Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Händelser i Ydre Galapremiär + mingel! (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet Premiär! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jättestora päronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hände, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Cinemateket
Svensk Kortfilm
Film i Samtidskonsten
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Barnens Bio
Kulturkompis
Bongo Bar
Folkets Bio
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Europa Cinemas
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Händelser i Ydre Galapremiär + mingel! (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet Premiär! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jättestora päronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hände, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
Fler dagar...
Instagram
◀︎ BLÄDDRA ▶︎
Lauri Mäntyvaaras
tjocka ögonfransar
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
Ny Finsk Film
En film av Hannaleena Hauru
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Språk
Textning
Lauri Mäntyvaaran tuuheet ripset Lauri Mäntyvaaran...🔍
Finland
2017
7 mars 1980
90 min
Fantasy, Komedi
Finska
Svenska

Kärleksrebellerna är redo för strid. Satu och Heidi bedriver en anarkikampanj för att sabotera ytliga sommarbröllop. Kärleken är inte till salu! 

Men så blir Heidi upp över öronen kär i det heta hockeylöftet Lauri Mäntyvaara. Plötsligt blir Satu ensam med sin revolution när Heidis huvud inrymmer bara bilder på söta kattungar och oljade bara överkroppar. Vänskap, kärlek och en vilja att rädda världen krockar med hockey, eldkastare och surrealistiska kryssningar. Satu måste fatta ett beslut om vad det är hon egentligen vill – och om detta är något man vågar jaga efter.  

Lauri Mäntyvaaras tjocka fransar är Hannaleena Haurus debutfilm, en knasig komedi där övernaturliga element blir en helt naturlig del av handlingen. En fullträff av Finnish Weird. 

Medverkande: Inka Haapamäki, Rosa Honkonen, Santeri Helinheimo Mäntylä, Tiitus Rantala, Peter Kanerva, Janni Hussi, Samuli Vauramo
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Språk
Textning
Lauri Mäntyvaaran tuuheet ripset Lauri Mäntyvaaran...🔍
Finland
2017
7 mars 1980
90 min
Fantasy, Komedi
Finska
Svenska
Aktuella
Köp

idag
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Händelser i Ydre Galapremiär + mingel! (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet Premiär! (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
i morgon
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jättestora päronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hände, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:00 Film i Samtidskonsten: Dinosaur Tears: experimentfilm för barn (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Argenfilmska: La nina santa Gratis! (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Gruppen (Zita 1)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
29 sön april
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jättestora päronet (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jättestora päronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hände, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Händelser i Ydre (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
30 mån april
12:00 Barnens Bio : Den otroliga historien om det jättestora päronet (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Lilla spöket Laban (Zita 3)
12:45 Barnens Bio : Vad hände, Alfons Åberg? - Kompisfilmen (Zita 1)
13:45 Bakom masken (Zita 2)
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:10 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Vår nya fröken (Zita 2)
18:15 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
18:30 Cinemateket: Påklädaren (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:30 Mot Solnedgången (Zita 3)
21:00 Gruppen (Zita 1)
2 ons maj
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Händelser i Ydre (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
3 tors maj
13:45 Faces, Places – på resa med Agnès Varda och JR (Zita 1)
14:00 Lida (Zita 3)
14:15 Bakom masken Sista chansen! (Zita 2)
15:45 Vad ska folk säga Sista chansen! (Zita 1)
16:00 C’est la vie! (Zita 3)
16:30 Händelser i Ydre (Zita 2)
18:00 Händelser i Ydre (Zita 1)
18:15 Vår nya fröken (Zita 2)
18:30 Iron Warrioresses - Stålkrigarinnor Sista chansen! (Zita 3)
20:00 Gruppen (Zita 1)
20:15 Tredje mordet (Zita 2)
20:45 Mot Solnedgången (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
⬆︎