Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
14:00 Moa Martinson Landsmodern (Zita 3)
14:15 Säsong (Zita 1)
14:30 Sivandivan (Zita 2)
15:40 Mellan raderna (Zita 1)
16:15 Claire Darling (Zita 2)
16:30 Lindy the Return of Little Light (Zita 3)
17:45 Säsong (Zita 1)
18:00 Varda by Agnes (Zita 3)
18:15 Sivandivan (Zita 2)
20:00 Raggarjävlar (Zita 1)
20:15 Hjärtelandet (Zita 2)
20:30 Yao (Zita 3)
i morgon
Zita
14:00 Moa Martinson Landsmodern (Zita 3)
14:15 Säsong (Zita 1)
14:30 Sivandivan (Zita 2)
15:40 Mellan raderna (Zita 1)
16:15 Claire Darling (Zita 2)
16:30 Lindy the Return of Little Light (Zita 3)
17:45 Säsong (Zita 1)
18:00 Varda by Agnes (Zita 3)
18:15 Sivandivan (Zita 2)
19:30 Hjärter Dam (Zita 1)
20:15 Hjärtelandet (Zita 2)
20:30 Yao (Zita 3)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Nyhetsbrev_ny
Bli Zitavän
Parisoperan
Stockholms filmskola på Zita
Sista chansen
Pedagoger_ny
Kulturkompis ny
Bongo Bar _ Ny
ABF
Europa Cinemas
Biokällan - din biograf i Märsta
Folkets Bio
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
14:00 Moa Martinson Landsmodern (Zita 3)
14:15 Säsong (Zita 1)
14:30 Sivandivan (Zita 2)
15:40 Mellan raderna (Zita 1)
16:15 Claire Darling (Zita 2)
16:30 Lindy the Return of Little Light (Zita 3)
17:45 Säsong (Zita 1)
18:00 Varda by Agnes (Zita 3)
18:15 Sivandivan (Zita 2)
20:00 Raggarjävlar (Zita 1)
20:15 Hjärtelandet (Zita 2)
20:30 Yao (Zita 3)
i morgon
Zita
14:00 Moa Martinson Landsmodern (Zita 3)
14:15 Säsong (Zita 1)
14:30 Sivandivan (Zita 2)
15:40 Mellan raderna (Zita 1)
16:15 Claire Darling (Zita 2)
16:30 Lindy the Return of Little Light (Zita 3)
17:45 Säsong (Zita 1)
18:00 Varda by Agnes (Zita 3)
18:15 Sivandivan (Zita 2)
19:30 Hjärter Dam (Zita 1)
20:15 Hjärtelandet (Zita 2)
20:30 Yao (Zita 3)
Fler dagar...
Instagram
fre 21 dec – fre 21 dec

Kortfilmsdagen på Zita Folkets Bio

ZITA ♥︎ KORTFILMSDAGEN ♥︎ FILMFESTIVALER = SHORT LOVE

Stockholms viktigaste kortfilmsbiograf dammar av Salong 2, skruvar loss entrédörrarna, och öppnar upp inför den 21 december för att fira årets viktigaste dag: Kortfilmsdagen på Zita!

Vi har tappar räkningen på hur många år vi har visat kortfilm, men en sak är säker, Zita är biografen för all konst och film. Precis som förra året så erbjuder vi en gedigen drop-in bio under hela dagen den 21 december med start 13:00. Vi visar självfallet alla årets stora svenska kortfilmer som efter sina festivalturnéer nu visas ännu en gång för er alla som missade dem under året hos oss. Några av våra finaste arrangörer bjuder på några korn från världen och nytt för i år är Galleri Zita – där vi har bjudit in diverse konstnärer att kurera ett block. 

Bongo Bar kommer erbjuda fin fina priser och bjuda på en DJ som kommer att vagga publiken mellan filmerna.  Varmt välkomna till Zita den 21 december!

///////////////////// ÅRETS ARRANGÖRER OCH FESTIVALER /////////////////////


Frames - Portuguese Film Festival
Franska Filmfestivalen

Polska institutet Stockholm
Panoramica - Stockholms Latinamerikanska Filmfestival 

Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio
BaNeFF


Vi vill även tacka Magnus Bertås från Konstfack som har hjälpt till att kurera vårt konstblock. 

///////////////////// BLOCKEN /////////////////////
Obs: Notera att starttiderna kan variera beroende på publiktryck. 

13:00 - 15:02
Block 1 - Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio pt.1
Skuggdjur av Jerry Carlsson
Martyren av Ahmed Abdullahi
- paus 10min - 
Brottas av Julia Thelin
Nittonhundraåttioett av Dawid Ullgren
JUCK av Olivia Kastebring, Ulrika Bandeira och Julia Gampert

15:15 - 16:16
Block 2 - WIFT (Women in Film and Television)
Tre anteckningar
av Monne Lindström
I skuggan av oron av Anna Johansson
The Rift av Anna Ehnsiö
Pussy have the Power av Lovisa Sirén
Greta Garbage av Anna Häll
Där finns inte jag av Lama Alshehaby, Sanne Öberg och Emilia Myrup
Mattpiskerskan av Anna Erlandsson
Glenn & the Great Runner av Anna Erlandsson

