Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Leva på hoppet (Zita 3)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:00 Guldbaggedagar på Zita: ORCA (Zita 2)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar på Zita: Babyteeth (Zita 2)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Lilla Anna och Långa Farbrorn (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
13:45 Leva på hoppet (Zita 3)
14:00 Guldbaggedagar på Zita: Idomeni (Zita 2)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:00 Guldbaggedagar på Zita: Till min dotter (Zita 2)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
16:30 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 Guldbaggedagar på Zita: Psykos i Stockholm (Zita 2)
18:15 Rocks (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar på Zita: Inland (Zita 2)
20:30 Rocks (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
Mjölkkriget poster
🔍
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Opera
Bli Zitavän
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:45 Leva på hoppet (Zita 3)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:00 Guldbaggedagar på Zita: ORCA (Zita 2)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar på Zita: Babyteeth (Zita 2)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Lilla Anna och Långa Farbrorn (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
13:45 Leva på hoppet (Zita 3)
14:00 Guldbaggedagar på Zita: Idomeni (Zita 2)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:00 Guldbaggedagar på Zita: Till min dotter (Zita 2)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
16:30 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 Guldbaggedagar på Zita: Psykos i Stockholm (Zita 2)
18:15 Rocks (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar på Zita: Inland (Zita 2)
20:30 Rocks (Zita 3)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
Mjölkkriget poster
◀︎ BLÄDDRA ▶︎
Mjölkkriget
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
En film av Grímur Hákonarson
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
The County
Island
2019
17 juli 2020
92 min
Drama
Scanbox Entertainmen
Isländska
Svenska

Regissören till "Bland män och får" är tillbaka med en historia om kämpaglöd mot alla odds.

Den viljestarka, upproriska mjölkbonden Inga bestämmer sig för att förklara krig mot det kooperativ som styr med maffiametoder i ett litet isländskt samhälle. Oddsen är emot henne efter makens plötsliga bortgång, gården är skuldsatt och mjölkpriserna pressade. Men Inga sätter man sig inte på i första taget! När hon konfronterats med kooperativets hänsynslöse chef står det klart för henne att hon måste få med sig byns övriga bönder på sin sida för att vinna.

Medverkande: Arndís Hrönn Egilsdóttir, Sigurður Sigurjónsson, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Hinrik Ólafsson,Hannes Óli Ágústsson,Ragnhildur Gísladóttir, och Jens Albinus.
Originaltitel
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
The County
Island
2019
17 juli 2020
92 min
Drama
Scanbox Entertainmen
Isländska
Svenska

idag
13:45 Leva på hoppet (Zita 3)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:00 Guldbaggedagar på Zita: ORCA (Zita 2)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar på Zita: Babyteeth (Zita 2)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
i morgon
12:00 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Lilla Anna och Långa Farbrorn (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
13:45 Leva på hoppet (Zita 3)
14:00 Guldbaggedagar på Zita: Idomeni (Zita 2)
14:15 In the Mood for Love (Zita 1)
16:00 Guldbaggedagar på Zita: Till min dotter (Zita 2)
16:15 Wolfwalkers (Zita 3)
16:30 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 Guldbaggedagar på Zita: Psykos i Stockholm (Zita 2)
18:15 Rocks (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Guldbaggedagar på Zita: Inland (Zita 2)
20:30 Rocks (Zita 3)
25 mån jan
14:15 Barnens Bio : Lilla Anna och Långa Farbrorn (Zita 3)
14:30 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:45 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
15:45 Leva på hoppet (Zita 2)
16:00 Wolfwalkers (Zita 3)
16:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
18:00 Klassiker på Zita: In the Mood for Love (Zita 1)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 3)
18:30 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 2)
20:00 Klassiker på Zita: In the Mood for Love (Zita 1)
20:15 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 2)
20:30 Rocks (Zita 3)
26 tis jan
14:15 Barnens Bio : Lilla Anna och Långa Farbrorn (Zita 3)
14:30 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:45 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
15:30 Leva på hoppet (Zita 2)
16:00 Wolfwalkers (Zita 3)
16:15 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 Klassiker på Zita: In the Mood for Love (Zita 2)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 Klassiker på Zita: In the Mood for Love (Zita 2)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:30 Rocks (Zita 3)
27 ons jan
14:15 Barnens Bio : Lilla Anna och Långa Farbrorn (Zita 3)
14:30 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:45 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
15:30 Leva på hoppet (Zita 2)
16:00 Wolfwalkers (Zita 3)
16:15 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 In the Mood for Love (Zita 2)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:00 In the Mood for Love (Zita 2)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:30 Rocks (Zita 3)
28 tors jan
14:15 Barnens Bio : Lilla Anna och Långa Farbrorn (Zita 3)
14:30 Barnens Bio : Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 1)
14:45 Barnens Bio : Linnea i målarens trädgård (Zita 2)
15:30 Leva på hoppet (Zita 2)
16:00 Wolfwalkers (Zita 3)
16:15 Helmut Newton - The Bad and the Beautiful (Zita 1)
18:00 In the Mood for Love (Zita 2)
18:15 Den osynliga flickan (Zita 3)
18:30 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:15 Spring, Uje spring (Zita 1)
20:30 Rocks (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
⬆︎