Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:00 Billie (Zita 3)
14:00 Nomadland (Zita 1)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 Corona Film Club (Zita 2)
18:20 Children of the enemy (Zita 3)
20:10 First Cow (Zita 2)
20:20 En runda till (Zita 3)
20:45 Nomadland (Zita 1)
i morgon
Zita
14:00 Billie (Zita 3)
14:30 Nomadland (Zita 1)
14:45 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 House of Cardin (Zita 2)
16:45 Nomadland (Zita 1)
18:15 Children of the enemy (Zita 3)
18:30 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 1)
20:15 Judas and the Black Messiah (Zita 3)
20:30 The man who sold his skin (Zita 2)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Franska Tisdagar_ny
Barnens Bio
Ny Finsk Film
kortfilm vÄren 2021
mÄnadens dokumentÀr
Bli ZitavÀn
Sista chansen
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:00 Billie (Zita 3)
14:00 Nomadland (Zita 1)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 Corona Film Club (Zita 2)
18:20 Children of the enemy (Zita 3)
20:10 First Cow (Zita 2)
20:20 En runda till (Zita 3)
20:45 Nomadland (Zita 1)
i morgon
Zita
14:00 Billie (Zita 3)
14:30 Nomadland (Zita 1)
14:45 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 House of Cardin (Zita 2)
16:45 Nomadland (Zita 1)
18:15 Children of the enemy (Zita 3)
18:30 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 1)
20:15 Judas and the Black Messiah (Zita 3)
20:30 The man who sold his skin (Zita 2)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
Brooks, Meadows
and Lovely Faces
För nÀrvarande Àr inga visningar av denna film planerade.
Arab Film Festival Stockholm
En film av Yusri Nasrullah
Land
ProduktionsÄr
LĂ€ngd
SprÄk
Textning
Egypten
2016
110 min
Arabiska
Engelska

Yehia är en kock som driver ett cateringföretag med sina två söner, Refaat och Galal. Refaat är en passionerad kock medan Galal är en tjejtjusare. Yehias systerdotter Karima är tänkt att gifta sig med Refaat men Refaat är kär i Shadia och även Karima är kär i någon annan - men väntar på rätt ögonblick att avslöja sin hemlighet. 

Medverkande: Ahmed Dawood, Laila Eloui, och Mohamed Farraag |.
Land
ProduktionsÄr
LĂ€ngd
SprÄk
Textning
Egypten
2016
110 min
Arabiska
Engelska

idag
14:00 Billie (Zita 3)
14:00 Nomadland (Zita 1)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 Corona Film Club (Zita 2)
18:20 Children of the enemy (Zita 3)
20:10 First Cow (Zita 2)
20:20 En runda till (Zita 3)
20:45 Nomadland (Zita 1)
i morgon
14:00 Billie (Zita 3)
14:30 Nomadland (Zita 1)
14:45 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 House of Cardin (Zita 2)
16:45 Nomadland (Zita 1)
18:15 Children of the enemy (Zita 3)
18:30 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 1)
20:15 Judas and the Black Messiah (Zita 3)
20:30 The man who sold his skin (Zita 2)
20 tors maj
14:00 Billie (Zita 3)
14:45 Nomadland (Zita 1)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 House of Cardin Sista visning! (Zita 2)
17:00 Nomadland (Zita 1)
18:10 Stray Sista visning! (Zita 3)
18:30 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 1)
20:30 The man who sold his skin (Zita 2)
21 fre maj
14:00 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:00 En runda till (Zita 2)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:00 Promising Young Woman PremiÀr! (Zita 1)
18:30 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 Promising Young Woman (Zita 1)
20:30 First Cow (Zita 2)
22 lör maj
12:15 Barnens Bio : Raya och den sista draken (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Blod och tÄrar - ett lÀbbigt filmpaket (Zita 1)
13:30 Barnens Bio : Blod och tÄrar - ett lÀbbigt filmpaket (Zita 1)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:00 En runda till (Zita 2)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:00 Promising Young Woman (Zita 1)
18:30 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 Promising Young Woman (Zita 1)
20:30 First Cow (Zita 2)
23 sön maj
12:00 Barnens Bio : Maronas fantastiska resa (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Raya och den sista draken (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Blod och tÄrar - ett lÀbbigt filmpaket (Zita 1)
13:30 Barnens Bio : Blod och tÄrar - ett lÀbbigt filmpaket (Zita 1)
14:00 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:00 En runda till (Zita 2)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:00 Promising Young Woman (Zita 1)
18:30 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 Promising Young Woman (Zita 1)
20:30 First Cow (Zita 2)
24 mÄn maj
14:00 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:00 En runda till (Zita 2)
16:15 Billie (Zita 1)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:15 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
18:30 Klassiker pÄ Zita: Muraren (Zita 1)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 En runda till (Zita 2)
20:30 Promising Young Woman (Zita 1)
25 tis maj
14:00 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:15 Franska Tisdagar: Roubaix une LumiĂšre (Zita 2)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:00 Promising Young Woman (Zita 1)
18:30 Franska Tisdagar: Roubaix une LumiĂšre (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 Promising Young Woman (Zita 1)
20:45 First Cow (Zita 2)
26 ons maj
14:00 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 2)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
15:45 En runda till (Zita 2)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:00 En runda till English Subtitles! (Zita 2)
18:15 The man who sold his skin (Zita 1)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 En runda till English Subtitles! (Zita 2)
20:30 Promising Young Woman (Zita 1)
27 tors maj
14:15 Billie (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:00 En runda till (Zita 2)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:45 MÄnadens dokumentÀr: Gunda (Zita 3)
18:00 Promising Young Woman (Zita 1)
18:30 Children of the enemy (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 The man who sold his skin (Zita 1)
20:30 First Cow (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
âŹ†ïžŽ