Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:30 The Zone of Interest (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:30 Visegrad 4 Filmdagar: Invalid (Zita 1)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 LĂ€rarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 Perfect Days (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 LĂ€rarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:15 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
All the Beauty and the Bloodshed poster
🔍
Bli ZitavÀn
Zitas Filmpedagoger
50 Ă„r
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2024
Klassiker pÄ Zita
Barnens Bio
mÄnadens dokumentÀr
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:30 The Zone of Interest (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:30 Visegrad 4 Filmdagar: Invalid (Zita 1)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 LĂ€rarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 Perfect Days (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 LĂ€rarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:15 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
Fler dagar...
All the Beauty and the Bloodshed poster
◀ BLÄDDRA ▶
All the Beauty
and the Bloodshed
För nÀrvarande Àr inga visningar av denna film planerade.
En film av Laura Poitras
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
Distributör
SprÄk
Textning
USA
2022
13 jan 2023
113 min
DokumentÀr
FrÄn 11 Är
Nonstop Entertainment
Engelska
Svenska

MÅNADENS DOKUMENTÄR JANUARI. 

Konstnären och fotografen Nan Goldin, känd för porträtten av sin eklektiska vänkrets, finns representerad i konstsamlingarna hos världens främsta museer. Samma institutioner tar emot donationer från hennes svurna fiender: familjen Sackler, som genom familjeföretaget Purdue Pharma tjänat miljarder på den amerikanska opioid-krisen. I All the Beauty and the Bloodshed väver den Oscarsbelönade regissören Laura Poitras samman Nan Goldins banbrytande konstnärskap med hennes ihärdiga kamp för att få konstvärlden att sluta ta emot blodspengar. En efter en rasar bokstäverna i S-a-c-k-l-e-r från museernas fasader.

Filmen vann Guldlejonet på Venedigs filmfestival.

Medverkande: Nan Goldin, David Armstrong, och Marina Berio.
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
Distributör
SprÄk
Textning
USA
2022
13 jan 2023
113 min
DokumentÀr
FrÄn 11 Är
Nonstop Entertainment
Engelska
Svenska

24 lör feb
13:30 The Zone of Interest (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:30 Visegrad 4 Filmdagar: Invalid (Zita 1)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 LĂ€rarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
25 sön feb
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 Perfect Days (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 LĂ€rarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:15 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
26 mÄn feb
12:00 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
13:30 Banel & Adama (Zita 2)
14:00 LĂ€rarrummet (Zita 3)
15:15 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
15:30 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
17:30 LĂ€rarrummet (Zita 1)
18:00 Bastarden (Zita 3)
18:15 All of us Strangers (Zita 2)
20:00 The Zone of Interest (Zita 1)
20:15 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
20:30 Megaheartz (Zita 3)
27 tis feb
12:00 Barnens Bio : Greta Gris Biofest (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
13:45 Höstlöv som faller (Zita 2)
14:00 LĂ€rarrummet (Zita 3)
15:30 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
15:45 LĂ€rarrummet (Zita 2)
16:15 Banel & Adama (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Vermin (Zita 1)
18:15 Films with English subtitles: The Zone of Interest (Zita 2)
18:30 Bastarden (Zita 3)
20:00 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
20:30 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
21:00 Megaheartz (Zita 3)
28 ons feb
12:00 Barnens Bio : Greta Gris Biofest (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
13:15 Perfect Days (Zita 1)
13:30 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
14:00 LĂ€rarrummet (Zita 3)
15:45 Poor things (Zita 2)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
16:15 Banel & Adama (Zita 3)
18:00 LĂ€rarrummet (Zita 1)
18:30 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
20:15 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
29 tors feb
12:00 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 3)
13:15 Höstlöv som faller (Zita 2)
14:00 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
14:45 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
15:30 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
16:30 Banel & Adama (Zita 3)
16:45 All of us Strangers (Zita 1)
18:00 LĂ€rarrummet (Zita 2)
18:30 Bastarden (Zita 3)
19:00 Analysera Mera: The old oak (Zita 1)
20:15 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
21:00 Megaheartz (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
âŹ†ïžŽ