Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:15 MÄnadens dokumentÀr: Livet Àr kort konsten lÄng (Zita 2)
14:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
14:45 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 1)
15:45 Innan, nu och dÄ (Zita 2)
17:30 Enys Men (Zita 3)
18:15 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 2)
18:45 Metropolitan pÄ Zita: Trollflöjten (Zita 1)
19:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
20:30 Fader & Soldat (Zita 2)
i morgon
Zita
14:00 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 1)
14:15 MÄnadens dokumentÀr: Livet Àr kort konsten lÄng (Zita 2)
14:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
15:45 Innan, nu och dÄ (Zita 2)
16:30 PĂ„ Hvitfeldtska bodde vi (Zita 1)
17:30 Enys Men (Zita 3)
18:00 Normal (Zita 1)
18:15 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 2)
19:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
20:00 Rökning orsakar hosta (Zita 1)
20:30 Fader & Soldat (Zita 2)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
Nyhetsbrev_ny
50 Ă„r
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2022
Klassiker pÄ Zita
Barnens Bio
Film i Samtidskonsten
mÄnadens dokumentÀr
Bli ZitavÀn
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:15 MÄnadens dokumentÀr: Livet Àr kort konsten lÄng (Zita 2)
14:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
14:45 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 1)
15:45 Innan, nu och dÄ (Zita 2)
17:30 Enys Men (Zita 3)
18:15 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 2)
18:45 Metropolitan pÄ Zita: Trollflöjten (Zita 1)
19:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
20:30 Fader & Soldat (Zita 2)
i morgon
Zita
14:00 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 1)
14:15 MÄnadens dokumentÀr: Livet Àr kort konsten lÄng (Zita 2)
14:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
15:45 Innan, nu och dÄ (Zita 2)
16:30 PĂ„ Hvitfeldtska bodde vi (Zita 1)
17:30 Enys Men (Zita 3)
18:00 Normal (Zita 1)
18:15 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 2)
19:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
20:00 Rökning orsakar hosta (Zita 1)
20:30 Fader & Soldat (Zita 2)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
Visas pĂ„ Zita fre 26 maj – lör 27 maj

Stockholm Independent Film Festival

Stockholm Independent Film Festival återvänder till Zita Folkets Bio den 26 och 27 maj för två dagar fyllda av film. Vi är glada över att återigen fira oberoende film på vår favoritplats med vår favoritpublik. Under två dagar kommer vi att visa 20 kort- och långfilmer samt dokumentärfilmer av filmskapare från hela världen.

SIFF23 fick in över 2 000 ansökningar från mer än 109 länder och av filmskapare från alla samhällsskikt. Genom att använda oberoende filmens kraft har vi skapat ett varierat och tankeväckande filmprogram som är bundet att ta vår publik på en resa runt om i världen. Under två dagar och totalt 4 visningstider är vårt filmval inriktat på att underhålla, utbilda och ta upp aktuella frågor.

En film ur vårt filmprogram är Electric Malady av den svenska regissören Marie Lidén, som nominerades i BAFTA Awards 2023 i kategorin för bästa debut. I denna fängslande dokumentär pratar Lidén med William som lider av elöverkänslighet och låter honom dela med sig av sin historia.

I vår kortfilmspaketi hittar du dolda juveler som Tall Dark and Handsome av Sam Baron, Hämdervä av Eva Malmberg och The Right Words av Adrian Moyse Dullin.

Vi ser fram emot att välkomna dig till Zita biografen från 1900-talets jugendstil i Stockholms city för att fira oberoende film tillsammans. Inträde är gratis, läs mer om hur du går till väga och om alla filmer genom festivalens hemsida HÄR.

 

PROGRAM:

26 MAJ

Filmprogram 1
kl. 19.00 - 20.30
Med paus: 20.30-20.40

â–čTall Dark and Handsome, 14’, Sam Baron, Storbritannien, Best Short Film
â–čTogether, 6’, Pedro Conti, Brasilien, Best Animated Film
â–čOusmane, 25’, Jorge Camarotti, Kanada, Best Short Film
â–čThe Fear Cycle, 13’, Dexter Brierley, Matt Seger, USA, Best Short Documentary
â–čFade Into You, 7’, David M. Helman, USA, Best Music Video
â–čFlying Turtle, 19’, Daniel Golovnya, Ukraina, Best Short Film

