Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:00 Call Me Madame Maestro (Zita 1)
14:00 The Father (Zita 2)
14:15 Lena (Zita 3)
16:00 The Father Sista visning! (Zita 2)
16:15 Swan song (Zita 3)
18:00 Stockholms Radiobiograf (Zita 2)
18:15 Marisol (Zita 3)
19:30 The French Dispatch (Zita 1)
19:45 Titane + Förfilm! (Zita 3)
20:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
i morgon
Zita
15:30 The French Dispatch (Zita 1)
16:30 Himmel över Libanon (Zita 2)
16:45 I väntan på Jan Myrdals död Sista visning! (Zita 3)
17:45 Pleasure Sista visning! (Zita 1)
18:15 Marisol (Zita 3)
18:30 Call Me Madame Maestro (Zita 2)
19:45 Titane + Förfilm! (Zita 3)
20:00 The Rocky Horror Picture Show (Zita 1)
20:15 Månadens dokumentär: The Velvet Underground (Zita 2)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
Svensk kortfilm
Barnens Bio
månadens dokumentär
Bli Zitavän
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:00 Call Me Madame Maestro (Zita 1)
14:00 The Father (Zita 2)
14:15 Lena (Zita 3)
16:00 The Father Sista visning! (Zita 2)
16:15 Swan song (Zita 3)
18:00 Stockholms Radiobiograf (Zita 2)
18:15 Marisol (Zita 3)
19:30 The French Dispatch (Zita 1)
19:45 Titane + Förfilm! (Zita 3)
20:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
i morgon
Zita
15:30 The French Dispatch (Zita 1)
16:30 Himmel över Libanon (Zita 2)
16:45 I väntan på Jan Myrdals död Sista visning! (Zita 3)
17:45 Pleasure Sista visning! (Zita 1)
18:15 Marisol (Zita 3)
18:30 Call Me Madame Maestro (Zita 2)
19:45 Titane + Förfilm! (Zita 3)
20:00 The Rocky Horror Picture Show (Zita 1)
20:15 Månadens dokumentär: The Velvet Underground (Zita 2)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
‚óÄÔłé BL√ĄDDRA ‚Ė∂Ôłé
Novellafilm 3x3
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
Längd
Genre
95 min
Kortfilm

Den tredje visningen av visningskonceptet Novellafilm 3x3.

OBS! Mingel från kl. 17.30 och filmstart 18.30!

Möt de oberoende filmarna Sara Törnkvist , Kristina Westgren, Linda Källgren & Louise Ryme under en helkväll med filmer, samtal och mingel. Den här kvällen består av de tre fristående kortfilmerna ”Passagen”, ”Labyrint” och ”Väntan” som bildar en trilogi om att befinna sig i livets mellanrum. Följt av ett modererat samtal runt filmernas tema och mingel i Bongo Bar.

Tre filmer- tre filmare - en helhet

Väntan regi Linda Källgren & Louise Ryme Med: Louise Ryme, Mattias Lech, Aléa Ryme

Labyrint regi Kristina Westgren Med: Helena Lewin

Passagen regi Sara Törnkvist Med: Alexandra Rapaport, Ida Engvoll, Björn Bengtsson, Martin Wallström, Yael Zacharias

Om filmarna:

Linda Källgren och Louise Ryme är båda skådespelare utbildade vid Teaterhögskolan, med mångårig erfarenhet inom teater, film och TV. På Stdh vidareutbildade de sig inom film, började skriva manus och regissera och med kortfilmen Väntan gjorde de regidebut på Göteborgs Internationella Filmfestival 2017. Linda är just nu aktuell i teveserien Helt Perfekt och i kommande Se upp för Jönssonligan i regi av Tomas Alfredson. Hon skriver också på ett långfilmsmanus.
Louise är aktuell som skådespelare i Prydh på Playhouse Teater och i långfilmen Sune- Best man och som regissör för en dokumentärfilm.

Kristina Westgren är regissör, manusförfattare och redigerare. Kristina flyttade från Dalarna till Skåne för att studera film och har sedan dess haft sin bas i Malmö. När hon inte frilansar på olika filmproduktioner arbetar hon med diverse egna filmprojekt. Nu senast ett långfilmsmanus.

Sara Törnkvist har arbetat som rollsättare inom långfilm och TV-drama i snart 25 år. Mestadels i Sverige, men även utomlands. Parallellt med arbetet som rollsättare har hon nu även börjat skriva och regissera.

Program:

17:30 Förmingel i foajén med filmmakarna

18:30 Välkomnande & uppläsning av Novellafilm 3x3s manifest

18:40 Filmvisning + Q&A och modererat samtal med regissörerna

20:00 Eftermingel på Bongobar - Alla välkomna

 

Biljettpris: 80 kr (onumrerade platser) 

