Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HÀndelser i Ydre GalapremiÀr + mingel! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
The Florida Project poster
🔍
Cinemateket
Svensk Kortfilm
Film i Samtidskonsten
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Barnens Bio
Kulturkompis
Bongo Bar
Folkets Bio
BiokÀllan - din biograf i MÀrsta
ABF
Europa Cinemas
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HÀndelser i Ydre GalapremiÀr + mingel! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
Fler dagar...
Instagram
The Florida Project poster
◀ BLÄDDRA ▶
The Florida Project
För nÀrvarande Àr inga visningar av denna film planerade.
En film av Sean Baker
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
SprÄk
Textning
USA
2017
9 feb 2018
112 min
Drama
Engelska
Svenska

I färgsprakande The Florida Project får vi träffa sexåriga Moonee, som bor med sin unga ensamstående mamma Halley på ett ruffigt Florida-motell. De har alltid ont om pengar, men Moonees värld är ändå en underbar plats där bara fantasin sätter gränserna för lek och bus. Den till synes bistre motellskötaren Bobby ömmar under ytan för infallsrika Moonee och hennes små kompisar, som ständigt skapar huvudvärk för sin omgivning. 

Medverkande: Willem Dafoe, Brooklynn Prince, Bria Vinaite, Valeria Cotto, Christopher Rivera
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
SprÄk
Textning
USA
2017
9 feb 2018
112 min
Drama
Engelska
Svenska
Aktuella
Köp

idag
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HÀndelser i Ydre GalapremiÀr + mingel! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
i morgon
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
29 sön april
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
30 mÄn april
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jÀttestora pÀronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hĂ€nde, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Bakom masken (Zita 2)
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:15 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
18:30 Cinemateket: PÄklÀdaren (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
21:00 Gruppen (Zita 1)
2 ons maj
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
3 tors maj
13:45 Faces, Places – pĂ„ resa med AgnĂšs Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken Sista chansen! (Zita 2)
15:45 Vad ska folk sÀga Sista chansen! (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 2)
18:00 HĂ€ndelser i Ydre (Zita 1)
18:15 VÄr nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - StÄlkrigarinnor Sista chansen! (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot SolnedgÄngen (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
âŹ†ïžŽ