Filmprogram 2
kl. 20.40-22.15

â–čDating Internet Strangers, 11’, Eduardo Wahrhaftig, Brasilien, Best Short Documentary
â–čSummer 91 (Looking Back), 3’, Rupert Höller, USA, Best Music Video
â–čRequiem, 25’, Emma Gilbertson, Storbritannien, Best Student Project    
â–čHämdervä, 13’, Eva Malmberg, Sverige, Best Swedish Production        
â–čSoft Rain, 7’, Sacha Goedegebure, Singapore, Best Animation        
â–čFall of Our Summer, 28’, Karlo Vorih, Kroatien, Best Student Project

 

27 MAJ

Filmprogram 3
kl. 19.00 - 20.30

Med paus: 20.30-20.40

â–čElectric Malady, 84’, Marie Lidén, Storbritannien, Best Feature Documentary    

Filmprogram 4

â–čTo Have & To Hold, 10’, Daniel Gaymon, USA, Best Short Film    
â–čTommies, 15’, Brian Fairbairn, Karl Eccleston, Storbritanien, Best Short Film    
â–čSunday Roast, 15’, Olof Berghe, Sverige, Best Swedish Production
â–čShe, 8’, Emil Dam Seidel, Sverige, Best Experimental
â–čDeath at the Bus Stop, 6’, Maja Kjellstad Aanonsen, Norge, Best Animation
â–čThe Right Words, 15’, Adrian Moyse Dullin, Frankrike, Best Short Film
â–čThe Killjoy, 15’, Harald Rom Kveseth Spjelkavik, Norge, Best Short Film

Prisutdelning efter alla filmvisningar ca kl. 22.00

Inträdet är Gratis! för mer information besök filmfestivalen hemsida här


 


Publicerad 4/5 2018 kl 13:33. Senast uppdaterad 1/6 2023 kl 16:16.

3 lör juni
14:15 MÄnadens dokumentÀr: Livet Àr kort konsten lÄng (Zita 2)
14:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
14:45 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 1)
15:45 Innan, nu och dÄ (Zita 2)
17:30 Enys Men (Zita 3)
18:15 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 2)
18:45 Metropolitan pÄ Zita: Trollflöjten (Zita 1)
19:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
20:30 Fader & Soldat (Zita 2)
4 sön juni
14:00 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 1)
14:15 MÄnadens dokumentÀr: Livet Àr kort konsten lÄng (Zita 2)
14:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
15:45 Innan, nu och dÄ (Zita 2)
16:30 PĂ„ Hvitfeldtska bodde vi (Zita 1)
17:30 Enys Men (Zita 3)
18:00 Normal (Zita 1)
18:15 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 2)
19:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
20:00 Rökning orsakar hosta (Zita 1)
20:30 Fader & Soldat (Zita 2)
5 mÄn juni
14:00 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 1)
14:15 MÄnadens dokumentÀr: Livet Àr kort konsten lÄng (Zita 2)
14:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
15:30 Innan, nu och dÄ (Zita 2)
16:30 PĂ„ Hvitfeldtska bodde vi (Zita 1)
17:30 Enys Men (Zita 3)
17:45 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 2)
18:00 Normal (Zita 1)
19:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
20:15 Fader & Soldat (Zita 1)
6 tis juni
14:00 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 1)
14:15 MÄnadens dokumentÀr: Livet Àr kort konsten lÄng (Zita 2)
14:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
15:45 Innan, nu och dÄ (Zita 2)
16:30 PĂ„ Hvitfeldtska bodde vi (Zita 1)
17:30 Enys Men (Zita 3)
18:00 Normal (Zita 1)
18:15 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 2)
19:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
20:00 Fader & Soldat (Zita 1)
20:30 Dalva (Zita 2)
7 ons juni
14:00 Ellos Eatnu - LÄt Àlven leva (Zita 1)
14:15 MÄnadens dokumentÀr: Livet Àr kort konsten lÄng (Zita 2)
14:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
15:45 Innan, nu och dÄ (Zita 2)
16:15 PĂ„ Hvitfeldtska bodde vi (Zita 1)
17:30 Enys Men (Zita 3)
18:30 : Kortfilmsmaraton (Zita 2)
19:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
20:30 Dalva (Zita 2)
20:45 PĂ„ Hvitfeldtska bodde vi (Zita 1)
8 tors juni
14:00 Normal (Zita 1)
14:15 MÄnadens dokumentÀr: Livet Àr kort konsten lÄng (Zita 2)
14:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
15:45 Innan, nu och dÄ (Zita 2)
16:00 PĂ„ Hvitfeldtska bodde vi (Zita 1)
17:30 Enys Men (Zita 3)
18:00 Normal (Zita 2)
18:30 Films with English subtitles: Close (Zita 1)
19:30 De Ă„tta bergen (Zita 3)
20:00 Dalva (Zita 2)
20:45 PĂ„ Hvitfeldtska bodde vi (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
âŹ†ïžŽ