Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 En sommar PremiÀr! (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
15:30 Maestro PremiÀr! (Zita 1)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 1)
18:15 Puss hejdÄ PremiÀr! (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Reality PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdÄ (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan pÄ Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
Nyhetsbrev_ny
Bli ZitavÀn
50 Ă„r
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2023
Klassiker pÄ Zita
Barnens Bio
mÄnadens dokumentÀr
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 En sommar PremiÀr! (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
15:30 Maestro PremiÀr! (Zita 1)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 1)
18:15 Puss hejdÄ PremiÀr! (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Reality PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdÄ (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan pÄ Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
Fler dagar...
◀ BLÄDDRA ▶
Air
d'Islande Productions
För nÀrvarande Àr inga visningar av denna film planerade.
IslÀndska filmdagar
LĂ€ngd
ÅldersgrĂ€ns
90 min
FrÄn 15 Är

La dette de l’ame / Själens skuld
av Stephanie Solinas, Frankrike 2014, 15 min, isländskt tal med engelsk text
Stephanie Solinas är en fransk konstnärinna vars film är inspelad på Island 2014.  I filmen försöker Solinas att fånga ett möte med den osynliga ochandliga världen - under ett möte mellan en medium och en kvinna. Läs mer om Stephanie Solinas

Nordic Panoramas no 1.
av My Lindh, Sverige 2014, 5 min, ingen dialog
Filmen är en del av ett videoverk i flera delar som dekonstruerar bilden av det nordiska landskapet.  My Lindh spelade in filmen 2014. Läs mer om videoverket

Journal of Earth Sciences
av Malin Petterson Öberg, Sverige 2014, 10 min, engelskt tal utan text
I filmen granskar Malin Petterson Öberg relationen mellan den yttre fysiska världen och den inre, ens psykologiska. Läs mer om filmen.  

Experience Septentrionale  
av Gurwann Tran Van Gie, konstfilm/dokumentär, Frankrike 2015, 60 min, franskt och engelskt tal med engelsk text
Vad händer när hjärnan och landskapet kolliderar? Gurwann Tran Van Gie försöker fånga effekterna av de isländska elementen och desspåverkan på franska poeten Thomas Clerc och den isländska konstnären Ásdís Sif Gunnarsdóttirs kreativitet, undersökningen sker under en hypnos session. En meditativ och en sensorisk resa inom mekaniken i kropp och själ.

What happens when the brain and the landscape collide? Gurwann Tran Van Gie tries to capture the impact of the elements in Iceland on the creativity of french poet Thomas Clerc and the icelandic artist Ásdís Sif Gunnarsdóttir, during a hypnosis session.  A meditative and a sensorial voyage within the mechanics of the mind and body.  

LĂ€ngd
ÅldersgrĂ€ns
90 min
FrÄn 15 Är

8 fre dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 En sommar PremiÀr! (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
15:30 Maestro PremiÀr! (Zita 1)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 1)
18:15 Puss hejdÄ PremiÀr! (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Reality PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
9 lör dec
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdÄ (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan pÄ Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
10 sön dec
12:30 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
14:00 Scrapper (Zita 1)
14:15 Nille pÄ Ringsö Sista visning! (Zita 2)
15:45 Amina (Zita 2)
16:00 Puss hejdÄ Film & Samtal (Zita 1)
17:45 En sommar (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 2)
18:15 Höstlöv som faller (Zita 1)
19:45 Reality (Zita 2)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
11 mÄn dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:00 Klassiker pÄ Zita: Livet Àr underbart (Zita 1)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:15 Reality (Zita 2)
20:30 Scrapper (Zita 1)
20:45 Syndabocken (Zita 3)
12 tis dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Coma (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
19:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
13 ons dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:00 Ny Italiensk Film: Brado (Zita 1)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:10 Maestro (Zita 1)
20:20 Scrapper (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
14 tors dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina Sista visning! (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:45 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
18:30 Films with English subtitles: Höstlöv som faller (Zita 1)
20:15 Maestro (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
20:45 Scrapper (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
âŹ†ïžŽ