Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Leva på hoppet (Zita 3)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:00 Guldbaggedagar på Zita: ORCA (Zita 2)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar på Zita: Babyteeth (Zita 2)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Lilla Anna och Långa Farbrorn (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
13:45 Leva på hoppet (Zita 3)
14:00 Guldbaggedagar på Zita: Idomeni (Zita 2)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:00 Guldbaggedagar på Zita: Till min dotter (Zita 2)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
16:30 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 Guldbaggedagar på Zita: Psykos i Stockholm (Zita 2)
18:15 Rocks (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar på Zita: Inland (Zita 2)
20:30 Rocks (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Opera
Bli Zitavän
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Leva på hoppet (Zita 3)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:00 Guldbaggedagar på Zita: ORCA (Zita 2)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar på Zita: Babyteeth (Zita 2)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Lilla Anna och Långa Farbrorn (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
13:45 Leva på hoppet (Zita 3)
14:00 Guldbaggedagar på Zita: Idomeni (Zita 2)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:00 Guldbaggedagar på Zita: Till min dotter (Zita 2)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
16:30 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 Guldbaggedagar på Zita: Psykos i Stockholm (Zita 2)
18:15 Rocks (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar på Zita: Inland (Zita 2)
20:30 Rocks (Zita 3)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
◀︎ BLÄDDRA ▶︎
De 12 apornas armé
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
Klassiker på Zita
En film av Terry Gillam
Originaltitel
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Åldersgräns
Producent
Manus
Språk
Textning
Twelve Monkeys
USA
1995
129 min
Sci-fi, drama
Från 15 år
Robert Kosberg
David Peoples, Janet Peoples
Engelska
Ingen textning

Året är 2035. Efter att större delen av jordens befolkning blivit utrotad av ett mördarvirus är de överlevande dömda till att leva i klaustrofobiska samhällen, djupt under jorden. Cole anmäler sig frivilligt till en resa tillbaka till det förflutna för att hitta ett spår av det rena viruset, så att vetenskapsmännen kan utveckla ett botemedel. Men tiden är knapp för Cole som ska spåra upp de 12 apornas armé, en extremistgrupp som har något att göra med den dödliga sjukdomen.... 

De 12 apornas armé var den andra filmen som regissören Terry Gilliam inte stod för originalmanus. Producenten till filmen, Robert Kosberg, var ett stort fan av Chris Markers La Jetée som De 12 apornas armé är inspierad och delvis baserad på.

La Jetée går som förfilm med start 18:00.  

OBS: Filmen har engelsk dialog och inga undertexter.

Medverkande: Bruce Willis, Madeleine Stowe, och Brad Pitt.
Originaltitel
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Åldersgräns
Producent
Manus
Språk
Textning
Twelve Monkeys
USA
1995
129 min
Sci-fi, drama
Från 15 år
Robert Kosberg
David Peoples, Janet Peoples
Engelska
Ingen textning

idag
13:45 Leva på hoppet (Zita 3)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:00 Guldbaggedagar på Zita: ORCA (Zita 2)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar på Zita: Babyteeth (Zita 2)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
i morgon
12:00 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Lilla Anna och Långa Farbrorn (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
13:45 Leva på hoppet (Zita 3)
14:00 Guldbaggedagar på Zita: Idomeni (Zita 2)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:00 Guldbaggedagar på Zita: Till min dotter (Zita 2)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
16:30 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 Guldbaggedagar på Zita: Psykos i Stockholm (Zita 2)
18:15 Rocks (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar på Zita: Inland (Zita 2)
20:30 Rocks (Zita 3)
25 mån jan
14:15 Barnens Bio : Lilla Anna och Långa Farbrorn (Zita 3)
14:30 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:45 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
15:45 Leva på hoppet (Zita 2)
16:00 Wolfwalkers (Zita 3)
16:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
18:00 Klassiker på Zita: In the Mood for Love (Zita 1)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 3)
18:30 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 2)
20:00 Klassiker på Zita: In the Mood for Love (Zita 1)
20:15 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 2)
20:30 Rocks (Zita 3)
26 tis jan
14:15 Barnens Bio : Lilla Anna och Långa Farbrorn (Zita 3)
14:30 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:45 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
15:30 Leva på hoppet (Zita 2)
16:00 Wolfwalkers (Zita 3)
16:15 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 Klassiker på Zita: In the Mood for Love (Zita 2)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Klassiker på Zita: In the Mood for Love (Zita 2)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:30 Rocks (Zita 3)
27 ons jan
14:15 Barnens Bio : Lilla Anna och Långa Farbrorn (Zita 3)
14:30 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:45 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
15:30 Leva på hoppet (Zita 2)
16:00 Wolfwalkers (Zita 3)
16:15 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 In the Mood for Love (Zita 2)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 In the Mood for Love (Zita 2)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:30 Rocks (Zita 3)
28 tors jan
14:15 Barnens Bio : Lilla Anna och Långa Farbrorn (Zita 3)
14:30 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:45 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
15:30 Leva på hoppet (Zita 2)
16:00 Wolfwalkers (Zita 3)
16:15 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 In the Mood for Love (Zita 2)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:30 Rocks (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
⬆︎