Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:15 Perfect Days (Zita 1)
14:00 The old oak (Zita 3)
14:15 Bastarden (Zita 2)
16:00 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Magdalena (Zita 1)
18:30 LĂ€rarrummet (Zita 3)
20:15 The Zone of Interest (Zita 1)
20:30 Megaheartz (Zita 2)
20:45 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 3)
i morgon
Zita
13:00 Perfect Days (Zita 2)
13:15 Banel & Adama PremiÀr! (Zita 3)
13:30 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
15:00 Bastarden (Zita 3)
15:30 The Zone of Interest (Zita 2)
15:45 LĂ€rarrummet (Zita 1)
17:30 Poor things (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Be my dad (Zita 1)
18:00 Filmen om Kal P Dal PremiÀr! (Zita 2)
20:00 All of us Strangers PremiÀr! (Zita 2)
20:15 Megaheartz (Zita 3)
20:30 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
Bli ZitavÀn
Zitas Filmpedagoger
50 Ă„r
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2024
Klassiker pÄ Zita
Barnens Bio
mÄnadens dokumentÀr
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:15 Perfect Days (Zita 1)
14:00 The old oak (Zita 3)
14:15 Bastarden (Zita 2)
16:00 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Magdalena (Zita 1)
18:30 LĂ€rarrummet (Zita 3)
20:15 The Zone of Interest (Zita 1)
20:30 Megaheartz (Zita 2)
20:45 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 3)
i morgon
Zita
13:00 Perfect Days (Zita 2)
13:15 Banel & Adama PremiÀr! (Zita 3)
13:30 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
15:00 Bastarden (Zita 3)
15:30 The Zone of Interest (Zita 2)
15:45 LĂ€rarrummet (Zita 1)
17:30 Poor things (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Be my dad (Zita 1)
18:00 Filmen om Kal P Dal PremiÀr! (Zita 2)
20:00 All of us Strangers PremiÀr! (Zita 2)
20:15 Megaheartz (Zita 3)
20:30 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
Fler dagar...
◀ BLÄDDRA ▶
Florencia en el amazonas
För nÀrvarande Àr inga visningar av denna opera planerade.
METROPOLITAN PÅ ZITA
Dirigent
Scenografi
Kostym
LjussÀttning
Koreograf
Land
ProduktionsÄr
Genre
ÅldersgrĂ€ns
Arrangör
Regi
SprÄk
Textning
Yannick NĂ©zet-SĂ©guin
Riccardo Hernandez
Ana Kuzmanic
T.J. Gerckens
Alex Sanchez
USA
2023
Opera
FrÄn 15 Är
Folkets Hus och Park
Mary Zimmerman
Spanska
Svenska

Sopranen Ailyn Pérez spelar rollen som operadivan Florencia Grimaldi i denna nya produktion av Mary Zimmerman, som tar Amazonas mystiska rike till Zita den 9 december.

Florencia en el Amazonas är Mets första opera på spanska på nästan ett sekel. Den mexikanske kompositören Daniel Catáns opera från 1996 är inspirerad av Gabriel García Márquez magiska realism. Föreställningen handlar om operadivan Florencia Grimaldi, som återvänder till sitt hemland Brasilien för att uppträda och söka efter sin förlorade älskare som försvunnit i djungeln.

Den framstående ensemblen som porträtterar divans medresenärer på flodbåten till Manaus består av Gabriella Reyes som journalisten Rosalba och basbarytonen Greer Grimsley som fartygets kapten.

Barytonen Mattia Olivieri är den gåtfulle styrmannen Riolobo, tenoren Mario Chang som kaptenens brorson, Arcadio, och mezzosopranen Nancy Fabiola Herrera samt barytonen Michael Chioldi som paret Paula och Álvaro. Yannick Nézet-Séguin dirigerar.

Medverkande: Ailyn Pérez (Florencia Grimaldi), Gabriella Reyes (Rosalba), Nancy Fabiola Herrera (Paula), Mario Chang (Arcadio), Michael Chioldi (Álvaro), Mattia Olivieri (Riolobo), och Greer Grimsley (Kaptenen).
Dirigent
Scenografi
Kostym
LjussÀttning
Koreograf
Land
ProduktionsÄr
Genre
ÅldersgrĂ€ns
Arrangör
Regi
SprÄk
Textning
Yannick NĂ©zet-SĂ©guin
Riccardo Hernandez
Ana Kuzmanic
T.J. Gerckens
Alex Sanchez
USA
2023
Opera
FrÄn 15 Är
Folkets Hus och Park
Mary Zimmerman
Spanska
Svenska

22 tors feb
13:15 Perfect Days (Zita 1)
14:00 The old oak (Zita 3)
14:15 Bastarden (Zita 2)
16:00 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Magdalena (Zita 1)
18:30 LĂ€rarrummet (Zita 3)
20:15 The Zone of Interest (Zita 1)
20:30 Megaheartz (Zita 2)
20:45 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 3)
23 fre feb
13:00 Perfect Days (Zita 2)
13:15 Banel & Adama PremiÀr! (Zita 3)
13:30 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
15:00 Bastarden (Zita 3)
15:30 The Zone of Interest (Zita 2)
15:45 LĂ€rarrummet (Zita 1)
17:30 Poor things (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Filmdagar: Be my dad (Zita 1)
18:00 Filmen om Kal P Dal PremiÀr! (Zita 2)
20:00 All of us Strangers PremiÀr! (Zita 2)
20:15 Megaheartz (Zita 3)
20:30 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
24 lör feb
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 The Zone of Interest (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:00 Visegrad 4 Filmdagar: Invalid (Zita 1)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 LĂ€rarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:00 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
25 sön feb
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 Perfect Days (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 LĂ€rarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:15 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
26 mÄn feb
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:30 Banel & Adama (Zita 2)
14:00 LĂ€rarrummet (Zita 3)
15:00 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
15:30 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
17:30 LĂ€rarrummet (Zita 1)
18:00 Bastarden (Zita 3)
18:15 All of us Strangers (Zita 2)
20:00 The Zone of Interest (Zita 1)
20:15 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
20:30 Megaheartz (Zita 3)
27 tis feb
12:00 Barnens Bio : Greta Gris Biofest (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
13:45 Höstlöv som faller (Zita 2)
14:00 LĂ€rarrummet (Zita 3)
15:30 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
15:45 LĂ€rarrummet (Zita 2)
16:15 Banel & Adama (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Vermin (Zita 1)
18:15 Films with English subtitles: The Zone of Interest (Zita 2)
18:30 Bastarden (Zita 3)
20:00 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
20:30 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
21:00 Megaheartz (Zita 3)
28 ons feb
12:00 Barnens Bio : Greta Gris Biofest (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
13:15 Perfect Days (Zita 1)
13:30 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
14:00 LĂ€rarrummet (Zita 3)
15:45 Poor things (Zita 2)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
16:15 Banel & Adama (Zita 3)
18:00 LĂ€rarrummet (Zita 1)
18:30 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
20:15 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
29 tors feb
12:00 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 3)
13:15 Höstlöv som faller (Zita 2)
14:00 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
14:45 Ett hjÀrta Àr alltid rött (Zita 1)
15:30 NÀr Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
16:30 Banel & Adama (Zita 3)
16:45 All of us Strangers (Zita 1)
18:00 LĂ€rarrummet (Zita 2)
18:30 Bastarden (Zita 3)
19:00 Analysera Mera: The old oak (Zita 1)
20:15 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
21:00 Megaheartz (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
âŹ†ïžŽ