Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
16:00 Little Wing (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
18:00 Tystnadens språk Premiär och samtal! (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
20:00 Monty Python and the Holy Grail - Quote A Long with song! Specialvisning! (Zita 1)
20:30 Para Knas Premiär! (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
imorgon
Zita
12:15 Barnens Bio : Trollvinter i Mumindalen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Rädda Tomten (Sv. tal) (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Jazzoo- Festen Barnpremiär! (Zita 1)
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
15:15 Barndom (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
17:00 Little Wing (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
19:00 Tystnadens språk (Zita 1)
20:15 120 slag i minuten (Zita 1)
20:30 Para Knas (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
Fler dagar...
Boka och köp
Visas nu
Cinemateket
Ny Finsk Film
Zita nyhetsbrev #11
Zita Barnens Bio #1
Pedagoger
Barnens Bio
Kulturkompis
Bongo Bar
Folkets Bio
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
16:00 Little Wing (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
18:00 Tystnadens språk Premiär och samtal! (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
20:00 Monty Python and the Holy Grail - Quote A Long with song! Specialvisning! (Zita 1)
20:30 Para Knas Premiär! (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
imorgon
Zita
12:15 Barnens Bio : Trollvinter i Mumindalen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Rädda Tomten (Sv. tal) (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Jazzoo- Festen Barnpremiär! (Zita 1)
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
15:15 Barndom (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
17:00 Little Wing (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
19:00 Tystnadens språk (Zita 1)
20:15 120 slag i minuten (Zita 1)
20:30 Para Knas (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
Fler dagar...
Instagram
på Zita lör 9 dec – sön 10 dec

Vi är mycket stolta att presentera vår 4:e festival, som för tredje året i rad är på Zita Folkets Bio. I år har vi äran att visa 38 dansfilmer av dans filmskapare verksamma i Sverige och internationellt.

Stockholm Dans lmfestival arrangerades för första gången våren 2015, då under namnet Knytis, med ambitionen att låta dans lmskapare visa sina verk för en större publik. Efter ett mycket lyckat arrangemang har festivalen växt och inlett samarbeten med Zita Folkets Bio, Svenska Filminstitutet, Dansens Hus, Norrdans, Region Gävleborg, Stora Daladansen i Falun, mfl.

I denna fjärde upplaga av festivalen kommer publiken ännu en gång få ta del av ett fantastiskt utbud av dansfilmer. Stockholm Dansfilmfestival vill främja dansfilmkonstnärers arbete och sprida dansfilm till en bred publik. Vi hoppas festivalen kommer inspirera dansfilmskapare i deras fortsatta arbete, såväl som att vara ögonöppnare för publiken till denna fantastiska genre!

Välkomna!
Önskar Stockholm Dansfilmfestival 
Nelly Zagora, Anders J Larsson, Elin Hedin, Mia Kaasalainen och Sara Andrén



LÖRDAG 9 december 

Block 1 16.00-17.40

Sullivan ́s Silhouette av Jon Antonsson & Eilise Sullivan
She and Her av Jon Lindroth
Hallucinations av Matilda Fleberg
Monachopsis av Cissila Adeyemi & Beatrice Bergman
Hairy Tales 2.0 av Alex Hinchcliffe & M.P.A.C
Hysteria av Hedda Axelsson
Barren av Jennifer Drotz Ruhn
So. This is the last song av Fannie Falk Faye, Inas Dasylva & Khadim Ndiayea
Found av Ana Strandberg & André Forsström

Kort paus (ca 10 min)

Raised by Krump av Maceo Frost

Långfilm:
My Mother is Pink 19.00-20.15
 

SÖNDAG 10 december 

Block 2 15.00-16.05

Lifecries av Sofia Marques Ferreira & Andy Yeo
Circunvoluciones no1 av Blas Payri
Happy Hour av Helena Franzén & Håkan Jelk
Plats 0 av Johanna Wernmo & Lukas Pergande
Interclinations av Dasha Lavrennikov & Manon Duquesnay
Solus av Simone Wierod
The war against oneself av Karolin Kent
Golden av Jonathan Morell
Virvel av Mariama Slåttoy

