Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:45 Downton Abbey (Zita 3)
14:45 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Zita 1)
15:00 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 2)
16:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Zita 3)
17:00 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
18:15 Smärta och ära (Zita 3)
18:30 Om det oändliga Förhandsvisning! (Zita 2)
20:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 2)
20:30 Sorry We Missed You (Zita 3)
21:15 Marianne & Leonard: Words of Love (Zita 1)
i morgon
Zita
13:45 Downton Abbey (Zita 3)
14:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Zita 1)
15:00 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 2)
16:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Zita 3)
16:45 Marianne & Leonard: Words of Love (Zita 1)
17:00 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
18:15 Smärta och ära (Zita 3)
18:45 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
19:00 Opera de Paris Live!: Trollflöjten (Zita 1)
20:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 2)
20:30 Sorry We Missed You (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter
Visas nu
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Barnens Bio
Opera
Svensk Kortfilm
NyFinskFilm
månadens dokumentär
Bli Zitavän
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Biokällan - din biograf i Märsta
Folkets Bio
Biljetter_new
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:45 Downton Abbey (Zita 3)
14:45 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Zita 1)
15:00 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 2)
16:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Zita 3)
17:00 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
18:15 Smärta och ära (Zita 3)
18:30 Om det oändliga Förhandsvisning! (Zita 2)
20:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 2)
20:30 Sorry We Missed You (Zita 3)
21:15 Marianne & Leonard: Words of Love (Zita 1)
i morgon
Zita
13:45 Downton Abbey (Zita 3)
14:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Zita 1)
15:00 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 2)
16:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Zita 3)
16:45 Marianne & Leonard: Words of Love (Zita 1)
17:00 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
18:15 Smärta och ära (Zita 3)
18:45 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
19:00 Opera de Paris Live!: Trollflöjten (Zita 1)
20:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 2)
20:30 Sorry We Missed You (Zita 3)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
‚óÄÔłé BL√ĄDDRA ‚Ė∂Ôłé
Kortfilmspaket:
Halloween Night
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
REX AnimationsFestival 2019
Åldersgräns
Från 15 år

A block of spooky shorts so good it’s scary! Tales of comedy horror, warped realities and creepy creatures that play tricks on our minds. A mix of stop motion, CG and cel animation. REX is the go to place for the spooky and the weird so celebrate Halloween Night with us. Trick or treat candy bags for all, included in ticket!

 

The Death, Dad & Son by Winshluss & Walgenwitz, 13:07 min, France, 2017

Death's son doesn't want to take over the family business. He secretly dreams of becoming a guardian angel, this triggers a succession of collapses. Dad will have to get him out of this mess.


Under the Rib Cage by Bruno Tondeur, 13:04 min, Belgium, France, 2019

This is the story of a guy who’s gonna die… Maybe.


Noctuelle by Martin A. Pertlíńćek, 10:12 min, Czech Republic, 2019

The main character, Noctuelle, is the creator of the butterflies that bring dreams to people. There is also another character, the bat, who is the exact opposite of Noctuelle.

 

Portrait of Suzanne by Izabela PluciŇĄska, 15 min, Poland, France, 2019                   

In a small hotel, there is a man who tries to stop his hunger for love by eating excessively. Unexpectedly, his left foot transforms into his lost lover, Suzanne. Still, this is just the beginning of a surreal story, made of plasticine, about loneliness, jealousy, and love.


La Noria by Carlos Baena, 12 min, Spain, 2018

A young boy who loves to draw and build Ferris wheels encounters strange creatures that turn his life upside down.

