Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 En sommar PremiÀr! (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
15:30 Maestro PremiÀr! (Zita 1)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 1)
18:15 Puss hejdÄ PremiÀr! (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Reality PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdÄ (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan pÄ Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
Eo poster
🔍
Nyhetsbrev_ny
Bli ZitavÀn
50 Ă„r
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2023
Klassiker pÄ Zita
Barnens Bio
mÄnadens dokumentÀr
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 En sommar PremiÀr! (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
15:30 Maestro PremiÀr! (Zita 1)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 1)
18:15 Puss hejdÄ PremiÀr! (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Reality PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdÄ (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan pÄ Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
Fler dagar...
Eo poster
◀ BLÄDDRA ▶
Eo
För nÀrvarande Àr inga visningar av denna film planerade.
En film av Jerzy Skolimowski
Land
ProduktionsÄr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
Distributör
SprÄk
Textning
Polen
2022
86 min
Drama
FrÄn 15 Är
Njutafilms
Polska, Italienska, Engelska, Franska, SpanskaPolska, Italienska...🔍
Svenska

Screening with english subtitles 13/4.

Under spelperioden 31 mars - 6 April visas "Åsnelandet" som förfilm.

Vår värld är en synnerligen gåtfull plats genom en åsnas perspektiv. Åsnan Eo får plötsligt chansen att lämna sin cirkus och trava ut i friheten, och det blir starten på ett omvälvande äventyr präglat av både välvilliga och illasinnade människor, stor glädje och avgrundsdjup förtvivlan.

Precis som i Bressons åsnefilm Min vän Balthazar (1966) står djurets oskuld i stark kontrast till mänsklighetens dårskap, och vårt gemensamma behov av det som brukar kallas medmänsklighet kanske aldrig har framstått tydligare. Den polske mästerregissören Skolimowski visar vid 84 års ålder prov på en enastående vitalitet, lekfullhet och artistisk skärpa.

Polens Oscarsbidrag till Bästa utländska film!

 

Medverkande: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, och Lorenzo Zurzolo.
Land
ProduktionsÄr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
Distributör
SprÄk
Textning
Polen
2022
86 min
Drama
FrÄn 15 Är
Njutafilms
Polska, Italienska, Engelska, Franska, SpanskaPolska, Italienska...🔍
Svenska

8 fre dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 En sommar PremiÀr! (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
15:30 Maestro PremiÀr! (Zita 1)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 1)
18:15 Puss hejdÄ PremiÀr! (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Reality PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
9 lör dec
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdÄ (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan pÄ Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
10 sön dec
12:30 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
14:00 Scrapper (Zita 1)
14:15 Nille pÄ Ringsö Sista visning! (Zita 2)
15:45 Amina (Zita 2)
16:00 Puss hejdÄ Film & Samtal (Zita 1)
17:45 En sommar (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 2)
18:15 Höstlöv som faller (Zita 1)
19:45 Reality (Zita 2)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
11 mÄn dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:00 Klassiker pÄ Zita: Livet Àr underbart (Zita 1)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:15 Reality (Zita 2)
20:30 Scrapper (Zita 1)
20:45 Syndabocken (Zita 3)
12 tis dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Coma (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
19:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
13 ons dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:00 Ny Italiensk Film: Brado (Zita 1)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:10 Maestro (Zita 1)
20:20 Scrapper (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
14 tors dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina Sista visning! (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:45 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
18:30 Films with English subtitles: Höstlöv som faller (Zita 1)
20:15 Maestro (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
20:45 Scrapper (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
âŹ†ïžŽ