Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:30 The Zone of Interest (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:30 Visegrad 4 Filmdagar: Invalid (Zita 1)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 Perfect Days (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:15 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
Nötknäpparen poster
🔍
Bli Zitavän
Zitas Filmpedagoger
50 år
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2024
Klassiker på Zita
Barnens Bio
månadens dokumentär
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:30 The Zone of Interest (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:30 Visegrad 4 Filmdagar: Invalid (Zita 1)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 Perfect Days (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:15 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
Fler dagar...
Nötknäpparen poster
◀︎ BLÄDDRA ▶︎
Nötknäpparen
För närvarande är inga visningar av denna balettföreställning planerade.
live på bio
Originaltitel
Dirigent
Ny koreografi
Musik
Libretto
Land
Produktionsår
Beräknad längd
Genre
Åldersgräns
Arrangör
OPÉRA NATIONAL DE PARIS – OPÉRA BASTILLEOPÉRA NATIONAL DE...🔍
Andrea Quinn
Rudolf Nurejev (efter Marius Petipa och Lev Ivanov)...🔍
Pjotr Iljitj Tjajkovskij
E.T.A. Hoffmann (bearbetad av Alexander Dumas)...🔍
Frankrike
2023
140 min
Balett
Från 15 år
Folkets Hus och Park

Julbaletternas balett. Upplev Tjajkovskijs Nötknäpparen med koreografi av Rudolf Nurejev. Live på Zita den 19 december från Opera Bastille i Paris. 

En julafton får unga Clara en livlös marionett, en nötknäppare. Med den i famnen somnar hon och drömmer om en fantasivärld där både leksaker och rädslor väcks till liv. Berättelsen om Nötknäpparen, skriven av den tyska romantikens mästare Hoffmann, inspirerade den franske balettdansaren och koreografen Marius Petipa att skapa en första dansversion 1892. 1985 satte Rudolf Nurejev upp baletten på Parisoperan med scenografi och kostymer som förstärkte berättelsen. Snöflingor, blommor och förtrollade landskap blir bakgrunden till den bländande koreografin. Mitt bland tennsoldater, råttor och överdimensionerade dockor blir barndomens värld till en balett. Claras drömmar och mardrömmar väcks till liv genom Tjajkovskijs färgstarka musik.

Originaltitel
Dirigent
Ny koreografi
Musik
Libretto
Land
Produktionsår
Beräknad längd
Genre
Åldersgräns
Arrangör
OPÉRA NATIONAL DE PARIS – OPÉRA BASTILLEOPÉRA NATIONAL DE...🔍
Andrea Quinn
Rudolf Nurejev (efter Marius Petipa och Lev Ivanov)...🔍
Pjotr Iljitj Tjajkovskij
E.T.A. Hoffmann (bearbetad av Alexander Dumas)...🔍
Frankrike
2023
140 min
Balett
Från 15 år
Folkets Hus och Park

24 lör feb
13:30 The Zone of Interest (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:30 Visegrad 4 Filmdagar: Invalid (Zita 1)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
25 sön feb
12:00 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
13:00 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
13:30 Perfect Days (Zita 1)
14:00 Banel & Adama (Zita 3)
15:15 Bastarden (Zita 2)
15:45 Höstlöv som faller (Zita 3)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
17:30 Megaheartz (Zita 3)
18:00 Filmen om Kal P Dal (Zita 1)
18:15 Lärarrummet (Zita 2)
19:30 Poor things (Zita 3)
20:15 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
26 mån feb
12:00 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
12:15 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
12:30 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 2)
13:30 Banel & Adama (Zita 2)
14:00 Lärarrummet (Zita 3)
15:15 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
15:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
16:15 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
17:30 Lärarrummet (Zita 1)
18:00 Bastarden (Zita 3)
18:15 All of us Strangers (Zita 2)
20:00 The Zone of Interest (Zita 1)
20:15 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
20:30 Megaheartz (Zita 3)
27 tis feb
12:00 Barnens Bio : Greta Gris Biofest (Zita 2)
12:15 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
13:45 Höstlöv som faller (Zita 2)
14:00 Lärarrummet (Zita 3)
15:30 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
15:45 Lärarrummet (Zita 2)
16:15 Banel & Adama (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Vermin (Zita 1)
18:15 Films with English subtitles: The Zone of Interest (Zita 2)
18:30 Bastarden (Zita 3)
20:00 När Sophia mötte Sylvain (Zita 1)
20:30 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
21:00 Megaheartz (Zita 3)
28 ons feb
12:00 Barnens Bio : Greta Gris Biofest (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator och djungelkompisarna (Zita 3)
13:15 Perfect Days (Zita 1)
13:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
14:00 Lärarrummet (Zita 3)
15:45 Poor things (Zita 2)
16:00 The Zone of Interest (Zita 1)
16:15 Banel & Adama (Zita 3)
18:00 Lärarrummet (Zita 1)
18:30 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
20:15 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
20:30 All of us Strangers (Zita 2)
29 tors feb
12:00 Barnens Bio : Bara knyt, Alfons (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Aja baja, Alfons Åberg (Zita 3)
13:15 Höstlöv som faller (Zita 2)
14:00 Smoke Sauna Sisterhood (Zita 3)
14:45 Ett hjärta är alltid rött (Zita 1)
15:30 När Sophia mötte Sylvain (Zita 2)
16:30 Banel & Adama (Zita 3)
16:45 All of us Strangers (Zita 1)
18:00 Lärarrummet (Zita 2)
18:30 Bastarden (Zita 3)
19:00 Analysera Mera: The old oak (Zita 1)
20:15 Filmen om Kal P Dal (Zita 2)
21:00 Megaheartz (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
⬆︎