Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Leva pÄ hoppet (Zita 3)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
18:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Charter (Zita 2)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Babyteeth (Zita 2)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Linnea i mÄlarens trÀdgÄrd (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Lilla Anna och LĂ„nga Farbrorn (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Linnea i mÄlarens trÀdgÄrd (Zita 2)
13:45 Leva pÄ hoppet (Zita 3)
14:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Idomeni (Zita 2)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Till min dotter (Zita 2)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
16:30 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Psykos i Stockholm (Zita 2)
18:15 Rocks (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Inland (Zita 2)
20:30 Rocks (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Opera
Bli ZitavÀn
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Leva pÄ hoppet (Zita 3)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
18:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Charter (Zita 2)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Babyteeth (Zita 2)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Linnea i mÄlarens trÀdgÄrd (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Lilla Anna och LĂ„nga Farbrorn (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Linnea i mÄlarens trÀdgÄrd (Zita 2)
13:45 Leva pÄ hoppet (Zita 3)
14:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Idomeni (Zita 2)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Till min dotter (Zita 2)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
16:30 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Psykos i Stockholm (Zita 2)
18:15 Rocks (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Inland (Zita 2)
20:30 Rocks (Zita 3)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
pĂ„ Zita sön 13 okt – sön 27 okt

Under oktober månad anordnar Svenska institutet i Athen, Grekiska filmcentret, Grekiska Skolan i Stockholm och Stiftelsen Grekiska Kulturhuset, tre filmdagar på Zita Folkets Bio i Stockholm, den 13, 20 respektive 27 oktober. Arrangemanget är under den Grekiska Ambassadens egid.

Den 12 oktober kl. 17.00 hålls dessutom ett föredrag om den nya spännande grekiska filmvågen i samband med en mottagning hos Stiftelsen Grekiska Kulturhuset i Stockholm, Idungatan 4b.

PROGRAM:

Lördag 12 oktober på Stiftelsen Grekiska Kulturhuset, Idungatan 4B, Stockholm
17.00  Presentation på engelska med titeln New Greek Cinema & The Weird Wave av Rea Walldén, filmteoretiker och regissör.
18.30  Mottagning

 

Söndag 13 oktober på Zita
16.30  Introduktion, Rea Walldén, representant för WIFT (Women in Film and Television)
16.35  37 dagar (kortfilm)
17.00  Hennes jobb (långfilm)
18.30-19.30 
Diskussion/Q&A. Moderator Rea Walldén

 

Söndag 20 oktober på Zita
16.30  De döende fiskarnas tystnad (kortfilm) + Servitören (långfilm)
18.40-19.30 Diskussion/Q&A

 

Söndag 27 oktober på Zita
16.30  Patissionavenyn (kortfilm) + Smuggla Hendrix (långfilm)
18.40-19.30 Diskussion/Q&A

 


Biljettinformation:

100 kr per biljett/dag
Medlemmar i Grekiska föreningar 80 kr per biljett och filmpass: rabattkod erhålls genom föreningarna.

ENBART KÖP - NUMRERADE

Försäljningen öppnar 30 minuter innan respektive filmvisning. 
pta biljetter återlöses ej.
Kom i tid till visningarna, annars kan det vara fullt i salongen.


Publicerad 18/9 2019 kl 13:50. Senast uppdaterad 18/10 2019 kl 15:40.

idag
13:45 Leva pÄ hoppet (Zita 3)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
18:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Charter (Zita 2)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Babyteeth (Zita 2)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
i morgon
12:00 Barnens Bio : Linnea i mÄlarens trÀdgÄrd (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Lilla Anna och LĂ„nga Farbrorn (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Linnea i mÄlarens trÀdgÄrd (Zita 2)
13:45 Leva pÄ hoppet (Zita 3)
14:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Idomeni (Zita 2)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Till min dotter (Zita 2)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
16:30 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Psykos i Stockholm (Zita 2)
18:15 Rocks (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar pÄ Zita: Inland (Zita 2)
20:30 Rocks (Zita 3)
25 mÄn jan
14:15 Barnens Bio : Lilla Anna och LĂ„nga Farbrorn (Zita 3)
14:30 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:45 Barnens Bio : Linnea i mÄlarens trÀdgÄrd (Zita 2)
15:45 Leva pÄ hoppet (Zita 2)
16:00 Wolfwalkers (Zita 3)
16:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
18:00 Klassiker pÄ Zita: In the Mood for Love (Zita 1)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 3)
18:30 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 2)
20:00 Klassiker pÄ Zita: In the Mood for Love (Zita 1)
20:15 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 2)
20:30 Rocks (Zita 3)
26 tis jan
14:15 Barnens Bio : Lilla Anna och LĂ„nga Farbrorn (Zita 3)
14:30 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:45 Barnens Bio : Linnea i mÄlarens trÀdgÄrd (Zita 2)
15:30 Leva pÄ hoppet (Zita 2)
16:00 Wolfwalkers (Zita 3)
16:15 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 Klassiker pÄ Zita: In the Mood for Love (Zita 2)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Klassiker pÄ Zita: In the Mood for Love (Zita 2)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:30 Rocks (Zita 3)
27 ons jan
14:15 Barnens Bio : Lilla Anna och LĂ„nga Farbrorn (Zita 3)
14:30 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:45 Barnens Bio : Linnea i mÄlarens trÀdgÄrd (Zita 2)
15:30 Leva pÄ hoppet (Zita 2)
16:00 Wolfwalkers (Zita 3)
16:15 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 In the Mood for Love (Zita 2)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 In the Mood for Love (Zita 2)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:30 Rocks (Zita 3)
28 tors jan
14:15 Barnens Bio : Lilla Anna och LĂ„nga Farbrorn (Zita 3)
14:30 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:45 Barnens Bio : Linnea i mÄlarens trÀdgÄrd (Zita 2)
15:30 Leva pÄ hoppet (Zita 2)
16:00 Wolfwalkers (Zita 3)
16:15 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 In the Mood for Love (Zita 2)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:30 Rocks (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
âŹ†ïžŽ