 

Åldersgräns
Från 15 år
Biljetter

idag
13:45 Downton Abbey (Zita 3)
14:45 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Zita 1)
15:00 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 2)
16:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Zita 3)
17:00 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
18:15 Smärta och ära (Zita 3)
18:30 Om det oändliga Förhandsvisning! (Zita 2)
20:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 2)
20:30 Sorry We Missed You (Zita 3)
21:15 Marianne & Leonard: Words of Love (Zita 1)
i morgon
13:45 Downton Abbey (Zita 3)
14:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Zita 1)
15:00 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 2)
16:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Zita 3)
16:45 Marianne & Leonard: Words of Love (Zita 1)
17:00 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
18:15 Smärta och ära (Zita 3)
18:45 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
19:00 Opera de Paris Live!: Trollflöjten (Zita 1)
20:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 2)
20:30 Sorry We Missed You (Zita 3)
15 fre nov
13:45 Downton Abbey (Zita 3)
14:00 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
14:45 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Zita 1)
15:45 Om det oändliga Premiär! (Zita 2)
16:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Zita 3)
17:30 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
18:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 3)
19:15 Om det oändliga (Zita 2)
20:30 Sorry We Missed You (Zita 3)
20:45 Smärta och ära (Zita 2)
21:15 And then we Danced (Zita 1)
16 lör nov
12:00 Barnens Bio : Arne Alligator (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Mullvadens nya äventyr (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Arne Alligator (Zita 2)
13:45 Downton Abbey (Zita 3)
14:00 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
15:45 Om det oändliga (Zita 2)
16:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Zita 3)
17:30 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
18:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 3)
19:15 Om det oändliga (Zita 2)
20:30 Sorry We Missed You (Zita 3)
20:45 Smärta och ära (Zita 2)
21:15 And then we Danced (Zita 1)
17 sön nov
12:00 Barnens Bio : Arne Alligator (Zita 2)
12:30 Sommaren med Bergman: Mullvadens nya äventyr (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Arne Alligator (Zita 2)
13:45 Downton Abbey (Zita 3)
14:00 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
15:45 Om det oändliga (Zita 2)
16:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Zita 3)
17:30 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
18:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 3)
19:15 Om det oändliga (Zita 2)
20:30 Sorry We Missed You (Zita 3)
20:45 Smärta och ära (Zita 2)
21:15 And then we Danced (Zita 1)
18 mån nov
13:30 Downton Abbey (Zita 1)
14:00 Sorry We Missed You (Zita 3)
14:30 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
15:45 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Zita 1)
16:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Zita 3)
16:30 Om det oändliga (Zita 2)
18:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 3)
20:15 And then we Danced (Zita 1)
20:30 Sorry We Missed You (Zita 3)
21:00 Om det oändliga (Zita 2)
19 tis nov
13:45 Downton Abbey (Zita 3)
14:00 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
15:45 Om det oändliga (Zita 2)
16:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Zita 3)
17:30 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
18:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 3)
19:00 Analysera Mera: Inte den du tror (Zita 1)
19:15 Om det oändliga (Zita 2)
20:30 Sorry We Missed You (Zita 3)
20:45 Smärta och ära (Zita 2)
20 ons nov
13:30 And then we Danced (Zita 1)
13:45 Downton Abbey (Zita 3)
14:00 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
15:45 Om det oändliga (Zita 2)
16:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria Sista visningen! (Zita 1)
16:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Zita 3)
17:30 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
18:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 3)
18:30 Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio: Yustinas Hämnd (Zita 1)
19:15 Om det oändliga (Zita 2)
19:45 Marianne & Leonard: Words of Love (Zita 1)
20:30 Sorry We Missed You (Zita 3)
20:45 Smärta och ära (Zita 2)
21 tors nov
13:45 Downton Abbey (Zita 3)
14:00 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
14:15 And then we Danced (Zita 1)
15:45 Om det oändliga (Zita 2)
16:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Zita 3)
16:30 Marianne & Leonard: Words of Love Sista visningen! (Zita 1)
17:30 Sara med allt sitt väsen (Zita 2)
18:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 3)
19:00 Depeche Mode: Spirits in the forest (Zita 1)
19:15 Om det oändliga (Zita 2)
20:30 Sorry We Missed You (Zita 3)
20:45 Smärta och ära (Zita 2)
21:15 Depeche Mode: Spirits in the forest (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | zita@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | zita@zita.se
‚¨ÜÔłé