16:25 - 18:07
Block 3 - Festivalfavoriter
Bortom av Valentina Chamorro (Panoramica)
Chasse Royale av Lise Akoka och Romane Gueret (Franska Filmfestivalen)
Debut av Katarzyna Kijek (Polska Insitutet) 
Setembro av Leonor Noivo (FRAMES - Portuguese Film Festival)
The Last Church Bells av Nikolce Popevski (BaNeFF)

18:30 - 19:27
Block 4 - Galleri Zita
Once in the Loop
av Alexander Höglund
I'm Gonna Live Anyhow Until I Die av Johanna Billing
Miraklet i Tensta av Magnus Bärtås
The Offspring Resemblence the Parents av Lina Selander

19:30 - 20:45
Block 5 - Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio pt.2
Fuck You
av Anette Sidor
Hjärtans tidstabell av Lisa Partby
Garbo och Lenin av Jessica Lauren
Andra stranden av Åsa Sandzen
3 stolen cameras av Råfilm
The Last Gift av Aleksandar Vujovic (BaNeFF)

21:00 - 21:23
Block 6 - Valet är över, men inte er RÖST!
Grannar av Nazira Abzalova och Karin Wegsjö
En plats i Europa av Cecilia Parsberg och Erik Pauser
Nickname Szanto av Henrik Hanson
Centrum av Tuna Özer och Camila-Catalina Fernandez
Aktivisterna av Jennifer Norström och Joanna Karlberg
Noratanten av Ninja Strååt
Stamnätet av Clara Bodén 
Waryaa av Salad Hilowle

21:30 - 23:04
Block 7 - Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio pt.3
Smågodis, katter och lite våld av Martin Ester Bergmark
Jag var också med av Astrid Askberger
Götaplatsen #flerochfler av Shahab Mehrabi
Konstnären får barn av Sanna Lenken
Bussresan av Sara Gampel

Biljetter:
Klicka på respekive block för att boka biljetter. Publik utan biljett som är på plats 5min innan visingarna släpps in i mån av plats.
BILJETTER SLÄPPS FÖRSTA VECKAN I DECEMBER.

 

Kortfilmsdagen
Kortfilmsdagen arrangeras på biografer och andra visningsplatser runt om i hela landet. 
 


Zitas Kortfilmsdag arrangeras på eget intiativ med hjälp av våra arrangörer Folkets Bio och ABF Stockholm ♥.


Publicerad 11/12 2015 kl 14:37. Senast uppdaterad 18/12 2018 kl 16:04.
Köp

idag
14:00 Moa Martinson Landsmodern (Zita 3)
14:15 Säsong (Zita 1)
14:30 Sivandivan (Zita 2)
15:40 Mellan raderna (Zita 1)
16:15 Claire Darling (Zita 2)
16:30 Lindy the Return of Little Light (Zita 3)
17:45 Säsong (Zita 1)
18:00 Varda by Agnes (Zita 3)
18:15 Sivandivan (Zita 2)
20:00 Raggarjävlar (Zita 1)
20:15 Hjärtelandet (Zita 2)
20:30 Yao (Zita 3)
i morgon
14:00 Moa Martinson Landsmodern (Zita 3)
14:15 Säsong (Zita 1)
14:30 Sivandivan (Zita 2)
15:40 Mellan raderna (Zita 1)
16:15 Claire Darling (Zita 2)
16:30 Lindy the Return of Little Light (Zita 3)
17:45 Säsong (Zita 1)
18:00 Varda by Agnes (Zita 3)
18:15 Sivandivan (Zita 2)
19:30 Hjärter Dam (Zita 1)
20:15 Hjärtelandet (Zita 2)
20:30 Yao (Zita 3)
28 tis maj
14:00 Moa Martinson Landsmodern (Zita 3)
14:15 Säsong (Zita 1)
14:30 Sivandivan (Zita 2)
15:40 Mellan raderna (Zita 1)
16:15 Claire Darling (Zita 2)
16:30 Lindy the Return of Little Light (Zita 3)
18:00 Letter from Masanjia Film & samtal! (Zita 1)
18:00 Varda by Agnes (Zita 3)
18:15 Sivandivan (Zita 2)
20:00 Hjärtelandet (Zita 2)
20:15 Hjärter Dam (Zita 1)
20:30 Yao (Zita 3)
29 ons maj
14:00 Moa Martinson Landsmodern (Zita 3)
14:15 Säsong (Zita 1)
14:30 Sivandivan (Zita 2)
15:40 Mellan raderna (Zita 1)
16:15 Claire Darling (Zita 2)
16:30 Lindy the Return of Little Light (Zita 3)
17:45 Säsong (Zita 1)
18:00 Varda by Agnes (Zita 3)
18:15 Sivandivan (Zita 2)
19:30 Hjärter Dam (Zita 1)
20:15 Hjärtelandet (Zita 2)
20:30 Yao (Zita 3)
30 tors maj
14:00 Moa Martinson Landsmodern (Zita 3)
14:15 Säsong (Zita 1)
14:30 Sivandivan (Zita 2)
15:40 Mellan raderna (Zita 1)
16:15 Claire Darling Sista visningen! (Zita 2)
16:30 Lindy the Return of Little Light (Zita 3)
17:45 Säsong (Zita 1)
18:00 Varda by Agnes (Zita 3)
18:15 Sivandivan (Zita 2)
19:30 Hjärter Dam (Zita 1)
20:15 Hjärtelandet (Zita 2)
20:30 Yao (Zita 3)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
⬆︎