Längd
Genre
95 min
Kortfilm

27 ons okt
14:00 Call Me Madame Maestro (Zita 1)
14:00 The Father (Zita 2)
14:15 Lena (Zita 3)
16:00 The Father Sista visning! (Zita 2)
16:15 Swan song (Zita 3)
18:00 Stockholms Radiobiograf (Zita 2)
18:15 Marisol (Zita 3)
19:30 The French Dispatch (Zita 1)
19:45 Titane + Förfilm! (Zita 3)
20:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
28 tors okt
15:30 The French Dispatch (Zita 1)
16:30 Himmel över Libanon (Zita 2)
16:45 I väntan på Jan Myrdals död Sista visning! (Zita 3)
17:45 Pleasure Sista visning! (Zita 1)
18:15 Marisol (Zita 3)
18:30 Call Me Madame Maestro (Zita 2)
19:45 Titane + Förfilm! (Zita 3)
20:00 The Rocky Horror Picture Show (Zita 1)
20:15 Månadens dokumentär: The Velvet Underground (Zita 2)
29 fre okt
14:00 Alla utlänningar har fördragna gardiner (Zita 1)
14:10 Lena (Zita 2)
14:20 Tom Petty, Somewhere You Feel Free: The Making of Wildflowers (Zita 3)
15:45 The French Dispatch (Zita 1)
16:20 Swan song (Zita 3)
16:30 Himmel över Libanon (Zita 2)
18:00 Baltic Film Week: Goodbye Soviet Union Regibesök! (Zita 1)
18:15 Coda Premiär! (Zita 3)
18:30 Call Me Madame Maestro (Zita 2)
20:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
20:30 Marisol (Zita 3)
20:45 Månadens dokumentär: The Velvet Underground (Zita 1)
30 lör okt
12:15 Barnens Bio : Var inte rädd långa farbrorn (Zita 1)
12:45 Barnens Bio : Min granne Totoro (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Lilla spöket Laban - Spökdags (Zita 2)
13:15 Alla utlänningar har fördragna gardiner (Zita 1)
14:15 Lena (Zita 2)
14:30 Tom Petty, Somewhere You Feel Free: The Making of Wildflowers (Zita 3)
15:00 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Stop Motion (Zita 1)
16:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
16:30 Swan song (Zita 3)
18:00 Baltic Film Week: The Jump Regibesök! (Zita 1)
18:15 Call Me Madame Maestro (Zita 2)
18:30 Coda (Zita 3)
20:00 Himmel över Libanon (Zita 2)
20:30 Månadens dokumentär: The Velvet Underground (Zita 1)
20:45 Marisol (Zita 3)
31 sön okt
12:45 Barnens Bio : Min granne Totoro (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Var inte rädd långa farbrorn (Zita 1)
13:15 Barnens Bio : Lilla spöket Laban - Spökdags (Zita 2)
14:00 Rex Animation Festival: kortfilmspaket: Kortfilmspaket: Warped Worlds (Zita 1)
14:15 Lena (Zita 2)
14:30 Tom Petty, Somewhere You Feel Free: The Making of Wildflowers Sista visning! (Zita 3)
15:30 The French Dispatch (Zita 1)
16:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
16:30 Swan song (Zita 3)
17:45 Litet Land (Zita 1)
18:15 Call Me Madame Maestro (Zita 2)
18:30 Coda (Zita 3)
19:45 Himmel över Libanon (Zita 2)
20:00 Titane + Förfilm! (Zita 1)
20:45 Marisol (Zita 3)
1 mån nov
12:45 Barnens Bio : Min granne Totoro (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Var inte rädd långa farbrorn (Zita 1)
13:15 Barnens Bio : Lilla spöket Laban - Spökdags (Zita 2)
14:00 Alla utlänningar har fördragna gardiner (Zita 1)
14:15 Lena (Zita 2)
14:30 Marisol (Zita 3)
15:45 The French Dispatch (Zita 1)
16:00 Swan song (Zita 3)
16:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
18:00 Klassiker på Zita: Flickan i frack (Zita 1)
18:00 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Walls (Zita 2)
18:15 Coda (Zita 3)
19:30 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Studies (Zita 2)
20:15 Himmel över Libanon (Zita 1)
20:30 Litet Land (Zita 3)
2 tis nov
12:45 Barnens Bio : Min granne Totoro (Zita 3)
13:15 Barnens Bio : Lilla spöket Laban - Spökdags (Zita 2)
14:15 Lena (Zita 2)
14:30 Marisol (Zita 3)
15:45 The French Dispatch (Zita 1)
16:00 Swan song (Zita 3)
16:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
18:00 Franska Tisdagar: Bröllopstalet (Zita 1)
18:00 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Grownups (Zita 2)
18:15 Call Me Madame Maestro (Zita 3)
19:30 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Stop Motion (Zita 2)
19:45 Coda (Zita 3)
20:00 Himmel över Libanon (Zita 1)
3 ons nov
13:00 Barnens Bio : Var inte rädd långa farbrorn (Zita 1)
13:15 Barnens Bio : Lilla spöket Laban - Spökdags (Zita 2)
14:00 Alla utlänningar har fördragna gardiner (Zita 1)
14:15 Lena (Zita 2)
14:45 Marisol (Zita 3)
15:45 The French Dispatch (Zita 1)
16:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
16:15 Swan song (Zita 3)
18:00 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Families (Zita 1)
18:15 Call Me Madame Maestro (Zita 3)
18:30 Himmel över Libanon (Zita 2)
19:30 Rex Animation Festival: kortfilmspaket: Kortfilmspaket: Warped Worlds (Zita 1)
19:45 Bergman Island (Zita 3)
20:15 Månadens dokumentär: The Velvet Underground (Zita 2)
4 tors nov
12:45 Barnens Bio : Min granne Totoro (Zita 3)
13:00 Barnens Bio : Var inte rädd långa farbrorn (Zita 1)
13:15 Barnens Bio : Lilla spöket Laban - Spökdags (Zita 2)
14:00 Alla utlänningar har fördragna gardiner (Zita 1)
14:15 Lena (Zita 2)
14:30 Marisol (Zita 3)
15:45 The French Dispatch (Zita 1)
16:00 Litet Land Sista visning! (Zita 3)
16:15 Himmel över Libanon (Zita 2)
18:00 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Grownups (Zita 1)
18:30 Himmel över Libanon (Zita 2)
19:30 Rex Animation Festival: Kortfilmspaket: Studies (Zita 1)
20:15 The Sparks Brothers Sista visning! (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se
‚¨ÜÔłé