Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:00 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
14:30 Fyra döttrar Sista chansen! (Zita 3)
16:15 Sidonie i Japan (Zita 1)
16:30 ChimÀren (Zita 2)
17:00 Goodbye Julia (Zita 3)
18:15 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
19:00 Drömmen lever vidare (Zita 2)
20:00 En doft av kÀrlek - Pot au Feu (Zita 3)
20:30 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
21:00 The Settlers (Zita 2)
i morgon
Zita
13:30 Goodbye Julia (Zita 2)
14:00 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
14:30 Leaving Jesus (Zita 3)
16:00 ChimÀren (Zita 2)
16:15 Sidonie i Japan (Zita 1)
16:30 En doft av kÀrlek - Pot au Feu (Zita 3)
18:15 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
18:30 Drömmen lever vidare (Zita 2)
19:00 Chasing the Dazzling Light (Zita 3)
20:30 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
20:45 The Settlers (Zita 2)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
Nyhetsbrev_ny
Bli ZitavÀn
Zitas Filmpedagoger
Analysera mera
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2024
Klassiker pÄ Zita
Barnens Bio
mÄnadens dokumentÀr
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:00 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
14:30 Fyra döttrar Sista chansen! (Zita 3)
16:15 Sidonie i Japan (Zita 1)
16:30 ChimÀren (Zita 2)
17:00 Goodbye Julia (Zita 3)
18:15 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
19:00 Drömmen lever vidare (Zita 2)
20:00 En doft av kÀrlek - Pot au Feu (Zita 3)
20:30 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
21:00 The Settlers (Zita 2)
i morgon
Zita
13:30 Goodbye Julia (Zita 2)
14:00 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
14:30 Leaving Jesus (Zita 3)
16:00 ChimÀren (Zita 2)
16:15 Sidonie i Japan (Zita 1)
16:30 En doft av kÀrlek - Pot au Feu (Zita 3)
18:15 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
18:30 Drömmen lever vidare (Zita 2)
19:00 Chasing the Dazzling Light (Zita 3)
20:30 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
20:45 The Settlers (Zita 2)
Fler dagar...

I.C.Ensemble är en sammansättning av 3 musiker som med sina respketive brokiga bakgrunder kommer skriva och spela ny musik till stumfilmer från filmhistoriens begynnelse och därigenom gifta nytt och gammalt i en föreställning som blir uppslukande såväl musikaliskt som filmiskt.

Kärnan i ensemblen består av Cellisten, dirigenten och Balettpunkaren Simon Bång, basisten, låtskrivaren och progrock-dinosaurien Anton Ericsson, och Accordeonisten, tonsättaren och dragspelaren Andreas Nilsson. Med sig har de några av Stockholms vassaste kammarmusiker på scen.

Filmerna som kommer visas är ett urval från spjälsängen av Fransk och Tysk filmhistoria. Bland annat får vi se en av världshistorien första skräckfilmer, Draculas förfader och kanske den spirituella föregångaren till Narutos padd-mästare Jiraya?
 

13 — 14 april
Månresor och magiska grodor: Livemusik till stumfilm!
I.C.Ensembles första live-musik föreställning består av ett härligt paket med filmer av Walter Ruttman, Eggelin m.m. Läs mer om alla filmer genom att klicka här, eller längre ned på sidan. 

 


I sammarbete med ABF Stockholm.


Publicerad 30/1 2024 kl 09:11. Senast uppdaterad 24/3 2024 kl 19:56.

27 mÄn maj
14:00 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
14:30 Fyra döttrar Sista chansen! (Zita 3)
16:15 Sidonie i Japan (Zita 1)
16:30 ChimÀren (Zita 2)
17:00 Goodbye Julia (Zita 3)
18:15 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
19:00 Drömmen lever vidare (Zita 2)
20:00 En doft av kÀrlek - Pot au Feu (Zita 3)
20:30 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
21:00 The Settlers (Zita 2)
28 tis maj
13:30 Goodbye Julia (Zita 2)
14:00 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
14:30 Leaving Jesus (Zita 3)
16:00 ChimÀren (Zita 2)
16:15 Sidonie i Japan (Zita 1)
16:30 En doft av kÀrlek - Pot au Feu (Zita 3)
18:15 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
18:30 Drömmen lever vidare (Zita 2)
19:00 Chasing the Dazzling Light (Zita 3)
20:30 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
20:45 The Settlers (Zita 2)
29 ons maj
13:30 Goodbye Julia (Zita 2)
14:00 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
14:30 Leaving Jesus (Zita 3)
16:00 ChimÀren (Zita 2)
16:15 Sidonie i Japan (Zita 1)
16:30 Sommar utan vÄr (Zita 3)
18:15 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
18:30 Drömmen lever vidare (Zita 2)
20:00 Goodbye Julia (Zita 3)
20:30 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
20:45 The Settlers (Zita 2)
30 tors maj
13:30 StormskÀrs Maja (Zita 2)
14:00 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
14:15 Leaving Jesus (Zita 3)
16:00 Sommar utan vÄr (Zita 3)
16:15 Sidonie i Japan (Zita 1)
16:30 Drömmen lever vidare (Zita 2)
18:15 Sommarljus... och sen kommer natten (Zita 1)
18:30 ChimÀren (Zita 2)
19:45 Goodbye Julia (Zita 3)
20:30 Det finns alltid en morgondag (Zita 1)
21:00 The Settlers (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
âŹ†ïžŽ