Kort paus (ca 10 min)

Sand av Joakim Stephenson


Block 3 16.30-17.45

Työ/Work/Jobb av Eveliina Pasanen
Schubert vs The Muse: Impromptu no.3 av Rebecca Björling, Rebecca Rosier & Daniele Varallo
utterly (in) appropriate av Sonia York-Pryce
Alt for gitt av Nora Lonnebotn Svendsgård
Home av Nicola Hepp
Palitzsch ́s spins av Franziska Kusebauch
Waldean av Jacob Rosen
Dissipated thoughts av Camille Marchadour
Escaping the Body av Lucas Carlsson
Within av Riley O ́Flynn
The Black Light av Anisa Abas

Kort paus (ca 10 min)

De sociala kongresserna av Kurt Skoog

 

Missa inte filmerna som loopar i foajén under festivalen: 
Sambo av Sofia Lindberg & Daniel Stjerna
får får av Manon Siv Duquesnay
Med slips och allt av Conny Jansson & Jonas Svensson
Tiny Dance Kensington Unicorn av Janessa Clark
Om Frihet 7.0 av Benedikte Esperi

 

Stort tack till alla dansfilmskapare som bidragit med sina verk! 
Stockholm Dansfilmfestival finns också på Facebook, klicka här för att läsa mer om uppdateringar kring programmet. 


Publicerad 29/11 2017 kl 13:10. Senast uppdaterad 5/12 2017 kl 12:48.
Boka och köp

idag
Zita
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
16:00 Little Wing (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
18:00 Tystnadens språk Premiär och samtal! (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
20:00 Monty Python and the Holy Grail - Quote A Long with song! Specialvisning! (Zita 1)
20:30 Para Knas Premiär! (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
i morgon
Zita
12:15 Barnens Bio : Trollvinter i Mumindalen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Rädda Tomten (Sv. tal) (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Jazzoo- Festen Barnpremiär! (Zita 1)
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
15:15 Barndom (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
17:00 Little Wing (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
19:00 Tystnadens språk (Zita 1)
20:15 120 slag i minuten (Zita 1)
20:30 Para Knas (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
17 sön dec
Zita
12:15 Barnens Bio : Trollvinter i Mumindalen (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Rädda Tomten (Sv. tal) (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Jazzoo- Festen (Zita 1)
14:00 Barnens Bio : Jazzoo- Festen (Zita 1)
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
15:15 Barndom (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
17:00 Little Wing (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
19:00 Tystnadens språk (Zita 1)
20:15 120 slag i minuten (Zita 1)
20:30 Para Knas (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
18 mån dec
Zita
14:00 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
15:15 Barndom (Zita 1)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
17:00 Little Wing (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
20:30 Para Knas (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
19 tis dec
Zita
14:15 Den eviga vägen (Zita 2)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
15:15 Barndom (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
17:00 Little Wing (Zita 1)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
19:30 120 slag i minuten (Zita 1)
20:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
20 ons dec
Zita
14:00 Barndom (Zita 1)
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
16:00 Little Wing (Zita 1)
16:30 Menashe (Zita 2)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
18:00 Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio: Stranded Gratis! (Zita 1)
18:15 Okänd soldat (Zita 2)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
19:30 120 slag i minuten (Zita 1)
20:30 Para Knas (Zita 3)
20:45 God's Own Country (Zita 2)
21 tors dec
Zita
14:45 Lyubov - Kärlek på ryska (Zita 3)
15:15 Barndom (Zita 1)
16:45 Den syriska förlovningsringen (Zita 3)
17:00 Little Wing (Zita 1)
18:30 Skönheten och odjuren (Zita 3)
19:30 120 slag i minuten (Zita 1)
20:30 Para Knas (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
⬆︎