Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:00 Billie (Zita 3)
14:00 Nomadland (Zita 1)
14:45 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 Corona Film Club (Zita 2)
18:10 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
18:20 Children of the enemy (Zita 3)
20:10 First Cow (Zita 2)
20:20 En runda till (Zita 3)
20:45 Nomadland (Zita 1)
i morgon
Zita
14:00 Billie (Zita 3)
14:30 Nomadland (Zita 1)
14:45 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 House of Cardin (Zita 2)
16:45 Nomadland (Zita 1)
18:15 Children of the enemy (Zita 3)
18:30 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 1)
20:15 Judas and the Black Messiah (Zita 3)
20:30 The man who sold his skin (Zita 2)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Franska Tisdagar_ny
Barnens Bio
Ny Finsk Film
kortfilm våren 2021
månadens dokumentär
Bli Zitavän
Sista chansen
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:00 Billie (Zita 3)
14:00 Nomadland (Zita 1)
14:45 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 Corona Film Club (Zita 2)
18:10 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
18:20 Children of the enemy (Zita 3)
20:10 First Cow (Zita 2)
20:20 En runda till (Zita 3)
20:45 Nomadland (Zita 1)
i morgon
Zita
14:00 Billie (Zita 3)
14:30 Nomadland (Zita 1)
14:45 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 House of Cardin (Zita 2)
16:45 Nomadland (Zita 1)
18:15 Children of the enemy (Zita 3)
18:30 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 1)
20:15 Judas and the Black Messiah (Zita 3)
20:30 The man who sold his skin (Zita 2)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
på Zita fre 7 maj – sön 9 maj

Fokus: Céline Sciamma

I samband med nypremiären av den franska regissören Céline Sciammas debutfilm Water Lilies visar Zita nu hela regissörens filmografi under en hel helg på storduk. Upptäck en av Frankrikes största filmregissörer som nu senast var aktuell med den kritikerhyllade Porträtt av en kvinna i brand hos oss. 

Utöver filmerna som hon har regisserat så visar vi även den animerade barnfilmen Mitt liv som Zucchini under helgen 7-9 maj där Céline Sciamma står för manus fritt efter Gilles Paris bok med samma namn. 

PROGRAM SCIAMMA x4:

Fredag 7 maj
13:30 Mitt liv som Zucchini
18:00 Water Lilies (Nypremiär!)

Lördag 8 maj
13:30 Mitt liv som Zucchini
18:00 Water Lilies
18:15 Tomboy
20:00 Girlhood

Söndag 9 maj
13:30 Mitt liv som Zucchini
18:00 Water Lilies
20:00 Porträtt av en kvinna i brand

 


Céline Sciamma skrev manuset till sin debutfilm, Water Lilies, samtidigt som hennes studier i film. Filmen, som blev uttagen till Un Certain Regard under Cannes, är en skarp coming-of-age drama som berättar om vänskap och sexuellt uppvaknande hos tre vänner . Med regissörens andra film Tomboy, får vi följa med en könsidentitets-sökande 10-årig flicka under en varm sommar när hon och hennes familj flyttar in i ett nytt område. Filmen som fick sin premiär under Berlins filmfestival 2011 och kammade hem Jurypriset.  
Céline Sciammas tredje film Girlhood öppnade Directors Fortnight i Cannes och fokuserade på en grupp förortstjejer i Paris och huvudpersonen Marieme som drömmer om frihet ifrån hennes familj. Fokus har alltid varit på kvinnor i Sciammas filmer och oftast unga kvinnor som genomgår en större förändring - och hur de ser på sig själva och varandra inom systerskapet. Något som märks i regissörens senaste film Porträtt av en kvinna i brand som fokuserade på relationen mellan konstnären Marianne och Héloïse i prisbelönt kostymdrama som tävlade i Cannes. 

 


Publicerad 20/4 2021 kl 12:43. Senast uppdaterad 30/4 2021 kl 19:27.

idag
14:00 Billie (Zita 3)
14:00 Nomadland (Zita 1)
14:45 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 Corona Film Club (Zita 2)
18:10 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
18:20 Children of the enemy (Zita 3)
20:10 First Cow (Zita 2)
20:20 En runda till (Zita 3)
20:45 Nomadland (Zita 1)
i morgon
14:00 Billie (Zita 3)
14:30 Nomadland (Zita 1)
14:45 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 House of Cardin (Zita 2)
16:45 Nomadland (Zita 1)
18:15 Children of the enemy (Zita 3)
18:30 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 1)
20:15 Judas and the Black Messiah (Zita 3)
20:30 The man who sold his skin (Zita 2)
20 tors maj
14:00 Billie (Zita 3)
14:45 Nomadland (Zita 1)
16:00 En runda till (Zita 3)
16:30 House of Cardin Sista visning! (Zita 2)
17:00 Nomadland (Zita 1)
18:10 Stray Sista visning! (Zita 3)
18:30 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 1)
20:30 The man who sold his skin (Zita 2)
21 fre maj
14:00 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:00 En runda till (Zita 2)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:00 Promising Young Woman Premiär! (Zita 1)
18:30 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 Promising Young Woman (Zita 1)
20:30 First Cow (Zita 2)
22 lör maj
12:15 Barnens Bio : Raya och den sista draken (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Blod och tårar - ett läbbigt filmpaket (Zita 1)
13:30 Barnens Bio : Blod och tårar - ett läbbigt filmpaket (Zita 1)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:00 En runda till (Zita 2)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:00 Promising Young Woman (Zita 1)
18:30 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 Promising Young Woman (Zita 1)
20:30 First Cow (Zita 2)
23 sön maj
12:00 Barnens Bio : Maronas fantastiska resa (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Raya och den sista draken (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Blod och tårar - ett läbbigt filmpaket (Zita 1)
13:30 Barnens Bio : Blod och tårar - ett läbbigt filmpaket (Zita 1)
14:00 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:00 En runda till (Zita 2)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:00 Promising Young Woman (Zita 1)
18:30 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 Promising Young Woman (Zita 1)
20:30 First Cow (Zita 2)
24 mån maj
14:00 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:00 En runda till (Zita 2)
16:15 Billie (Zita 1)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:15 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
18:30 Klassiker på Zita: Muraren (Zita 1)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 En runda till (Zita 2)
20:30 Promising Young Woman (Zita 1)
25 tis maj
14:00 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:15 Franska Tisdagar: Roubaix une Lumière (Zita 2)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:00 Promising Young Woman (Zita 1)
18:30 Franska Tisdagar: Roubaix une Lumière (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 Promising Young Woman (Zita 1)
20:45 First Cow (Zita 2)
26 ons maj
14:00 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 2)
14:15 Children of the enemy (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
15:45 En runda till (Zita 2)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:45 Nomadland (Zita 3)
18:00 En runda till English Subtitles! (Zita 2)
18:15 The man who sold his skin (Zita 1)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 En runda till English Subtitles! (Zita 2)
20:30 Promising Young Woman (Zita 1)
27 tors maj
14:15 Billie (Zita 1)
14:30 Nomadland (Zita 3)
16:00 En runda till (Zita 2)
16:15 Corona Film Club (Zita 1)
16:45 Månadens dokumentär: Gunda (Zita 3)
18:00 Promising Young Woman (Zita 1)
18:30 Children of the enemy (Zita 2)
19:00 Berlin Alexanderplatz (Zita 3)
20:15 The man who sold his skin (Zita 1)
20:30 First Cow (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
⬆︎