Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
12:00 Barnens Bio : Bamse och dunderklockan (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:15 Shoplifters (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
15:30 Roma (Zita 1)
16:00 Balkan New Filmfestival: Lada Kamenski (Zita 2)
16:15 The Wife (Zita 3)
18:00 Balkan New Filmfestival: Zaba/The Frog (Zita 1)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
18:30 Aniara (Zita 3)
20:00 Balkan New Filmfestival: Patuljci sa naslovnih strana/Front page midges (Zita 1)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Den ödmjuka (Zita 3)
i morgon
Zita
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
18:30 Roma (Zita 1)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
21:00 Shoplifters (Zita 1)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
X&Y poster
ūüĒć
Svensk Kortfilm
Ny Finsk Film
Barnens Bio
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Kulturkompis
Bongo Bar
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Europa Cinemas
Folkets Bio
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
12:00 Barnens Bio : Bamse och dunderklockan (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:15 Shoplifters (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
15:30 Roma (Zita 1)
16:00 Balkan New Filmfestival: Lada Kamenski (Zita 2)
16:15 The Wife (Zita 3)
18:00 Balkan New Filmfestival: Zaba/The Frog (Zita 1)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
18:30 Aniara (Zita 3)
20:00 Balkan New Filmfestival: Patuljci sa naslovnih strana/Front page midges (Zita 1)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Den ödmjuka (Zita 3)
i morgon
Zita
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
18:30 Roma (Zita 1)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
21:00 Shoplifters (Zita 1)
Fler dagar...
Instagram
X&Y poster
‚óÄÔłé BL√ĄDDRA ‚Ė∂Ôłé
X&Y
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
En film av Anna Odell
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
Sverige
2018
100 min
Drama
TriArt
Svenska
Svenska

Anna Odell är tillbaka med en ny film som bjuder in till en gränslös lek med identiteter, mellan manligt och kvinnligt, mellan verklighet och fiktion.

X&Y är en gränslös identitetslek med absurd humor och en blandning av fiktion och verklighet. I rollerna som "Konstnären" och "Skådespelaren" väljer Anna Odell och Mikael Persbrandt ut tre skådespelare som gestaltar deras olika karaktärsdrag. Tillsammans bor de alla i en filmstudio där vad som helst kan hända. Resultatet blir en vansinnig lek om manligt och kvinnlig som inte liknar något som tidigare visats...

Medverkande: Anna Odell, Mikael Persbrandt, Vera Vitali, Jens Albinus, Sofie Gråböl, Trine Dyrholm, Thure Lindhardt, och Shanti Roney.
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
Sverige
2018
100 min
Drama
TriArt
Svenska
Svenska
Köp

idag
12:00 Barnens Bio : Bamse och dunderklockan (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Ormtyglar + Alla döda små djur (Zita 1)
13:15 Shoplifters (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
15:30 Roma (Zita 1)
16:00 Balkan New Filmfestival: Lada Kamenski (Zita 2)
16:15 The Wife (Zita 3)
18:00 Balkan New Filmfestival: Zaba/The Frog (Zita 1)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
18:30 Aniara (Zita 3)
20:00 Balkan New Filmfestival: Patuljci sa naslovnih strana/Front page midges (Zita 1)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Den ödmjuka (Zita 3)
i morgon
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
18:30 Roma (Zita 1)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
21:00 Shoplifters (Zita 1)
19 tis feb
13:00 Uppenbarelsen (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
14:00 Chelas arv (Zita 2)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 303 Squadron Enbart en visning! (Zita 1)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
20 ons feb
13:00 Uppenbarelsen Sista visning! (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
15:45 If Beale Street Could Talk (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
16:15 Girl (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
18:15 3 kvinnor (Zita 2)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
20:15 Bränd (Zita 2)
20:30 Roma (Zita 1)
21 tors feb
13:30 Shoplifters (Zita 1)
13:45 The Favourite (Zita 3)
15:30 Chelas arv (Zita 2)
15:45 Roma (Zita 1)
16:00 The Wife (Zita 3)
17:30 3 kvinnor (Zita 2)
18:00 Aniara (Zita 3)
19:00 Opera de Paris Live!: Svansjön (Zita 1)
20:00 Den ödmjuka (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | zita@zita.se
Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | zita@zita.se
‚¨ÜÔłé