nya vänner på Lunneskär (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Tony, Shelly och det magiska ljuset (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 3)
14:00 Stormskärs Maja (Zita 2)
14:15 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
14:30 Kalak (Zita 3)
16:30 Smak av björnbär (Zita 1)
17:00 Lärarrummet (Zita 3)
17:15 Kaptenen (Zita 2)
18:45 Passage (Zita 1)
19:00 Sommar utan vår (Zita 3)
19:30 Smak av björnbär (Zita 2)
20:45 Som vi har älskat (Zita 1)
22 mån april
13:30 Youth (Spring) (Zita 3)
13:45 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
15:00 Skärvor (Zita 2)
16:00 Smak av björnbär (Zita 1)
16:30 Kaptenen (Zita 2)
17:30 Sommar utan vår (Zita 3)
18:30 Stormskärs Maja (Zita 1)
19:00 Passage (Zita 2)
21:00 Humanistisk vampyr söker frivillig självmordsbenägen person (Zita 2)
21:15 Som vi har älskat (Zita 3)
23 tis april
13:15 Lärarrummet (Zita 2)
13:45 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
14:00 Sommar utan vår (Zita 3)
15:15 Stormskärs Maja (Zita 2)
16:15 Skärvor (Zita 1)
18:00 Franska Tisdagar: En doft av kärlek - Pot au Feu (Zita 1)
18:30 Smak av björnbär (Zita 2)
20:45 Passage (Zita 1)
21:00 Som vi har älskat (Zita 2)
24 ons april
13:00 Stormskärs Maja (Zita 1)
13:15 Höstlöv som faller (Zita 2)
14:00 Skärvor (Zita 3)
15:00 Det finns alltid en morgondag (Zita 2)
15:30 Kalak (Zita 3)
16:00 Smak av björnbär (Zita 1)
17:30 Sommar utan vår (Zita 2)
18:30 Passage (Zita 1)
20:30 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
21:00 Ett hjärta är alltid rött (Zita 2)
21:15 Humanistisk vampyr söker frivillig självmordsbenägen person (Zita 3)
25 tors april
13:00 Stormskärs Maja (Zita 1)
13:30 De oönskade (Zita 2)
14:00 Det finns alltid en morgondag (Zita 3)
16:00 Smak av björnbär (Zita 2)
16:15 Skärvor (Zita 1)
16:30 Kalak (Zita 3)
18:00 Ny Finsk Film: Heartbeast (Zita 1)
18:30 Films with English subtitles: Om alla bara drar (Zita 2)
19:00 Som vi har älskat (Zita 3)
20:15 Semmelweis Specialvisning! (Zita 1)
20:45 Passage (Zita 3)
21:00 Ett hjärta är alltid rött (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se
‚¨ÜÔłé