Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 En annan värld (Zita 1)
16:00 A Chiara (Zita 2)
16:15 Mina bröder och jag (Zita 3)
18:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
18:30 Frigörelsen Premiär! (Zita 3)
20:00 Red Rocket Premiär! (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
21:00 Mothering Sunday (Zita 1)
i morgon
Zita
13:45 Historjá - stygn för Sápmi (Zita 1)
14:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:00 A Chiara (Zita 2)
16:15 Mina bröder och jag (Zita 3)
17:45 En annan värld (Zita 1)
18:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
18:30 Frigörelsen (Zita 3)
19:45 Mothering Sunday (Zita 1)
20:00 Red Rocket (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Franska Tisdagar_ny
Klassiker på Zita
Barnens Bio
Film i Samtidskonsten
månadens dokumentär
english subtitles
Bli Zitavän
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 En annan värld (Zita 1)
16:00 A Chiara (Zita 2)
16:15 Mina bröder och jag (Zita 3)
18:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
18:30 Frigörelsen Premiär! (Zita 3)
20:00 Red Rocket Premiär! (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
21:00 Mothering Sunday (Zita 1)
i morgon
Zita
13:45 Historjá - stygn för Sápmi (Zita 1)
14:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:00 A Chiara (Zita 2)
16:15 Mina bröder och jag (Zita 3)
17:45 En annan värld (Zita 1)
18:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
18:30 Frigörelsen (Zita 3)
19:45 Mothering Sunday (Zita 1)
20:00 Red Rocket (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
‚óÄÔłé BL√ĄDDRA ‚Ė∂Ôłé
Air
d'Islande Productions
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
Isländska filmdagar
Längd
Åldersgräns
90 min
Från 15 år

La dette de l’ame / Själens skuld
av Stephanie Solinas, Frankrike 2014, 15 min, isländskt tal med engelsk text
Stephanie Solinas är en fransk konstnärinna vars film är inspelad på Island 2014.  I filmen försöker Solinas att fånga ett möte med den osynliga ochandliga världen - under ett möte mellan en medium och en kvinna. Läs mer om Stephanie Solinas

Nordic Panoramas no 1.
av My Lindh, Sverige 2014, 5 min, ingen dialog
Filmen är en del av ett videoverk i flera delar som dekonstruerar bilden av det nordiska landskapet.  My Lindh spelade in filmen 2014. Läs mer om videoverket

Journal of Earth Sciences
av Malin Petterson Öberg, Sverige 2014, 10 min, engelskt tal utan text
I filmen granskar Malin Petterson Öberg relationen mellan den yttre fysiska världen och den inre, ens psykologiska. Läs mer om filmen.  

Experience Septentrionale  
av Gurwann Tran Van Gie, konstfilm/dokumentär, Frankrike 2015, 60 min, franskt och engelskt tal med engelsk text
Vad händer när hjärnan och landskapet kolliderar? Gurwann Tran Van Gie försöker fånga effekterna av de isländska elementen och desspåverkan på franska poeten Thomas Clerc och den isländska konstnären Ásdís Sif Gunnarsdóttirs kreativitet, undersökningen sker under en hypnos session. En meditativ och en sensorisk resa inom mekaniken i kropp och själ.

What happens when the brain and the landscape collide? Gurwann Tran Van Gie tries to capture the impact of the elements in Iceland on the creativity of french poet Thomas Clerc and the icelandic artist Ásdís Sif Gunnarsdóttir, during a hypnosis session.  A meditative and a sensorial voyage within the mechanics of the mind and body.  

Längd
Åldersgräns
90 min
Från 15 år

20 fre maj
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 En annan värld (Zita 1)
16:00 A Chiara (Zita 2)
16:15 Mina bröder och jag (Zita 3)
18:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
18:30 Frigörelsen Premiär! (Zita 3)
20:00 Red Rocket Premiär! (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
21:00 Mothering Sunday (Zita 1)
21 lör maj
13:45 Historjá - stygn för Sápmi (Zita 1)
14:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:00 A Chiara (Zita 2)
16:15 Mina bröder och jag (Zita 3)
17:45 En annan värld (Zita 1)
18:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
18:30 Frigörelsen (Zita 3)
19:45 Mothering Sunday (Zita 1)
20:00 Red Rocket (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
22 sön maj
13:45 Historjá - stygn för Sápmi (Zita 1)
14:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:00 A Chiara (Zita 2)
16:15 Mina bröder och jag (Zita 3)
17:45 En annan värld (Zita 1)
18:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
18:30 Frigörelsen (Zita 3)
19:45 Mothering Sunday (Zita 1)
20:00 Red Rocket (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
23 mån maj
13:45 Historjá - stygn för Sápmi (Zita 1)
14:10 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 A Chiara (Zita 2)
16:00 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:15 Min far och jag (Zita 3)
18:00 Klassiker på Zita: Funny Girl (Zita 1)
18:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
18:30 Frigörelsen (Zita 3)
20:00 A Chiara (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
20:45 This Much I Know To Be True (Zita 1)
24 tis maj
13:45 Historjá - stygn för Sápmi (Zita 1)
14:10 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 A Chiara (Zita 2)
15:45 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:15 Min far och jag (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Les 2 Alfred (Zita 1)
18:30 Frigörelsen (Zita 3)
19:00 Film i Samtidskonsten: Camille Henrot (Zita 2)
20:00 Dödgrävarens hustru (Zita 1)
20:15 Red Rocket (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
25 ons maj
14:10 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 A Chiara (Zita 2)
16:00 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:15 Min far och jag (Zita 3)
17:45 En annan värld (Zita 1)
18:30 Frigörelsen (Zita 3)
19:45 Mothering Sunday (Zita 1)
20:20 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
26 tors maj
13:45 Historjá - stygn för Sápmi (Zita 1)
14:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
14:30 Elizabeth (Zita 3)
15:45 Månadens dokumentär: Sparkling: Historien om Champagne (Zita 1)
16:00 A Chiara (Zita 2)
16:15 Min far och jag (Zita 3)
17:45 En annan värld (Zita 1)
18:15 Dödgrävarens hustru (Zita 2)
18:30 Memory Box Sista visning! (Zita 3)
19:45 Memoria Sista visning! (Zita 1)
20:00 Red Rocket (Zita 2)
20:30 Mina bröder och jag (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se
‚¨ÜÔłé